2,4K
Bezglutenowy biszkopt piernikowy
Delikatny mocno kakaowy biszkopt z dodatkiem przyprawy piernikowej, przełożony masą z serka mascarpone i kremówki. Ciasto idealne zarówno na święta jak i inne okazje. Polecam gorąco gdyż ciasto jest przepyszne 🙂 Zachwycała się nim nawet moja córka, która jeśli chodzi o ciasta jest bardzo wybredna. W składzie biszkoptu jest woda i olej, dzięki czemu ciasto jest bardzo delikatne i nie wymaga mocnego nasączenia, gdyż nie jest tak suche jak standardowy biszkopt. Minusem tego jest to, iż ciasto jest bardzo kruche, dlatego należy postępować z nim bardzo ostrożnie.
Bezglutenowy biszkopt piernikowy
Składniki na blachę 18×18 cm
Biszkopt
- 3 jajka (białka i żółtka osobno)
- 50 g cukru
- 40 g oleju np. rzepakowego lub słonecznikowego
- 15 g gorzkiego kakao
- 80 g mąk bezglutenowych np
- 20 g mąki ryżowej
- 40 g mąki owsianej bez glutenu
- 20 g skrobi ziemniaczanej
- 3 łyżki wody
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/3 łyżeczki sody
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
Masa
- 150-200 g serka mascarpone
- 200 g kremówki (u mnie 32%)
- 6 g żelatyny
- 40 g wody
- 30 g cukru pudru (lub do smaku)
Nasączenie
- 100 g wody
- po 1 łyżeczce gorzkiego kakao, cukru pudru i cynamonu (u mnie cejloński)
Polewa
- 80 g czekolady ( u mnie mleczna)
- 50 g śmietanki kremówki
- 15 g masła
- 1 pełna łyżeczka gorzkiego kakao
Dodatkowo na wierzch
- 80 g orzechów – u mnie po 40 g laskowych i włoskich
Bezglutenowy biszkopt piernikowy – przygotowanie
BISZKOPT
- Spód formy wyłożyć papierem do pieczenia (najlepiej tylko spód bez boków)
- W jednej misce wymieszać mąki, kakao, przyprawę piernikową, sodę i proszek do pieczenia.
- W misce miksera umieścić białka. Zacząć ubijać. Kiedy białka będą już prawie ubite, stopniowo dodawać cukier cały czas mieszając. Ubijać do momentu, aż piana będzie błyszcząca. Następnie dodać żółtka i ubijać jeszcze około 3 minuty. Zmniejszyć prędkość obrotów o połowę, dodać olej oraz wodę i krótko miksować (dosłownie kilka obrotów). Na koniec dodać suche składniki i wymieszać delikatnie szpatułką lub drewnianą łyżką tylko do momentu połączenia się składników. Gotowe ciasto przełożyć do formy. Piec ok 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, grzanie góra dół.
- Po upieczeniu pozostawić w formie do wystudzenia.
- Z zimnego delikatnie oderwać papier i przeciąć na pół. UWAGA – najlepiej, żeby biszkopt w trakcie przecinania leżał na tortownicy/blaszce lub innym miejscu docelowym. Ponieważ ciasto jest bardzo kruche, należy jak najmniej je podnosić. Spód ciasta pozostawić w formie, natomiast drugą cześć najlepiej położyć na desce lub innej płaskiej powierzchni (takiej, z której później łatwo będziemy mogli zsunąć lub obrócić biszkopt).
- Spód biszkoptu nasączyć połową płynu.
MASA
- Żelatynę zalać wodą i odstawić do napęcznienia. Następnie podgrzać (nie gotować), wymieszać do momentu rozpuszczenia się żelatyny i odstawić do ostygnięcia.
- Kremówkę ubić na sztywno. Następnie dodać serek mascarpone, cukier puder i krótko wymieszać. Spróbować czy masa jest odpowiednio słodka (należy pamiętać, że przy mniej słodkim biszkopcie masa musi być słodsza). W razie konieczności dodać cukier puder.
- Do wystudzonej żelatyny dodać 2 łyżeczki masy i wymieszać. Włączyć mikser i wlać żelatynę od masy. Mieszać krótko, tylko do połączenia się składników. Gotową masę wyłożyć na nasączony biszkopt.
- Nasączanie drugiego biszkoptu. Ponieważ ciasto jest kruche, przenoszenie drugiej części może sprawić problem (mi pękła i trochę się pokruszyła). Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy – biszkopt, który leży na desce lub np talerzu należy delikatnie nasączyć. Następnie przytrzymując ręką należy szybko obrócić go do góry nogami i ułożyć na masie. Delikatnie docisnąć i gotowe. Drugi – biszkopt, który leży na desce delikatnie zsunąć na masę a następnie nasączyć. Minusem drugiej metody jest to, iż biszkopt będzie mokry z wierzchu i polewa może gorzej się trzymać.
POLEWA
- W rondelku umieścić śmietankę i podgrzać (prawie zagotować). Następnie ściągnąć z kuchenki, dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Odstawić do ostygnięcia.
- Wierzch ciasta udekorować polewą i orzechami.
- Włożyć do lodówki na minimum dwie godziny a najlepiej na całą noc.
Smacznego 🙂
1 komentarzy
Napiszę tylko tyle: PYCHA;)