Bezglutenowa szarlotka z migdałami – to kruche ciasto z dużą ilością jabłek i dodatkiem migdałów. Ulubione ciasto mojej córki, która stwierdziła iż “jest to szarlotka wręcz idealna”. Ciasto jest kruche i delikatne, dlatego radzę zacząć je kroić jak wystygnie. Jabłka, które wykorzystałam w mojej szarlotce były na tyle słodkie, iż wystarczyło jak dodałam do nich tylko cukier waniliowy. Jeśli Wasze są kwaśne, radzę trochę posłodzić. W składzie ciasta są tylko żółtka, jeśli nie macie pomysłu jak wykorzystać białka, możecie je ubić z cukrem i położyć na jabłek a następnie przykryć migdałami i ciastem.
Bezglutenowa szarlotka z migdałami może być przechowywana przez kilka dni poza lodówką. U mnie ciasta kruche z owocami najczęściej stoją przykryte ściereczką na zimnej podłodze przez 3 dni. Jeśli chcecie przechowywać dłużej, po drugim dniu radzę włożyć do lodówki.
Na blogu znajdziecie przepisy na inne szarlotki – Szarlotka bez glutenu albo Bezglutenowa szarlotka bez jajek
Składniki na blachę 24×24
- 150 g zimnego masła
- 270 g mąki bezglutenowej np:
- 100 g mąki ryżowej
- 50 g skrobi kukurydzianej
- 70 g mąki owsianej bez glutenu
- 50 g mąki kukurydzianej
- 2 żółtka
- 50 g erytrytolu lub cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 kg jabłek
- 1 cukier waniliowy
- 3 garście płatków migdałowych
- cukier do jabłek (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE
- W misce umieścić mąki, żółtka, masło, proszek do pieczenia, erytrytol i dokładnie wymieszać. Następnie ciasto podzielić w proporcji 2/3 i 1/3, przełożyć do woreczka i włożyć do lodówki na min godzinę lub do zamrażalnika na 30-40 minut.
- W tym czasie obrać jabłka, zetrzeć na grubych oczkach lub pokroić w drobną kostkę ( u mnie pół na pół). Na dużą patelnię wlać 20-30 ml wody a następnie dodać pokrojone lub starte jabłka wraz z cukrem waniliowym. Prażyć pod przykryciem do momentu aż owoce będę miękkie. Spróbować i w razie konieczności posłodzić. Na koniec do jabłek dodać 2 garści migdałów.
- Piekarnik ustawić na 170 stopni, grzanie góra dół.
- Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Większą część ciasta rozłożyć (polecam zetrzeć na grubych oczkach) na dnie i bokach blachy (u mnie boki wyłożone do wysokości ok 1,5cm). Ciasto podpiec przez 10 minut.
- Po tym czasie na spodzie ułożyć podpieczone jabłka. Następnie owoce posypać pozostałą garścią migdałów i startym mniejszym kawałkiem ciasta. Piec około 40 minut. Jeśli ciasto zacznie się przypiekać, można delikatnie przykryć folią aluminiową. Upieczone odstawić do wystygnięcia.
Smacznego 🙂
12 komentarzy
Szarlotka bezglutenowa z migdałami to poezja smaku.
Wiele przepisów próbowałam ale ten przebija wszystkie poprzednie.
Jego smak jest o wiele lepszy na drugi dzień.
Wspaniały przepis.
Ogromnie się cieszę 🙂 Dziękuje.
Pozdrawiam
Szarlotka z tego przepisu jest przepyszna, wreszcie bardzo dobre kruche ciasto.
Cieszę się, że smakuje 🙂 bardzo dziękuje za komentarz z opinią.
Pozdrawiam
Wczoraj zrobiłam szarlotkę z tego przepisu i dodałam jeszcze budyń śmietankowy. A dlatego taka kombinacja, bo nie mogłam się zdecydować czy zrobić z migdałami czy z budyniem:)
Ciasto wyszło prze-pysz-ne,bardzo dziękuję za wspaniały przepis.Na przyszły weekend robię ze śliwkami!:-)
Ale super 🙂 Czyli szarlotka 2w1, mega 🙂 Dziękuje za komentarz.
Pozdrawiam 🙂
Nie zraziłam się komentarzem i upiekłam w niedzielę. Jest przepyszne, a na drugi dzień chyba jeszcze lepsze, co rzadko się zdarza przy wypiekach bezglutenowych. Moja forma ma wymiar 22x25cm i ciasta było dokładnie tyle, ile potrzeba, aby każdy kawałek rozpuszczał się wprost w ustach. Bardzo dziękuję za przepis 😊
Dziękuje za opinie , za komentarz. Bardzo się cieszę, że ciasto smakuje. Według mnie również ciasta jest odpowiednia ilość. Może Pani Nika miała większą blachę, albo preferuje ciasta z dużą ilością ciasta kruchego.
Pozdrawiam 🙂
Nie polecam. Proporcje są źle wyliczone, ta ilość ciasta nie starczy nawet na polowe blachy 24×24… Mało co tak denerwuje, jak źle przeliczone proporcje.
Nie jest źle wyliczone, każde ciasto na blaszce 24×24 cm robię z podobnych proporcji. Pani najprawdopodobniej preferuje większą ilość ciasta na spodzie, dlatego go brakuje. U mnie tego ciasta jest średnia ilość – nie za cienkie, ale też nie za grube, zdecydowanie najwięcej jest jabłek, ponieważ ja takie ciasta lubię najbardziej.
Pozdrawiam
Chciałam Ci z całego serca podziękować za ten przepis. Wiadomość o tym,że mam celiakie całkowicie wywróciła moje życie do góry nogami. Jak ktoś dodatkowo nie spożywa białego cukru to stworzenie smacznego ciasta jest naprawdę wyzwaniem. Bałam się tego przepisu,bo próbowałam już kilka razy robić szarlotkę z różnych przepisów i wychodziła niesmaczna. Jak skosztowałam tej (nawet nie w pełni wystudzonej) to razam z łzami jakie ciekły mi po policzkach. JEST GENIALNA! Na okrągła blaszkę 24cm wyszła wysoka na 14cm (w życiu mi taka piękna nie wyszła,szkoda że nie moge wstawić zdjęcia). Pomieszalam mąki – dodałam połowę gotowej mieszanki z nutri free, a resztę to migdałowa z owsianą. Dziękuję Ci za ten przepis <3
Ogromnie się cieszę, że ciasto smakuje. Dziękuje ze komentarz i za podzielenie się informacją o tym jak zrobiłaś ciasto, jakich mąk użyłaś 🙂