Bezglutenowe ciasto z rabarbarem i budyniem
Kruche ciasto z dodatkiem cynamonu, przełożone rabarbarem i budyniem, pychotka. Jeśli nie przepadacie za cynamonem, możecie go pominąć, ciasto będzie również dobre bez niego. Standardowo przypomnę, iż bezglutenowe kruche ciasto jest bardzo delikatne, dlatego z krojeniem radzę zaczekać, aż będzie zimne albo chociaż letnie. Drugie przypomnienie dotyczy słodkości 🙂 Nie lubię przesłodzonych ciast, dlatego moje wypieki zawierają trochę mniej cukru.
Inne ciasta z rabarbarem, które znajdziecie na blogu
- Rustykalna tarta z rabarbarem bez glutenu
- Tarta z rabarbarem i truskawkami
- Budyniowe ciasto z rabarbarem bez glutenu
Bezglutenowe ciasto z rabarbarem i budyniem
Składniki na blachę 24×24 cm
Ciasto
- 1 jajko (rozmiar M)
- 180 g zimnego masła
- 290 g mąki bezglutenowej np
- 110 g mąki ryżowej
- 60 g tapioki lub innej skrobi
- 70 g mąki owsianej bez glutenu
- 50 g mąki kukurydzianej
- 70 g cukru
- 1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie, ale polecam)
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Budyń
- 600 g mleka
- 3 żółtka
- 3 łyżki cukru
- 40 g skrobi kukurydzianej
- 40 g skrobi ziemniaczanej
Wersja 2 – jeśli nie macie skrobi kukurydzianej, ugotujcie dwa budynie waniliowe lub śmietankowe w mniejszej ilości mleka, np 600-650 g.
- 600-650 g mleka
- 2 budynie waniliowe lub śmietankowe, najlepiej bez cukru
- 3 łyżki cukru
Dodatkowo
- 600 g rabarbaru
- 50 g cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
Bezglutenowe ciasto z rabarbarem i budyniem – przygotowanie
- Zaczniemy od budyniu, ponieważ musi on trochę ostygnąć. Do rondelka wlewamy 400 gramów mleka i ustawiamy na gazie. W miseczce bardzo dokładnie roztrzepujemy żółtka. Następnie dodajemy cukier, 200 g mleka, skrobie i dokładnie mieszamy, w mieszance nie mogę być obecne grudki. Ja, dla pewności mleko przelałam przez sitko. Do gotującego mleka wlewamy mieszankę, zmniejszamy gaz i od razu szybko mieszamy. Gotujemy na małym gazie około 2-3 minuty, cały czas mieszając, żeby się nie przypaliło. Następnie odstawiamy do ostygnięcia i szczelnie przykrywamy folią spożywczą – czynność konieczna, jeśli tego nie zrobicie budyń zrobi się rzadki.
- Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i zagniatamy. Na koniec ciasto dzielimy na dwie części w proporcji 2/3 i 1/3. Mniejszą wkładamy do zamrażalnika a większą do lodówki na 50-60 minut.
- W tym czasie rabarbar kroimy w paski. Dodajemy do niego cukier i odstawiamy.
- Schłodzone większe ciasto rozkładamy na spodzie i opcjonalnie bokach blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Podpiekamy przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, grzanie góra dół.
- Z rabarbaru odlewamy sok, gdyż nie będzie nam potrzebny a dodajemy sok z cytryny.
- Na podpieczonym spodzie rozkładamy rabarbar, a na niego wykładamy chłodny budyń, delikatnie wyrównujemy. Na wierzch ścieramy na grubych oczkach mniejszą część ciasta.
- Pieczemy 40 minut, 180 stopni grzanie góra dół.
Smacznego 🙂
8 komentarzy
Czy można zastąpić mąkę kukurydzianą np mąką jaglanka?
Witam,
Tak można. Jeśli jej smak Ci odpowiada, to nie ma przeszkód do zamiany.
Pozdrawiam
Ciasto jest pyszne, wychodzi wg przepisu, ja tylko zamieniłam cukier na ksylitol że względu na moją chorą na cukrzycę mamę i na prawdę wszyscy zachwycali się!
Super 🙂 Cieszę się, że smakowało 🙂 Ja często do ciast dodaje zamiast cukru erytrytol, ale szczerze powiedziawszy coraz rzadziej o tym pisze, gdyż dostaje wtedy dużo zapytań czy można go zamienić na cukier 🙂
Witam czym zastąpić mąkę owsianą i tapioki?
Witaj, tapiokę możesz zastąpić inną skrobią np ziemniaczaną lub kukurydzianą. Natomiast zamiast owsianej możesz albo dodać inną mąką, która nie występuje w przepisie np.gryczaną, jaglaną, sojową… albo rozłożyć te 70g na mąkę ryżową i kukurydzianą – wtedy Twoje ciasto będzie składało się z 3 rodzajów mąk: kukurydzianej, ryżowej i skrobi.
Czy można zamiast rabarbaru jabłka? 🤨
Jasne, że można. Tylko polecam wybrać te lekko kwaśne. W przypadku słodkich jabłek może się okazać, że nie trzeba dodawać takiej ilości cukru, jak w przypadku kwaśnego rabarbaru 🙂