Jedno z popularniejszych ciast mojego dzieciństwa, czyli bezglutenowe ciasto fale dunaju. Zrobiłam je na bazie ciasta jogurtowego, które według mnie idealnie się sprawdziło. Ciasto jest puszyste i wilgotne nawet przez kilka dni. Owoce, które dodałam do ciasta to borówki (po 2 w jednej fali) ale równie dobrze będą pasować wiśnie lub maliny. Bezglutenowe ciasto fale dunaju należy przechowywać w lodówce i wyciągnąć około 15 minut przez podaniem.
Pamiętajcie iż moje ciasta są mało słodkie. Nie przepadam za bardzo słodkimi wypiekami, dlatego nie dodaję zbyt dużej ilości słodziku a poza tym erytrytol, którego często używam jest o 30% mniej słodki niż cukier. Jeśli ciasto zrobię za mało słodkie posypuje je cukrem pudrem, zjadam z dżemem lub masę śmietankową robię troszeczkę bardziej słodką.
Składniki na małą blachę 18×18 cm
CIASTO
- 250 g jogurtu naturalnego w temperaturze pokojowej
- 2 duże jajka
- 60 g miękkiego masła
- 70 g mąki ryżowej
- 30 g skrobi kukurydzianej
- 20 g mąki owsianej
- 30 g mąki kukurydzianej
- 70 g erytrytolu lub cukru
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/3 łyżeczki sody
- 1 łyżka gorzkiego kakao
- 5 g mąki kokosowej
- owoce np borówki, wiśnie, maliny…
MASA
- 200 g kremówki (u mnie 30%)
- 100-150 serka mascarpone
- cukier puder (do smaku, u mnie kilka łyżeczek)
- śmietanofix (opcjonalnie)
WIERZCH
- starta czekolada gorzka i mleczna
PRZYGOTOWANIE
- Jajka ubić ze słodzikiem na puszystą masę. Następnie dodać jogurt, masło i wymieszać. Dodać mąki (oprócz kokosowej), proszek do pieczenia, sodę i mieszać do połączenia się składników.
- Ciasto podzielić na dwie części, nie muszą być idealnie równe. Do jednej dodać łyżkę kakao a do drugiej mąkę kokosową i wymieszać.
- Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, piekarnik ustawić na 175 stopni grzanie góra dół, owoce umyć i delikatnie osuszyć.
- Jasne ciasto przelać na blachę, wyrównać. Potem delikatnie, łyżka po łyżce rozłożyć na nim ciasto kakaowe. Następnie na ciemnym cieście rozłożyć owoce (u mnie borówki) delikatnie je wciskając – w ten sposób utworzą się fale.
- Włożyć do piekarnika i piec ok 35-40 minut lub do suchego patyczka.
- Wyciągnąć i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.
- MASA – kremówkę ubić z cukrem pudrem (polecam na początek dać 1 łyżkę) i śmietanofixem (opcjonalnie). Następnie dodać do niej serek mascarpone i dokładnie wymieszać. Spróbować i ewentualnie dosłodzić według gustu.
- Masę rozłożyć na zimne ciasto. Wierzch udekorować startą na małych oczkach czekoladą. Włożyć do lodówki na minimum 2 godziny. Wyciągnąć z lodówki 15 minut przed podaniem.
Smacznego 🙂
8 komentarzy
Również uwielbiam fale Dunaju!! I niestety wchodzi w grę wersja tylko bez glutenu, ale i dodatkowo bez nabiału… więc będę trochę kombinowała, jeśli użyję zamiast jogurtu naturalnego śmietankę kokosową to czy powinnam pominąć masło? I czy mogę użyć mrożonych owoców?
Jeśli śmietanka jest bardzo tłusta (a podejrzewam że tak) można pominąć masło. W przypadku rzadkiej śmietanki może się okazać, że będzie trzeba dodać więcej mąki. Konsystencja surowego ciasta ma przypominać jogurt, nie może być zbyt płynna, bo w takim przypadku warstwy się wymieszają. Można użyć też jogurtu roślinnego np kokosowego i masła roślinnego. Owoce jak najbardziej mogą być mrożone. Czekam na wiadomość czy ciasta w wersji bez nabiału się udało 🙂
Melduję, że wyszło 🙂 a zmian było trochę, nie tylko dodałam jogurt kokosowy zamiast tradycyjnego, ale też było go mniej, bo ok 180g, dałam też ok. 2x mniej margaryny zamiast masła no i nie miałam skrobi kukurydzianej, zastąpiłam ją skrobia ziemniaczaną. Co mi nie wyszło to mleczko kokosowe mi nie stwardniało do końca, więc zamiast bitej śmietanki miałam paćkę… więc mimo starań nabiał był, kupiłam śmietankę, którą zmieszałam z tą kokosową masą i na wierzchu dałam polewę czekoladową z dodatkiem oleju kokosowego, tak że moje ciasto to wariacja oryginału 🙈 dziękuję i pozdrawiam!
Super 🙂 dziękuję za informacje. Najważniejsze że wyszło i mam nadzieję smakowało 🙂 Ponieważ wiele osób pyta się “co użyć zamiast nabiału?”… postaram się poeksperymentować trochę z wypiekami bez glutenu i nabiału. A żelatyna dodana do kremówki kokosowej nie pomogłaby?
Pewnie można by spróbować z żelatyną, tylko że było jej za mało, a śmietanka też kusiła swoją droga 😅 ostatecznie ciasto wyszło naprawdę smaczne, a co do pomysłu by próbować eksperymentów kulinarnych również bez nabiału jak najbardziej popieram!
Czy na pewno powinno być miękkie masło, a nie rozpuszczone? Niestety ale po wymieszaniu ciasta były grudki masła, uważam że nie da się tego tak wymieszać, by masło się rozpuścilo. Tym bardziej, że jest to ciasto jogurtowe i nie można go zbyt długo mieszać.
Jak dla mnie z przepis niezbyt udany, surowe ciasto wylądowało w koszu.
Tak, u mnie było miękkie, ale może być też rozpuszczone. Można też dodać olej zamiast masła. U mnie masło było bardzo miękkie – używam masła irlandzkiego, które po wyciągnięciu z lodówki robi się bardzo miękkie, takie idealne do smarowania. ALe są masła, które są o wiele twardsze.
Ależ ono nie miało się rozpuścić w masie, miało się z nią połączyć – kilkanaście obrotów mikserem. A to że grudki powstały, to prawdopodobnie nie miało by wpływu na wynik końcowy. Z masła w połączeniu z jajkiem czy jogurtem czasami robią się grudki, ale najczęściej małe, które nie mają wpływu na wypiek.
Według mnie niepotrzebnie Pani wyrzuciła surowe ciasto. Szkoda składników 🙁
Dziękuję za wskazówki. Następnym razem spróbuję w takim razie rozpuścić to masło 😉