- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Bezglutenowy biszkopt piernikowy

Bezglutenowy biszkopt piernikowy

Delikatny mocno kakaowy biszkopt z dodatkiem przyprawy piernikowej, przełożony masą z serka mascarpone i kremówki. Ciasto idealne zarówno na  święta jak i inne okazje. Polecam gorąco gdyż ciasto jest przepyszne 🙂 Zachwycała się nim nawet moja córka, która jeśli chodzi o ciasta jest bardzo wybredna. W składzie biszkoptu jest woda i olej, dzięki czemu ciasto jest bardzo delikatne i nie wymaga mocnego nasączenia, gdyż nie jest tak suche jak standardowy biszkopt. Minusem tego jest to, iż ciasto jest bardzo kruche, dlatego należy postępować z nim bardzo ostrożnie.

 

Bezglutenowy biszkopt piernikowy

Składniki na blachę 18×18 cm

Biszkopt

Masa

Nasączenie

Polewa

Dodatkowo na wierzch

 

Bezglutenowy biszkopt piernikowy – przygotowanie

BISZKOPT
  1. Spód formy wyłożyć papierem do pieczenia (najlepiej tylko spód bez boków)
  2. W jednej misce wymieszać mąki, kakao, przyprawę piernikową, sodę i proszek do pieczenia.
  3. W misce miksera umieścić białka. Zacząć ubijać. Kiedy białka będą już prawie ubite, stopniowo dodawać cukier cały czas mieszając. Ubijać do momentu, aż piana będzie błyszcząca. Następnie dodać żółtka i ubijać jeszcze około 3 minuty. Zmniejszyć prędkość obrotów o połowę, dodać olej oraz wodę i krótko miksować (dosłownie kilka obrotów). Na koniec dodać suche składniki i wymieszać delikatnie szpatułką lub drewnianą łyżką tylko do momentu połączenia się składników. Gotowe ciasto przełożyć do formy. Piec ok 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, grzanie góra dół.
  4. Po upieczeniu pozostawić w formie do wystudzenia.
  5. Z zimnego delikatnie oderwać papier i przeciąć na pół. UWAGA – najlepiej, żeby biszkopt w trakcie przecinania leżał na tortownicy/blaszce lub innym miejscu docelowym. Ponieważ ciasto jest bardzo kruche, należy jak najmniej je podnosić. Spód ciasta pozostawić w formie, natomiast drugą cześć najlepiej położyć na desce lub innej płaskiej powierzchni (takiej, z której później łatwo będziemy mogli zsunąć lub obrócić biszkopt).
  6. Spód biszkoptu nasączyć połową płynu.
MASA
  1. Żelatynę zalać wodą i odstawić do napęcznienia. Następnie podgrzać (nie gotować), wymieszać do momentu rozpuszczenia się żelatyny i odstawić do ostygnięcia.
  2. Kremówkę ubić na sztywno. Następnie dodać serek mascarpone, cukier puder i krótko wymieszać. Spróbować czy masa jest odpowiednio słodka (należy pamiętać, że przy mniej słodkim biszkopcie masa musi być słodsza). W razie konieczności dodać cukier puder.
  3. Do wystudzonej żelatyny dodać 2 łyżeczki masy i wymieszać. Włączyć mikser i wlać żelatynę od masy. Mieszać krótko, tylko do połączenia się składników. Gotową masę wyłożyć na nasączony biszkopt.
  4. Nasączanie drugiego biszkoptu. Ponieważ ciasto jest kruche, przenoszenie drugiej części może sprawić problem (mi pękła i trochę się pokruszyła). Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy – biszkopt, który leży na desce lub np talerzu należy delikatnie nasączyć. Następnie przytrzymując ręką należy szybko obrócić go do góry nogami i ułożyć na masie. Delikatnie docisnąć i gotowe. Drugi – biszkopt, który leży na desce delikatnie zsunąć na masę a następnie nasączyć. Minusem drugiej metody jest to, iż biszkopt będzie mokry z wierzchu i polewa może gorzej się trzymać.
POLEWA
  1. W rondelku umieścić śmietankę i podgrzać (prawie zagotować). Następnie ściągnąć z kuchenki, dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Odstawić do ostygnięcia.
  2. Wierzch ciasta udekorować polewą i orzechami.
  3. Włożyć do lodówki na minimum dwie godziny a najlepiej na całą noc.

Smacznego 🙂