- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Bezglutenowy piernik z powidłami

Bezglutenowy piernik z powidłami

Jako dziecko wręcz nienawidziłam piernika. W sumie to nienawidziłam wszystkiego co miało związek z przyprawą piernikową. Dlatego też w moim domu nie było tradycji pieczenia ani piernika ani pierniczków a co za tym idzie, nie miałam domowego przepisu na te wypieki. Sama musiałam eksperymentować z mąkami, miodami oraz powidłami. Próby były trzy – za pierwszym razem piernik był zbyt suchy, za drugim prawie uciekł w formy a za trzecim wyszedł idealnie. Bezglutenowy piernik z powidłami możecie przekroić i przełożyć powidłami śliwkowymi, oblać polewą czekoladową albo odsypać tylko cukrem pudrem. U mnie wersja z polewą oraz orzechami laskowymi. Piernika nie przekładałam powidłami, gdyż my wolimy każdy kawałek indywidualnie posmarować ulubionym dżemem.

Piernik według mnie najlepiej smakuje po 36-48 godzinach, więc radzę upiec go kilka dni przed świętami. U mnie przechowywany jest w zamkniętej puszce przez 4-5 dni.

Edit grudzień 2022. Upiekłam ten piernik z mniejszej ilości mąk – tzn waga pozostała, rodzaje mąk się zmieniły. Wyszedł super zarówno w smaku jak i konsystencji, dlatego też dodaje ten edit.  Zmieniłam tylko mąkę, pozostałe składniki dodałam w ilości podanej w przepisie poniżej. Dałam 190 g mąki, w tym 100 g ryżowej, 50 g gryczanej, 1 budyń kakaowy (ok 40g)  bez cukru. 

 

Bezglutenowy piernik z powidłami

Składniki na formę 25×10 lub 30×10 (podobno większa lepsza)

POLEWA

Bezglutenowy piernik z powidłami – przygotowanie

Do przygotowania piernika nie jest potrzebny mikser. Ja za każdym razem ciasto mieszałam tylko szpatułką, gdyż jest ono mocno płynne.

  1. W miseczce wymieszać wszystkie mąki i sodę. Mleko połączyć z jogurtem i jajkami. Piekarnik ustawić na 175 stopni, grzanie góra dół.
  2. W garnuszku na małym ogniu roztopić masło. Następnie dodać do niego cukier, miód, powidła i dokładnie wymieszać. Potrzymać na małym ogniu 1-2 minuty, aż mieszanka będzie płynna (UWAGA – mieszankę należy podgrzać ale nie doprowadzać do wrzenia, cukier nie rozpuści się całkowicie). Na koniec dodać przyprawy i kakao, wymieszać. Gotową mieszankę odstawić na 3-5 minut.
  3. Ciepłą mieszankę przełożyć do miski. Dodać do niej mleko z jogurtem oraz jajkiem, wymieszać. Na koniec dodać mąkę z sodą i dokładnie wymieszać, do momentu aż nie będzie grudek.
  4. Gotowe ciasto przełożyć (a bardziej przelać) na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
  5. Piec około 40-45 minut, do suchego patyczka. Po około 30 minutach proponuje grzanie piekarnika ustawić tylko na dolne, ponieważ piernik lubi się przypiekać z góry.
  6. Upieczone odstawić do całkowitego wystudzenia.

POLEWA

  1. W rondelku umieścić kremówkę oraz czekoladę. Postawić na mały gaz a następnie cały czas mieszając doprowadzić do rozpuszczenia się czekolady i połączenia ze śmietanką. Nie gotować. Odstawić na bok aby polewa trochę ostygła .
  2. Lekko ciepłą polewę rozprowadzić na pierniku. Na koniec, polewę obsypać pokruszonymi orzechami.

Smacznego 🙂