- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Bezglutenowy piernik z masą i orzechami

Bezglutenowy piernik z masą i orzechami

To połączenie piernika z powidłami z masą na bazie śmietanki kremówki i mascarpone. Wierzch ciasta udekorowany jest orzechami włoskimi i polewą czekoladową. Całość tworzy przepyszne ciasto, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni stało się hitem u mnie w domu. Piekłam je już trzy razy, gdyż eksperymentowałam trochę ze składnikami na piernik. Ostatecznie wybrałam takie proporcje, które według mnie są najlepsze i najsmaczniejsze. Bezglutenowy piernik z masą i orzechami najlepiej upiec tuż przed świętami, gdyż może być przechowywany tylko przez kilka dni,  4 a maksymalnie 5 dni  w lodówce.

Ciasto upiekłam na blaszce o wymiarach 18 na 18 centymetrów, ale większe np 20×20 lub 21×21 cm też będą dobre – ciasto będzie troszeczkę niższe.

Bezglutenowy biszkopt piernikowy z masą mascarpone– to ciasto podobne do tego z tym, że podstawą jest lżejszy biszkopt piernikowy.

Bezglutenowy piernik z masą i orzechami

Składniki na blachę 18×18 cm

CIASTO

KREM

NASĄCZENIE

WIERZCH

 

Bezglutenowy piernik z masą i orzechami – przygotowanie

CIASTO
  1. W miseczce wymieszać wszystkie mąki i sodę. Mleko połączyć z jogurtem i jajkiem. Piekarnik ustawić na 175 stopni, grzanie góra dół.
  2. W garnuszku roztopić masło. Następnie dodać do niego cukier, miód, powidła i dokładnie wymieszać. Potrzymać na małym gazie 1-2 minuty, aż mieszanka będzie płynna (UWAGA – mieszankę należy podgrzać ale nie doprowadzać do wrzenia, cukier nie rozpuści się całkowicie). Na koniec dodać przyprawy i kakao, wymieszać. Gotową mieszankę odstawić na 3-5 minut.
  3. Ciepłą mieszankę przełożyć do miski. Dodać mleko z jogurtem oraz jajkiem, wymieszać. Na koniec dodać mąkę z sodą i dokładnie wymieszać, do momentu aż nie będzie grudek.
  4. Gotowe ciasto przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
  5. Piec około 25 minut, do suchego patyczka.
  6. Upieczone odstawić do całkowitego wystudzenia.
  7. Z zimnego delikatnie oderwać papier. Górę piernika wyrównać, obcinając nierówne części.
  8. Wyrównane ciasto nasączyć a następnie posmarować powidłami śliwkowymi.
KREM
  1. Żelatynę zalać zimnym mlekiem i odstawić na 10-15 minut. Po tym czasie podgrzać (nie gotować) na przykład w kuchence mikrofalowej i mieszać i momentu rozpuszczenia się żelatyny.
  2. Śmietankę kremówkę ubić na sztywno. Dodać do niej cukier puder, serek mascarpone i krótko wymieszać. Następnie 2 łyżeczki masy przełożyć do mleka z żelatyną i dokładnie wymieszać.
  3. Cały czas mieszając masę kremową, wlać żelatynę. Dokładnie wymieszać, spróbować. Jeśli masa będzie za mało słodka, dodać cukier puder. Pamiętajcie, że masa jedzona bez ciasta musi być słodka, gdyż ciasto piernikowe nie jest mocno słodkie, więc wszystko razem później się zrównoważy.
  4. Masę rozprowadzić na posmarowanym wcześniej powidłami pierniku.  UWAGA – aby mieć pewność, że masa nie wycieknie nam z blaszki, proponuje formę od wewnątrz wyłożyć folią spożywczą. Dodatkowo, jeśli powstała masa jest bardzo rzadka (aczkolwiek nie powinna), można poczekać 5-10 minut aby trochę zgęstniała – co chwilę należy ją sprawdzać.
  5. Wierzch masy obsypać pokruszonymi orzechami włoskimi.
  6. Gotowe ciasto włożyć do lodówki na minimum 2-3 godziny, a najlepiej na całą noc.

POLEWA – rozprowadzamy na stężałej masie, czyli po około 2 godzinach od włożenia do lodówki.

  1. W rondelku umieścić kremówkę oraz czekoladę. Postawić na mały gaz i cały czas mieszając doprowadzić do rozpuszczenia się czekolady i połączenia ze śmietanką. Nie gotować. Odstawić na bok aby polewa trochę ostygła (polewa nie może być zbyt ciepła, żeby nie roztopiła masy).
  2. Lekko ciepłą polewę rozprowadzić na orzechach. Wstawić na 10-15 minut do lodówki aby polewa stężała.

Smacznego 🙂