- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Bezglutenowe ciasto fale dunaju

Jedno z popularniejszych ciast mojego dzieciństwa, czyli bezglutenowe ciasto fale dunaju. Zrobiłam je na bazie ciasta jogurtowego, które według mnie idealnie się sprawdziło. Ciasto jest puszyste i wilgotne nawet przez kilka dni. Owoce, które dodałam do ciasta to borówki (po 2 w jednej fali)  ale równie dobrze będą pasować wiśnie lub maliny.  Bezglutenowe ciasto fale dunaju należy przechowywać w lodówce i wyciągnąć około 15 minut przez podaniem.

Pamiętajcie iż moje ciasta są mało słodkie. Nie przepadam za bardzo słodkimi wypiekami, dlatego nie dodaję zbyt dużej ilości słodziku a poza tym erytrytol, którego często używam jest o 30% mniej słodki niż cukier.  Jeśli ciasto zrobię za mało słodkie posypuje je cukrem pudrem, zjadam z dżemem lub masę śmietankową robię troszeczkę bardziej słodką.

 

Składniki na małą blachę 18×18 cm

CIASTO

MASA

WIERZCH

 

PRZYGOTOWANIE

  1. Jajka ubić ze słodzikiem na puszystą masę. Następnie dodać jogurt, masło i wymieszać. Dodać mąki (oprócz kokosowej), proszek do pieczenia, sodę i mieszać do połączenia się składników.
  2. Ciasto podzielić na dwie części, nie muszą być idealnie równe. Do jednej dodać łyżkę kakao a do drugiej mąkę kokosową i wymieszać.
  3. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, piekarnik ustawić na 175 stopni grzanie góra dół, owoce umyć i delikatnie osuszyć.
  4. Jasne ciasto przelać na blachę, wyrównać. Potem delikatnie, łyżka po łyżce rozłożyć na nim ciasto kakaowe. Następnie na ciemnym cieście rozłożyć owoce (u mnie borówki) delikatnie je wciskając – w ten sposób utworzą się fale.
  5. Włożyć do piekarnika i piec ok 35-40 minut lub do suchego patyczka.
  6. Wyciągnąć i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.
  7. MASA – kremówkę ubić z cukrem pudrem (polecam na początek dać 1 łyżkę) i śmietanofixem (opcjonalnie). Następnie dodać do niej serek mascarpone i dokładnie wymieszać. Spróbować i ewentualnie dosłodzić według gustu.
  8. Masę rozłożyć na zimne ciasto. Wierzch udekorować startą na małych oczkach czekoladą. Włożyć do lodówki na minimum 2 godziny. Wyciągnąć z lodówki 15 minut przed podaniem.

Smacznego 🙂