Chleb bezglutenowy z amarantusem na zakwasie
Lubię chleby na zakwasie, bo są bardziej wilgotne od tych na drożdżach. I mąki o bardziej intensywnych smakach są mniej wyczuwalne. Ten chleb jednak pokazuje, że ta reguła nie tyczy się wszystkich mąk, ponieważ amarantus w tym chlebie jest bardzo mocno wyczuwalny. Jest go mała ilość, a mimo to smak amarantusa zdecydowanie dominuje. Jeśli nie jesteście jego fanem, zamieńcie mąkę z amarantusa na inną, np gryczaną, z ciecierzycy, jaglaną, kukurydzianą. Chleb bezglutenowy z amarantusem na zakwasie zrobiłam na zakwasie ryżowym, przez co chlebek jest delikatnie kwaskowaty. Jeśli nie lubicie tego posmaku w pieczywie, polecam zakwas owsiane ryżowy lub owsiane gryczany.
Przechowywanie. Do trzech dni można przechowywać w szafce, chlebaku. Jeśli wiecie, że nie dacie rady zjeść go w ciągu trzech dni, polecam trzymać go w lodówce lub zamrozić (w całości lub pokrojony na kromki).
Zaczyn. Polecam przygotować wieczorem, ponieważ należy go dostawić do wyrastania na około 10-12 godzin. Jeśli do zaczynu wykorzystacie cały zakwas, pamiętajcie aby zrobić go trochę więcej, żebyście mieli co odłożyć na następny chleb.
Czas wyrastania. Może być inny dla różnych zakwasów. Mi na zakwasie ryżowym chleb wyrastał około 2,5 godziny. Na jaglanym czy gryczanym czas ten może się wydłużyć.
Chleb bezglutenowy z amarantusem na zakwasie
Składniki na blachę 20×10 cm
Zaczyn
- 150 g zakwasu, u mnie ryżowy
- 100 g mąki ryżowej
- 90 g wody
Ciasto
- cały zaczyn
- 130 g mąki gryczanej
- 50 g skrobi ziemniaczanej
- 60 g mąki z amarantusa lub innej bezglutenowej
- 7 g łusek babki jajowatej
- 8 g soli
- 320 g wody
PRZYGOTOWANIE
- Do zakwasu w temperaturze pokojowej dodajemy mąkę, wodę i dokładnie mieszamy. Następnie przykrywamy ściereczką i ostawiamy na około 12 godzin.
- Gotowy zaczyn mieszamy. Dodajemy do niego pozostałe składniki i dokładnie mieszamy do momentu uzyskania jednolitej masy. Konsystencja ciasta jest rzadka jak na chleb, ponieważ przypomina budyń, taka ma być.
- Ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy do wyrośnięcia. Wcześniej wierzch ciasta można posmarować cienką warstwą oleju lub oliwy (ok pół łyżeczki). Ja wkładam do wcześniej nagrzanego do 35-40 stopni piekarnika. U mnie chleb wyrastał około 2,5 godziny.
- Po wyrośnięciu, wierzch chleba delikatnie (nie klepać, bo opadnie) moczymy wodą (pomijamy, jeśli wcześniej był smarowany olejem) i wkładamy do zimnego piekarnika. Na spód piekarnika polecam włożyć naczynie z zimną wodą.
- Ustawiamy temperaturę 180 stopni, grzanie góra dół i pieczemy około 70 minut – czas liczony od momentu włożenia do piekarnika a nie nagrzania. RADA 1 – Chleb można również upiec podobnie jak ten Bezglutenowy chleb gryczano ryżowy na zakwasie – nagrzać piekarnik do 250 stopni, włożyć formę i od razu zmniejszyć temperaturę do 180 stopni grzanie góra dół. Czas pieczenia w tym przypadku to około 55-60 minut. RADA 2 – 10 minut przed końcem pieczenia chleb można wyciągnąć z formy, ściągnąć papier i piec jeszcze 10 minut, aby spód był bardziej wypieczony.
- Upieczony chleb studzimy na kratce.
Smacznego 🙂