Bezglutenowe bajgle na mleku
Najlepsze bajgle jakie zrobiłam do tej pory. W smaku neutralne, takie maślane, no pyszne. Miękkie i puszyste. Skórka po upieczeniu jest chrupiąca – nie wiem jaka będzie z posypką, u mnie jej brak ze względu na chorobę jelit. Jeśli chodzi o świeżość to bezglutenowe bajgle na mleku wypadają ciut gorzej niż bajgle gryczano ryżowe. Szybciej robią się suche. Najlepsze są w dniu pieczenia, w kolejnym też są dobre, ale bardziej kruche. Podsumowując – według mnie smakowo lepsze są bajgle mleczne, w świeżości bajgle gryczano ryżowe.
Mąki. Nie polecam zamieniać tapioki na inną skrobie, ponieważ to ona powoduje, że bajgle są tak miękkie. Możecie oczywiście zamienić ją np na skrobię ziemniaczaną, ale bułki szybkiej zrobią się suche i kruche. Jeśli chodzi o sorgo to możecie spróbować wymienić ją na inną np gryczaną, jaglaną, owsianą…ale bajgle po pierwsze mogą być ciemniejsze a po drugie mogą stracić neutralny smak.
Jeśli posiadacie Instagram, zapraszam na moje konto – kuchnia bez glutenu. Oprócz postów z przepisami zaczęłam od pewnego czau dodawać również filmy z przygotowywania wypieków.
Producent mąki podany w nawiasie to nie współpraca (jeśli takowa będzie, post zostanie oznaczony). Mąką mące jest nierówna, jedna chłonie płyny mocniej inna słabiej, dlatego postanowiłam podawać mąki, na których uzyskałam wypiek/danie widoczne na zdjęciach.
Małe przypomnienie – u mnie prawie wszystkie składniki w tym płynne podawane są w gramach. Waga według mnie jest bardziej dokładna niż miarka, co w przypadku wypieków bezglutenowych jest bardzo ważne.
Bezglutenowe bajgle na mleku – składniki i przygotowanie
Składniki na 5 niewielkich bułek
- 65 g tapioki skrobi (Bio Planet)
- 70 g mąki ryżowej (Biała Pięć Przemian)
- 65 g mąki z sorgo (ProBio)
- 200 g letniego mleka (max 40 st)
- 15 g roztopionego masła
- 4 g suchych drożdży
- 9 g łusek babki jajowatej (Pięć Przemian)
- 0,5 łyżeczki soli
- 0,5 łyżeczki cukru
Dodatkowo
- 1 litr wody
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- posypka np mak, sezam, słonecznik…
PRZYGOTOWANIE
Zdjęcia z przygotowań znajdziecie w poprzednim przepisie – Bajgle bezglutenowe.
- W misce mieszamy wszystkie suche składniki. Następnie wlewamy mleko i dokładnie mieszamy przez 2-3 minuty. Na koniec dodajemy roztopione masło i chwilkę mieszamy. Nie martwcie się jeśli ciasto będzie rzadkie, zgęstnieje po kilkunastu minutach.
- Wymieszane ciasto przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę.
- Wyrośnięte ciasto ponownie zagniatamy – konsystencja ciasta powinna być delikatna, przy mocniejszym nacisku może kleić się do rąk, ale nie może być zbyt rzadka. Jeśli ciasto jest zbyt klejące, dodajemy 1-2 łyżeczki mąki.
- Dzielmy na 5 równych części i z każdej formujemy bajgla, czyli bułeczkę z dziurką. Przykrywamy i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na 30-40 minut.
- Kiedy bajgle będę już prawie wyrośnięte piernik ustawiamy na 220 stopni grzanie góra dół.
- Wyrośnięte bajgle gotujemy w wodzie z solą i cukrem. Wrzucamy bajgle do wrzątku i parzymy przez 30 sekund z każdej strony. Następnie wyciągamy i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Obsypujemy ziarnami, solą lub pozostawiamy bez niczego i wkładamy do piekarnika.
- Pieczemy w 220 stopniach góra dół przez 18-20 minut. Wyciągamy i studzimy na kratce.
Smacznego