4,1K
Bułki bezglutenowe z majonezem
Dla mnie fantastyczne. Miękkie, mleczne, z lekkim posmakiem majonezu. Bułki bezglutenowe z majonezem idealnie sprawdzą się na śniadanie, kolację, ale również jako bułki hamburgerowe.
Świeżość. Bułki najlepsze są w dniu pieczenia. Następnego dnia według mnie nadal są zjadliwe i w miarę miękkie, ale zaczynają się kruszyć. Trzeciego dnia odświeżałam je już w tosterze i na patelni, żeby były bardziej miękkie.
Bułki bezglutenowe z majonezem
Składniki na 5 bułek
- 1 żółtko
- 50 g majonezu
- 210 g lekko ciepłego mleka
- 250 g mąki bez glutenu np:
- 70 g mąki owsianej
- 100 g mąki ryżowej (u mnie firmy Balviten)
- 80 g skrobi – u mnie po 40 g skrobi ziemniaczanej i tapioki
- 12 g łusek babki jajowatej
- 7 g suchych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4-5 g soli
PRZYGOTOWANIE
- W misce umieszczamy wszystkie suche składniki, mieszamy. Następnie dodajemy składniki mokre (mleko, majonez, żółtko – białko pozostawiamy do smarowania) i dokładnie wszystko mieszamy. Mieszamy kilka minut, aż ciasto będzie jednolite. Na początku ciasto może być rzadkie, zgęstnieje po wyrośnięciu.
- Ciasto przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 60-90 minut.
- Po tym czasie wyrośnięte ciasto ponownie mieszamy. Następnie lekko wilgotnymi rękami lub obsypanymi mąką, formujemy 5 bułek (każda po około 110 g), które odkładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na około 30-40 minut (czasami potrzebują więcej czasu). Bułki muszą być porządnie wyrośnięte, inaczej po upieczeniu będę twarde z zakalcem.
- Wyrośnięte bułki smarujemy roztrzepanym białkiem i opcjonalnie posypujemy np makiem lub sezamem.
- Pieczemy około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni grzanie góra dół.
- Upieczone bułki studzimy na kratce. Nie polecam kroić ich gorących, gdyż mogą być gumiaste.
Smacznego 🙂
*Wpis powstał w ramach współpracy z firmą Balviten.
13 komentarzy
Dzień dobry, jeśli zamiast mleka użyje napoju roślinnego i majonez roślinny jest szansa na dobre bułki? Niestety oprócz glutenu Syn nie może jeść produktów z laktozą.
Pozdrawiam
Ania
Dzień dobry,
Z napojem roślinnym nie ma problemu, można zamienić.
Jeśli chodzi o majonez to niestety nie wiem. NIgdy nie jadłam majonezu roślinnego, nie wiem jaki jest w smaku, jaką ma konsystencję. Ale majonezy zwykłe np Kielecki nie mają w składzie produktów mlecznych.
Pozdrawiam
Udały się
Jak dla mnie lepiej by było mieć przepis typu pół szklanki wody i mąki ile weźmie woda
..nie mam wagi i czasu wszystko odmierzać ale robiłam na łyżki i udały się są pycha
Super, że bułeczki się udały.
Co do formy przedstawienia przepisu, a raczej składników. Na bloga często zaglądają osoby, dla których dieta bezglutenowa to nowość. I takie osoby nie wiedzą np że ciasto na wypieki najpierw jest rzadkie, a dopiero po kilkunastu minutach gęstnieje dzięki łuskom babki jajowatej. Próbowałam kiedyś (na samym początku) podawać w szklankach, łyżkach, ale otrzymywałam wiele zapytań ile to gramów, mililitrów… więc zrezygnowałam z takiej formy i zaczęłam podawać prawie wszystko w gramach.
Ja mam nietolerancję kazeiny glutenu i jaj 🤦🏼♀️🤦🏼♀️🤦🏼♀️więc twój blog dał mi odrobinę luksusu ❤️🦋
Dzień dobry,
Świetny przepis, bułki wychodzą pyszne. Ostatnio omyłkowo zamiast łusek kupiłam nasiona babki. Jak je wykorzystać w tym przepisie?
Serdecznie pozdrawiam
Witam,
Super, że bułeczki smakują. Jeśli chodzi o nasiona to niestety nie pomogę, gdyż nigdy z nimi nie pracowałam. Jeśli są twarde i nie zagęszczają tak płynu jak łuski, to obawiam się, że nie da się ich wykorzystać w pieczywie.
Pozdrawiam
Hej, czym można zastąpić mąkę owsianą? Zamiast 70g, można dodać 35g skrobi i 35g maki ryżowej?
Hej,
Tak można, aczkolwiek bułki z takim składem mogą być bardziej suche. Po drugie, ponieważ mąka ryżowa i skrobia nie wchłaniają tak płynów jak mąka owsiana, należy dodać albo mniej mleka albo więcej łusek babki.
Hej, czy próbowałaś mrozic te bułki ?
Ja, ale szczerze średnio mi smakowały odmrożone. Wg mnie lepiej zostawić na kilka dni i w razie potrzeby odświeżyć w kuchence mikrofalowej lub na patelni.
Czy można użyć do tego mix mak Sachar?
Tak można, ale po pierwsze pomijamy wtedy łuski babki jajowatej, gdyż mix ma w sobie zagęszczacz. Po drugie mąkę dodajemy stopniowo, gdyż zagęszczacze w miksach na ogół są mocniejsze niż babka i może się okazać, że ilość mąki podana w przepisie będzie zbyt duża. Ciasto ma być zwarte, może odrobinę kleić się do rąk, ale nie może się rozlewać 🙂
Pozdrawiam