Bezglutenowa tarta z owocami i kruszonką
Mocno owocowe kruche ciasto z kruszonką. U mnie wszystkie owoce były mrożone, ale możecie użyć również świeżych. Pomieszałam co miałam w zamrażalniku czyli maliny, wiśnie (wcześniej przekroiłam na pół), czarną porzeczkę oraz borówki. Polecam Wam taki lub podobny miks owoców, ciasto jest wtedy lekko kwaśne, dla nas idealne.
Skrobia w owocach. Skrobia jest po to, aby zagęściła puszczany przez owoce sok. Nie musicie jej dawać, ale wtedy ciasto będzie bardziej mokre.
Zachęcam do zajrzenia rownież na mój Instagram – kuchnia.bez.glutenu. Oprócz przepisów staram się dodawać filmiki z przygotowywania dań/wypieków.
Bezglutenowa tarta z owocami i kruszonką
Składniki na formę 24-25 cm
Ciasto
- 1 jajko
- 50 g cukru pudru
- 110 g zimnego masła
- 190 g mąki bezglutenowej np
- 80 g mąki ryżowej, u mnie z firmy Balviten
- 70 g mąki owsianej lub kukurydzianej
- 40 g skrobi ziemniaczanej
- 80 g mąki ryżowej, u mnie z firmy Balviten
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Środek
- ok 600 g owoców – u mnie maliny, wiśnie, porzeczka czarna i borówki wszystkie mrożone*
- ok 20 g skrobi ziemniaczanej
- 3 łyżki cukru
Kruszonka
- 40 g ziemnego masła
- 40 g cukru
- 50 g mąki owsianej
- 20 g skrobi ziemniaczanej
*w przypadku owoców mrożonych należy je wcześniej odmrozić i położyć na sitku, żeby pozbyć się nadmiaru soku
PRZYGOTOWANIE
- Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy do momentu uzyskania gładkiej masy. Masło polecam pokroić na drobniejsze kawałki. Ciasto po wymieszaniu może bardzo kleić się do rąk, dlatego nie polecam wyrabiać go dłonią.
- Wymieszane ciasto zgarniamy łopatką, owijamy w folię i wkładamy do lodówki na około godzinę.
- Po tym czasie spód i boki blachy porządnie smarujemy masłem a następnie rozkładamy ciasto. RADA 1- jednak polecam wyłożyć blachę papierem do pieczenia, zdecydowanie łatwiej się kroi i wyciąga ciasta. RADA 2 – jeśli macie możliwość upieczcie tę tartę na tortownicy ze ściąganym bokiem, ułatwia wyciąganie ciasta.
- Podpiekamy przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni grzanie góra dół.
- Owoce mieszamy z cukrem i skrobią ziemniaczaną oraz robimy kruszonkę. W tym celu wszystkie składniki umieszczamy w miseczce i zagniatamy palcami tak długo, aż uzyskamy odpowiednią grubość kruszonki.
- Podpieczone ciasto wyciągamy z piekarnika. Delikatnie rozkładamy na nim owoce, a następnie wierzch obsypujemy kruszonką.
- Pieczemy około 40-45 minut, 180 stopnia grzanie góra dół. Upieczoną tartę zostawiamy do całkowitego ostygnięcia, gdyż ciepła może się bardzo kruszyć.
Smacznego 🙂
**Wpis powstał w ramach współpracy z firmą Balviten.
9 komentarzy
Tarta jest pyszna.Mam male pytanie co zrobic by spod tarty byl mniej kruchy…..?Mniej masla…czy moze mniej maki ziemniaczanej…?Ja miedzy owsiana a kukurydziana, wybralam te druga.Dzieki za przepis i z gory dziekuje za odp.Pozdrawiam
Super, że tarta smakuje.
Kruchości dodaje mąka kukurydziana. Z nią tarty są zdecydowanie bardziej kruche, sypkie. Z mąką owsianą wg mnie jest zdecydowanie lepiej.
Pomaga też pominięcie proszku do pieczenia. Ciasto jest bardziej zbite, twarde – jak np z przepisu na tartę Banoffee.
Pozdrawiam
Czy cukier można zastąpić erytrolem?
Witam,
Tak, można zastąpić cukier erytrytolem. Tylko trzeba go dać trochę więcej, bo słodzik ten jest mniej słodki. No i jego chłodny posmak może (ale nie musi) być wyczuwalny.
Pozdrawiam 🙂
Dziękuję za szybką odpowiedz. Ciasto domownikom smakuje, przyniosłam je również do pracy – dla glutenowców, jestem ciekawa co powiedzą 😉
rada z papierem do pieczenia trafiona w 10. Zrobiłam w zwykłej blaszce jak do tarty bo tortownicy otwieranej nie miałam i też łatwo wyszło po ostygnięciu. Polecam przepis 😉
Witam, czy owoce powinnam wcześniej odmroźić?
Witam,
Tak jak napisałam na blogu, najlepiej je wcześniej odmrozić na sitku, aby nadmiar soku zleciał do miseczki. Po odmrożeniu będą bardzo delikatne, więc mieszać należy je powoli.
Jeszcze jedna rada ode mnie – dopisałam ją przed chwilą do przepisu. Jeśli masz możliwość to lepiej upiec to ciasta na tortownicy lub innej blaszce z otwieranym bokiem. Dodatkowo polecam wyłożyć blachę papierem do pieczenia – o wiele lepiej wtedy kroi i wyciąga się takie ciacho.
Pozdrawiam
Chętnie skorzystam z przepisu. Mam tylko pytanie. Czy mogę użyć świeżych śliwek i ułożyć je na podpieczony lekko spód?
Co prawda odpowiedziałam już na to pytanie na Instagramie, ale tutaj również umieszczę komentarz, może przyda się innym osobom. Tak, tartę można robić z innymi owocami 🙂