Bezglutenowy mazurek wielkanocny
Idealny na święta Wielkanocne. Ciasto jest kruche, ale nie na tyle, żeby rozpadło się podczas przekładania czy przenoszenia. Ja swoje, po całkowitym wystudzeniu bez problemu podniosłam z blachy. Podczas krojenia trochę się kruszy, ale w końcu to kruche ciasto 🙂 W smaku jest mało słodkie, takie miało być, ponieważ dodatki, które nałożyłam były bardzo słodkie. Bezglutenowy mazurek wielkanocny możecie zrobić z dowolnymi dodatkami. Może być to sam kajmak, czekolada, lukier, dżem czy smakowa masa. Co kto lubi i może. U mnie bez orzechów, ze względu na alergie.
Bezglutenowy mazurek wielkanocny – składniki i przygotowanie
Czas przygotowania: 30 min
Czas chłodzenia: 30 min
Czas pieczenia: 25 min
Składniki na tortownicę 21 cm lub blachę 18×18 cm*
- 70 g zimnego masła
- 30 g cukru pudru (można więcej)
- 1 jajko M
- 1 budyń waniliowy lub śmietankowy bez cukru ( u mnie Celiko śmietankowy)
- 45 g mąki ryżowej (Moncana)
- 30 g mąki kukurydzianej (Moncana)
- 15 g mąki owsianej bezglutenowej (Elovena)
- 10 g tapioki skrobi (Bio Planet)
- 6 g mielonej łuski babki jajowatej (Moncana)
Dodatkowo
- kilka łyżeczek dżemu, u mnie malinowy
- 100-150 g kajmaku
*z podanej porcji ciasta wystarczyło mi na upieczenie małego mazurka 18×18 cm oraz babeczki – zostało mi trochę ciasta, a nie chciałam robić bardzo grubego spodu, dlatego to co zostało włożyłam do małej foremki na babeczkę. Tortownica 21 cm jest większa niż blacha 18×18 cm, więc na nią zapewne będzie trzeba rozłożyć całe ciało.
PRZYGOTOWANIE
- Do miski wsypujemy wszystkie suche składniki, mieszamy. Dodajemy masło pokrojone w kostkę, jajko i dokładnie zagniatamy. Ja robiłam do ręką, ponieważ tak mi było wygodniej. Końcowa konsystencja ciasta powinna być zwarta i lekko klejąca do rąk. Jeśli jest inaczej należy dosypać trochę mąki ryżowej, np 5-10 gramów.
- Z ciasta formujemy kulkę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na około 30 minut**.
- Po tym czasie ciasto rozkładamy na spodzie i brzegach blachy. Ja blachę wcześniej wyłożyłam papierem do pieczenia. Brzegi zrobiłam tak: z ciasta uformowałam długie wężyki, które po umieszczeniu na brzegach nacięłam nożem do masła.
- Blachę z ciastem wkładamy do nagrzanego do 190 stopni piekarnika i pieczemy 20-25 minut w funkcji góra-dół. Pod koniec pieczenia można włączyć na 2-3 minuty termoobieg, żeby ciasto mocniej się przyrumieniło.
- Upieczone ciasto wyciągamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
- Zimne dekorujemy według uznania. U mnie był to dżem malinowy i kajmak.
- Wkładamy do lodówki na kilka godzin.
- Przed podaniem polecam wyciągnąć z lodówki 15-20 minut wcześniej. Jeśli chcecie ciasto przełożyć na paterę, polecam zsunąć je z papieru lub podważyć szeroką łopatką kiedy jest zimne. Im cieplejsze, tym ciasto bardziej delikatne.
**moje ciasto po zagnieceniu było na tyle zwarte, że nie wkładałam go do lodówki. Od razu rozłożyłam na blaszce i upiekłam. Konsystencja ciasta zależy od wielkości jajka oraz miękkości masła. Znaczenie ma też sposób wyrabiania. Mieszane w Thermomixie może być luźniejsze. Nie polecam ciasta wkładać do zamrażalnika.
Smacznego 🙂
6 komentarzy
Zamiast owsianej dałam mąkę z sorgo, dobrze się skomponowała, mazurek udał.
Cieszę się, że mazurek się udał.
Bardzo dziękuje za informacje.
Czym najlepiej zastąpić mąka kukurydziana?
Wydaje mi się, że najlepsza będzie mąka jaglana (polecam firmy Moncana, nie jest gorzka) lub mąka z sorgo. Ale nie robiłam z nimi tego ciasta więc nie wiem czy wyjdzie takie samo.
Czy można czymś zastąpić tę tapiokę?
Najprościej to dodać 10g więcej budyniu. Lub zamienić na inną skrobie.