- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Bezglutenowa tarta z budyniem i porzeczką

Bezglutenowa tarta z budyniem i porzeczką

Kruche ciasto z budyniem waniliowym lub śmietankowym, porzeczkami i bezą. Pomysł na to ciasto zaczerpnęłam z bloga Kwestia Smaku, pozmieniałam tylko składniki, aby było bezglutenowe. Bezglutenowa tarta z budyniem i porzeczką wyszła bardzo dobra, aczkolwiek według mnie trochę za dużo było w niej owoców, dlatego w składnikach ich ilość podałam mniejszą.

Po upieczeniu tartę warto pozostawić do całkowitego ostygnięcia, ponieważ ciepłe ciasto jest kruche a budyń rzadszy. Ja, tartę upiekłam wieczorem i pozostawiłam do ostygnięcia przez noc. Następnego dnia po degustacji, resztę ciasta schowałam do lodówki i tak przechowywałam je do końca. Minusem trzymania ciasta w lodówce jest to, iż beza staje się miękka, więc nie jest tak chrupka jak na początku.

 

Bezglutenowa tarta z budyniem i porzeczką

Składniki na blachę o średnicy 26 cm

Ciasto

Budyń

Owoce

Beza

 

Bezglutenowa tarta z budyniem i porzeczką – przygotowanie

  1. Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Nie polecam zagniatać rękami, gdyż ciasto po wymieszaniu jest bardzo klejące. Wymieszane ciasto zgarniamy w kulkę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lokówki na minimum godzinę.
  2. W tym czasie myjemy i obieramy owoce, pozostawiamy aby wyschły.
  3. Schłodzone ciasto rozkładamy na dnie i bokach (ok 2 cm) blachy wyłożonej papierem do pieczenia (nie polecam tylko smarować masłem, gdyż ciasto się przykleja). Piekarnik ustawiamy na 180 stopni, grzanie góra dół. Ciasto z blachą wkładamy do lodówki na czas nagrzewania się piekarnika. Kiedy piekarnik się nagrzeje, podpiekamy spół przez 20 minut. Nie martwcie się jeśli boki ciasta lekko się zsuną, u mnie również tak się stało 😉
  4. Kiedy ciasto jest w piekarniku przygotowujemy budyń. Do garnka wlewamy 500 g mleka i zaczynamy podgrzewać. Do pozostałych 200 g mleka dodajemy budynie, cukier oraz żółtko. Wszystko dokładnie mieszamy, aby nie było grudek proszku i jajka. Całość wlewamy do ciepłego/gorącego mleka i mieszamy do czasu, aż budyń się zagotuje. Gotujemy na małym ogniu 1 minutę. Ugotowany przykrywamy pokrywką lub folią.
  5. Do porzeczek dodajemy skrobię i delikatnie mieszamy.
  6. Białka umieszczamy w misce miksera i zaczynamy ubijać. Po chwili dodajemy cukier i ubijamy do momentu uzyskania gładkiej, błyszczącej piany. Na koniec dodajemy skrobię i krótko mieszamy.
  7. Na podpieczony spód wylewamy budyń, wyrównujemy. Następnie układamy owoce a na koniec bezę.
  8. Piekarnik ustawiamy na 170 stopni grzanie góra dół i pieczemy 25 minut. Następnie ponownie zmniejszamy temperaturę do 70 stopni z termoobiegiem i pieczemy jeszcze 20 minut.
  9. Upieczone pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Smacznego 🙂