- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Bezglutenowe ciasto drożdżowe z porzeczką

Bezglutenowe ciasto drożdżowe z porzeczką

Postanowiłam poeksperymentować i upiec ciasto drożdżowe bez mąki owsianej, ponieważ po pytaniach jakie otrzymuje wiem, że wiele osób nie może jej jeść. Dodatkowo często pytacie również o tapiokę, więc ją również postanowiłam zastąpić inną skrobią. Ogólnie to bezglutenowe ciasto drożdżowe z porzeczką powstało na bazie przepisu na ciasto drożdżowe bez dodatków, pozmieniałam tylko ciut składniki i dodałam owoce.

Tapiokę zastąpiłam budyniem śmietankowym bez cukru – może być również waniliowy. Jego smak był delikatnie wyczuwalny, więc nie musicie się martwić, że aromat będzie dominował w smaku.

Zamiast mąki owsianej (aczkolwiek ją również możecie użyć w przepisie) zastąpiłam najpierw mąką z sorgo a w drugim cieście (tak, piekłam tego drożdżowca dwa razy) mąką gryczaną.

Mąka z sorgo jest bardzo neutralna w smaku, ma jasny kolor ale niestety ciasto z nią wyszło dosyć suche i kruche. Najlepiej takiego drożdżowca zjeść z ciągu kilku godzin (wg mnie do 5 godzin maksymalnie) w innym przypadku ciasto warto “odświeżyć” poprzez podgrzanie.

Mąka gryczana natomiast ma ciemny kolor, więc ciasto z jej dodatkiem wyszło lekko brązowe. Dodatkowo w smaku gryka była wyczuwalna, więc jeśli nie lubicie kaszy gryczanej, odradzam dodawanie jej do ciasta. W konsystencji surowe ciasto z mąką gryczaną jest ciut rzadsze, dlatego podczas pieczenia środek placka może trochę opaść. Po upieczeniu ciasto jest pulchne i utrzymuje świeżość nawet następnego dnia, więc zdecydowanie lepiej jak w przypadku sorgo. Ja ciasto jadłam przez cztery dni i nawet ostatniego nie musiałam odświeżać.

 

Bezglutenowe ciasto drożdżowe z porzeczką

Składniki na formę 20×10 cm

Kruszonka

 

Bezglutenowe ciasto drożdżowe z porzeczką – przygotowanie

Smacznego 🙂

 

Ciasto na mące z sorgo

 

Ciasto na mące gryczanej