Bezglutenowa gwiazda makowa
Ciasto drożdżowe bez glutenu przełożone masą makową (u mnie gotowa firmy Helio) uformowane w kształt gwiazdy. Od razu ostrzegam, bezglutenowa gwiazda makowa nie należy do najłatwiejszych. Poniżej dokładnie opisałam krok po kroku jak zrobić gwiazdę, dodałam również zdjęcia, żeby było to bardziej czytelne. Niemniej o ile gwiazdę z mąką gryczaną formowało się w miarę łatwo, to z mąką owsianą było gorzej.
Świeżość. Jeśli mam być szczera to według mnie najlepiej gwiazdkę zejść zaraz po upieczeniu i ostudzeniu. Po 5 godzinach zarówno gryczana jak i owsiana (ta ciut mniej) były suche i kruche. Odgrzane w kuchence mikrofalowej odzyskały miękkość, przy czym gryczana wg mnie była lepsza. Pod koniec dnia obydwa wypieki (upiekłam tego samego dnia owsianą i gryczaną, żeby móc je porównać) pokroiła i włożyłam do woreczków. Następnego dnia rano ku mojemu zdziwieniu bułki były w miarę zjadliwe – lepsze niż po 5 godzinach dnia poprzedniego.
Wierzch gwizdy można polać lukrem. Żeby go zrobić należy cukier puder wymieszać z drobiną wody lub soku z cytryny. U mnie lukru brak, ponieważ nie przepadam za nim.
Bezglutenowa gwiazda makowa
Składniki na 1 gwiazdę
- 1 jajko
- 250 g lekko ciepłego mleka
- 45 g roztopionego masła
- 40 g cukru
- 1 opakowanie (7g) suchych drożdży
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 17 lub 18g łusek babki jajowatej (18 g przy mące gryczanej)
- 250-260 g mąki bezglutenowej
- 90 g ryżowej
- 80 g skrobi ziemniaczanej
- 80 g owsianej lub 90 g gryczanej
- 210-250 g masy makowej
- jajko do posmarowania wierzchu
PRZYGOTOWANIE
- W misce łączymy wszystkie suche składniki. Następnie dodajemy jajko, masło, mleko i dokładnie wszystko mieszamy. Na początku ciasto będzie rzadkie, ale po kilku minutach mieszania powinno zgęstnieć i mieć konsystencję gęstego budyniu. Wymieszane przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 60-90 minut.
- Wyrośnięte ciasto obsypujemy odrobiną skrobi ziemniaczanej (w przypadku ciasta gryczanego mąki sypiemy ok 1 płaską łyżeczkę) i delikatnie zagniatamy do momentu uzyskania gładkiej kulki.
- Ciasto dzielimy na 4 równe części, u mnie każda miała ok 160 gramów. Przygotowujemy 2 kawałki papieru do pieczenia. Jeden odkładamy obok lub na blachę (na nim będziemy formować gwiazdę) a na drugim wałkować ciasto.
- Pierwszy kawałek ciasta rozwałkowujemy na papierze do pieczenia na koło o średnicy 20-24 cm. Jeśli wałek będzie się kleił, ciasto posypujemy odrobiną mąki. Przekładamy go na drugi papier i smarujemy masą makową (u mnie ok 70-80 gramów na każdym blacie). Polecam masę przed nałożeniem wymieszać.
- Drugi kawałek ciasta również rozwałkowujemy na takie same koło i układamy na pierwszym kawałku z makiem. Smarujemy masą makową, nakładamy trzeci kawałek, smakujemy i na koniec układamy czwarty, ostatni blat ciasta.
- Następnie na środku ciasta odciskamy małe kółko ( u mnie kapsel od butelki) żeby wyznaczyć miejsce od którego będziemy nacinali. Dzielimy koło na parzystą ilość części, polecam najpierw pokroić na ćwiartki a następnie każdą z nich na trzy. W ten sposób uzyskałam 12 w miarę równych kawałków. Najważniejsze to to, żeby każdy kawałek był dokładnie przecięty, inaczej będzie ciężko je przewracać.
- Każdy kawałek obkręcamy 1 lub 2 razy, parami na zmianę – jeden kawałek obkręcamy w prawo, a drugi sąsiadujący w lewo. Owsiane ciasto udało mi się obkręcić tylko 1 raz, gdyż było zbyt delikatne, natomiast gryczanej dało się 2 razy. Przekręcone kawałki z każdej pary zlepiamy na końcu. Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na 15-20 minut.
- Piekarnik ustawiamy na 180 stopni grzanie góra dół. Przed włożeniem do piekarnika gwiazdę smarujemy roztrzepanym jajkiem.
- Pieczemy 25-30 minut (gryczane ok 25 minut).
- Po lekkim ostudzeniu opcjonalnie polewamy lukrem.
Smacznego 🙂