Bezglutenowe białe bułki ryżowe
Bardzo smaczne bułeczki z dodatkiem mleka i jogurtu naturalnego. W smaku są bardzo neutralne, nie czuć (według mnie) mąki gryczanej, pomimo iż jest jej prawie tyle samo co innych. Bułeczki są pulchne i mięciutkie, aczkolwiek nie radzę przechowywać ich zbyt długo, gdyż jak większość pieczywa bezglutenowego robią się dosyć szybko suche. Ja, zaraz po ostygnięciu wkładam je do zamrażalki i wyciągam kiedy mam ochotę. Odmrażam je w kuchence mikrofalowej, która sprawdza się w tym idealnie. Jeśli ją posiadacie, bardzo polecam Wam takie rozwiązanie, gdyż po pierwsze zajmuje to dosłownie 2 minuty a po drugie bułeczki są super – miękkie, puszyste i cieplutkie 🙂
A jeśli z pieczywa wolicie jednak chleb, na blogu znajdziecie przepis na bezglutenowy chleb biały, który jest również neutralny w smaku.
Bezglutenowe białe bułki ryżowe
Składniki na 4 bezglutenowe białe bułki ryżowe
- 80 g mąki ryżowej
- 70 g skrobi ziemniaczanej
- 50 g mąki gryczanej
- 4 g suchych drożdży
- 3-4 g soli
- 60 g jogurtu naturalnego
- ok 150 g ciepłego mleka
- 5 g łusek babki jajowatej
- 20 g roztopionego masła
PRZYGOTOWANIE
- Suche składniki umieścić w misce a następnie dokładnie wymieszać. Mleko podgrzać do temperatury ok 40 stopni, dodać do niego jogurt i masło.
- Mikser włączyć na minimalne obroty i powoli do suchych składników wlewać mokre. Mieszać około 3 minuty. Po tym czasie przykryć i odstawić do wyrośnięcia (u mnie około 40 minut). WAŻNE – gotowe ciasto będzie dosyć rzadkie, gdyż łuski babki jajowatej pęcznieją po pewnym czasie. Ciasto nie podwoi swojej objętości, rośnie mało, dlatego nie martwcie się, jeśli nadal będzie niskie.
- Wyrośnięte ciasto ponownie wymieszać i podzielić na 4 równe części. Z każdej uformować kulki i umieścić je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawić na 15 minut. W tym czasie włączyć piekarnik na 220 stopni grzanie góra dół. WAŻNE- wyrośnięte ciasto ma być gęste, ale nie za bardzo. Ze zbyt gęstego bułki mogą być zbite. Jeśli ciasto będzie się Wam kleiło do ręki, posypcie dłoń mąką np ryżową. Nie spłaszczajcie kulek, gdyż bułki w piekarniku i tak trochę rozleją się na boki.
- Przed włożeniem do piekarnika bułki można opcjonalnie naciąć, najlepiej ostrym, mokrym nożem. Piec 15-17 minut. Następnie studzić na kratce.
Smacznego 🙂
16 komentarzy
Super przepis, najlepsze bułki jakie do tej pory piekłam, uwielbia je nawet glutenowa część rodziny
Bardzo się cieszę, że bułeczki smakują. Odpisuję dopiero teraz, bo na wyjeździe jestem i mam ograniczony dostęp do Internetu.
Co robisz, że Twoje bułki są takie rumiane ? U mnie są blade
Ja te bułeczki piekłam w starym piekarniku, który trochę mocniej przypiekał. Obecny, nowy już nie rumieni tak pieczywa. Czasami dłużej trzymam w piekarniku albo wierzch smaruje ciepłym mlekiem, ale nie zawsze pomaga.
czym astąpić mąke gryczną?
Mąką jaglaną, z sorgo, owsianą – w tym przypadku możliwe, że będzie trzeba dodać ciut więcej płynu, ponieważ owsiana bardziej chłonie płyny.
A czy można te bułki oraz inne bezglutenowe zamrozić..?
Tak, można. Ale po rozmrożeniu mogą być ciut bardziej kruche/suche.
ja czasami mrożę a póżniej odgrzewam je w tosterze lub na patelni.
Jaka jest kalorycznośc jednej bułki?
Nigdy nie liczyłam kaloryczności moich wypieków, więc nie wiem.
Bułeczki bardzo dobre, dodałam miksu bezglutenowego Schar Universal i 2 szczypty cukru. Wyszły puszyste, mięciutkie i smaczne. Dziekuje za kolejny cudny przepis😋
Dziękuje za komentarz i podzieleniem się informacją o zamiennikach mąki 🙂 Cieszę się, że bułeczki smakują.
Pozdrawiam 🙂
Już myślałam, że nigdy już nie zjem pysznego bezglutenowego pieczywa. Wszystkie do tej pory nie były zachwycające ani bardzo dobre ale nie miałam wyjścia. A tu taki wspaniały przepis na przepyszne bułeczki. Uwielbiam je. Bardzo dziękuję.
O wow, mega się cieszę, że przepis na bułeczki przypadł do smaku 🙂 mam nadzieję, że z innymi przepisami będzie podobnie.
Dziękuje za komentarz.
Pozdrawiam
Czym można zastąpić mleko?
Napojem roślinnym np ryżowym, migdałowym, kokosowym…Takim który najbardziej odpowiada smakowo.
Pozdrawiam