Pierwszy przepis na pizzę i to nie byle jaką, bo to bezglutenowa pizza z dynią. Do tej pory pizzę robiłam z gotowych mieszanek mąk,a najczęściej z mieszanki Schar mix B. Nie powiem, zła nie była, ale miała jedną niewątpliwą wadę, a mianowicie czas pieczenia, który wynosił około 40 minut. O pozostałych mieszankach wolę się nie rozpisywać, gdyż była to jedna wielka porażka. Pomimo iż mieszanki przeznaczone była tylko na pizzę, ciasta jakie z nich wychodziły były okropne – gumowate, miękkie, zbite, niesmaczne…
Bezglutenowa pizza z dynią jest prosta i szybka w przygotowaniu. Dynia praktycznie nie jest wyczuwalna, więc nie martwcie się jeśli za nią nie przepadacie. Ciasto nie rośnie bardzo mocno, dlatego jeśli lubicie pizzę na pulchnym, grubym spodzie, radzę uformować mniejszy prostokąt.
Robiąc tę pizzę, przygotowałam od razu drugą bez białka jajka, gdyż wiem iż wiele osób nie może go jeść. Tak więc uprzedzając pytanie “czy można zrobić pizzę bez białka” odpowiadam, że tak. Można je pominąć, ale…według mnie i mojego męża pizza trochę lepsza jest z białkiem. Bez jajka, pizza jest bardziej wiotka i mniej pulchna.
Składniki na pizzę 30×20 cm
- 60 g mąki ryżowej
- 100 g mąki z tapioki + do podsypania
- 30 g mąki owsianej bez glutenu
- 30 g mąki gryczanej
- 50 g puree z dyni*
- 110 g ciepłej wody (nie gorącej) lub 140g w wersji bez jajka
- 1 białko (można pominąć, należy wtedy dodać więcej wody)
- 1/2 łyżeczki soli
- 3 g suchych drożdży
- 1 łyżka oliwa oliwek
- 1 płaska łyżeczka (4 g) siemienia lnianego
*puree z dyni, którego ja użyłam było gęste jak puree ziemniaczane, takie wręcz mączne. Jeśli Wasze jest rzadsze, do ciasta prawdopodobnie będzie trzeba dodać mniej wody lub więcej tapioki, w przeciwnym razie pizza może być lekko gumiasta.
PRZYGOTOWANIE
- W misce umieścić wszystkie suche składniki i wymieszać. Następnie dodać puree z dyni, białko, oliwę i na końcu wodę. Wszystko dokładnie wymieszać (mieszać ok 3 minuty). Nie martwcie się jeśli ciasto będzie trochę klejące, siemię lniane pęcznieje po kilkunastu minutach, więc jego konsystencja po wyrośnięciu się zmieni. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 40-60 minut.
- Po tym czasie ciasto zagnieść jeszcze raz. Jeśli nadal będzie się kleiło dodać trochę mąki np tapioki. Następnie rozłożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Nie używałam do tego wałka, gdyż ciasto było na tyle miękkie i elastyczne, iż bez problemu poradziłam sobie rękami. Odstawić do ponownego wyrośnięcia na 15 minut.
- W tym czasie piekarnik ustawić na 240 stopni, grzanie góra dół.
- Po 15 minutach ciasto (bez dodatków) włożyć do piekarnika w celu podpieczenia. Piec 5 minut. Następnie wyciągnąć (ciasto z wierzchu może lekko popękać), posmarować sosem i dodać ulubione składniki. Temperaturę piekarnika obniżyć do 230-220 stopni. Pizzę z dodatkami piec 10-15 minut, grzanie góra dół.
- Po upieczeniu polecam odczekać około 5 minut przed pokrojeniem.
Smacznego 🙂
4 komentarze
Droga Sylwio, prosimy gorąco o przepis na ciasto na pizzę bez dyni, takie bardziej zwyczajne 🙂
Takie na wiosenny czas
Wiele osób czeka na to ciasto. A ja próbuje próbuje i zawsze coś mi w nim nie odpowiada. Ale podpowiem, że z ciasta na foccacię można zrobić pizzę. Co prawda sama nie robiłam, ale wiem od kilku osób, że robili i mega sobie chwalą. Podsyłam link https://kuchniabezglutenu.pl/focaccia-z-czosnkiem-bez-glutenu/
Pozdrawiam
Czym można zastąpić mąkę z tapioki ? Nie posiadam takiej.
Najlepiej skrobią kukurydzianą, ale nie wiem czy ona stacjonarnie jest dostępna. Można spróbować z mąką ziemniaczaną, tylko że ona trochę inaczej „zachowuje” się w wypiekach i może zmienić konsystencje ciasta.