Bezglutenowy chleb gryczano ryżowy na zakwasie
Idealne odwzorowanie najpopularniejszego przepisu w kategorii chleb –Bezglutenowy chleb gryczano ryżowy. Zamiast drożdży jest zakwas, natomiast pozostałe składniki są bez zmian. Pomimo, iż chleb należy do tych mniej pulchnych a w smaku jest dosyć kwaskowaty, ogólnie jest bardzo dobry. W środku jest wilgotny a skórkę ma bardzo chrupiącą. Jeśli chodzi o świeżość to polecam przechowywać go do dwóch dni, gdyż z dnia na dzień robi się coraz bardzie twardy. Bezglutenowy chleb gryczano ryżowy na zakwasie upiekłam na zakwasie gryczano ryżowym. Jak go zrobiłam oraz moje rady odnośnie przygotowań znajdziecie w osobnym poście Zakwasy bez glutenu. Są tam również przepisy na inne zakwasy, które również możecie wykorzystać przy pieczeniu tego chleba. A jeśli wolicie pieczywo mniej kwaśne i bardziej pulchne, polecam chleb na zakwasie owsiano gryczanym.
Bezglutenowy chleb gryczano ryżowy na zakwasie
Składniki na formę 20×10 cm
Zaczyn
- 3 pełne łyżki (ok 150g) zakwasu gryczano ryżowego
- 70 g mąki gryczanej
- 70 g mąki ryżowej
- 120 g lekko ciepłej wody
Ciasto
- cały zaczyn
- 30 g mąki ryżowej
- 100 g mąki gryczanej
- 70 g skrobi ziemniaczanej
- 22 g zmielonego siemienia lnianego odtłuszczonego
- 7 g soli
- 220-250* g lekko ciepłej wody
*Czytaj komentarz odnoście ilości wody
PRZYGOTOWANIE
- Jeśli zakwas pochodzi z lodówki należy go wyciągnąć 2-3 godziny przed robieniem zaczynu. Do zakwasu dodać mąki, wodę i dokładnie wymieszać. Następnie przykryć i odstawić na 12-18 godzin w ciepłe miejsce. Ja, zaczyn najczęściej nastawiam około godziny 18, żeby przez noc mógł popracować.
- Gotowy zaczyn mieszamy, przekładamy do miski i łączymy z pozostałymi składnikami. Na początku ciasto może być rzadkie, po 2-3 minutach mieszania powinno mieć konsystencje budyniu/gęstego jogurtu.
- Dokładnie wymieszane ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 3-6 godzin. U mnie chleb wyrastał około 5 godziny. Formę włożyłam do wcześniej nagrzanego do 35-40 stopni piekarnika – po włożeniu formy nagrzewanie należy wyłączyć, można zostawić zapaloną lampkę.
- Po wyrośnięciu, wierzch chleba zmoczyć wodą a piekarnik ustawić na 250 stopni, grzanie góra dół. Formę z chlebem włożyć do piekarnika i od razu zmniejszyć temperaturę na 180 stopni, grzanie góra dół. Piec około 55-60 minut, do suchego patyczka i brązowej skórki.
- Upieczony chleb wyciągnąć z formy, zerwać papier, zawinąć w ściereczkę i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Nie polecam kroić chleba gorącego.
Smacznego 🙂
4 komentarze
Chleb wyszedł super już drugi raz ale tym razem dodałam ok 20-30g więcej zakwasu (tak mi się nałożyło) jak również dolałam o ok 20-30ml więcej wody. Zaczyn pracował świetnie mimo iż z roztargnienia zrobiłam na zimnym zakwasie prosto z lodówki. Chleb też pięknie wyrósł i smakuje wspaniale, jest bardziej wilgotny i miękki niż idealnie wg proporcji z przepisu. Osobiście polecam dać ciut więcej wody ale co kto lubi 😉
Dziękuje za komentarz. Zaraz dopiszę informacje o ilości wody.
Mi też się zdarzało zrobić zaczyn na zimnym zakwasie i wszystko było ok 🙂
Cieszę się, że chlebek smakuje 🙂
Czy robiąc z tego przepisu od razu 6 chlebków, to czy jest jakaś różnica w zwielokrotnieniu zaczynu i ciasta właściwego? Czy wszystko proporcjonalnie mnożyć przez 6?
Nie ma różnicy. Wszystkie składniki należy pomnożyć przez 6.