- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Bezglutenowa szarlotka z migdałami

Bezglutenowa szarlotka z migdałami – to kruche ciasto z dużą ilością jabłek i dodatkiem migdałów. Ulubione ciasto mojej córki, która stwierdziła iż “jest to szarlotka wręcz idealna”. Ciasto jest kruche i delikatne, dlatego radzę zacząć je kroić jak wystygnie. Jabłka, które wykorzystałam w mojej szarlotce były na tyle słodkie, iż wystarczyło jak dodałam do nich tylko cukier waniliowy. Jeśli Wasze są kwaśne, radzę trochę posłodzić. W składzie ciasta są tylko żółtka, jeśli nie macie pomysłu jak wykorzystać białka, możecie je ubić z cukrem i położyć na jabłek a następnie przykryć migdałami i ciastem.

Bezglutenowa szarlotka z migdałami może być przechowywana przez kilka dni poza lodówką. U mnie ciasta kruche z owocami najczęściej stoją przykryte ściereczką na zimnej podłodze przez 3 dni. Jeśli chcecie przechowywać dłużej, po drugim dniu radzę włożyć do lodówki.

Na blogu znajdziecie przepisy na inne szarlotki – Szarlotka bez glutenu albo Bezglutenowa szarlotka bez jajek

Składniki na blachę 24×24

PRZYGOTOWANIE

  1. W misce umieścić mąki, żółtka, masło, proszek do pieczenia, erytrytol i dokładnie wymieszać. Następnie ciasto podzielić w proporcji 2/3 i 1/3, przełożyć do woreczka i włożyć do lodówki na min godzinę lub do zamrażalnika na 30-40 minut.
  2. W tym czasie obrać jabłka, zetrzeć na grubych oczkach lub pokroić w drobną kostkę ( u mnie pół na pół). Na dużą patelnię wlać 20-30 ml wody a następnie dodać pokrojone lub starte jabłka wraz z cukrem waniliowym. Prażyć pod przykryciem do momentu aż owoce będę miękkie. Spróbować i w razie konieczności posłodzić. Na koniec do jabłek dodać 2 garści migdałów.
  3. Piekarnik ustawić na 170 stopni, grzanie góra dół.
  4. Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Większą część ciasta rozłożyć (polecam zetrzeć na grubych oczkach) na dnie i bokach blachy (u mnie boki wyłożone do wysokości ok 1,5cm). Ciasto   podpiec przez 10 minut. 
  5. Po tym czasie na spodzie ułożyć podpieczone jabłka. Następnie owoce posypać pozostałą garścią migdałów  i startym mniejszym kawałkiem ciasta. Piec około 40 minut. Jeśli ciasto zacznie się przypiekać, można delikatnie przykryć folią aluminiową. Upieczone odstawić do wystygnięcia.

Smacznego 🙂