Chleb bezglutenowy z niskim ig
To propozycja dla osób, które będąc na diecie bezglutenowej muszą spożywać posiłki o niskim indeksie glikemicznym. W składzie chleba jest duża ilość mąki gryczanej, dlatego też jej posmak jest mocno wyczuwalny. Jeśli nie lubicie kaszy gryczanej, chleb bezglutenowy z niskim ig zdecydowanie nie jest dla Was. Indeks glikemiczny chleba to około 47.
Zamienniki. Powiem/napiszę tak, będzie ciężko, ponieważ wiele mąk bezglutenowych, które przeważnie stosuje się do wypieków pieczywa ma średni lub wysoki indeks. Poniżej przedstawiam mąki z niskim indeksem glikemicznym, które możecie wykorzystać do przygotowania chleba. Pamiętajcie, że każda mąka zachowuje się inaczej, więc przy zmianach nie wiem czy uzyskacie takie sam chlebek.
Mąki bezglutenowe z niskim ig:
- gryczana
- z ciecierzycy
- z amarantusa
- owsiana
- sojowa
- z komosy ryżowej
- kokosowa
- migdałowa
- z grochu
- orzechowa
Świeżość i przechowywanie. Dzięki mące owsianej chleb jest dosyć mocno wilgotny. Nawet po dwóch dniach od upieczenia nadal jest miękki. Z tego też powodu, jeśli nie zjecie go w ciągu dwóch dni, radzę włożyć do lodówki, aby nie spleśniał. Można też chleb zamrozić w całości lub pokrojony na kromki.
Sposób pieczenia. U mnie metoda nietypowa, ponieważ chleb bezglutenowy z niskim ig upiekłam w rękawie do pieczenia. Dzięki temu skórka była bardzo zbliżona do tej, którą się uzyskuje przy pieczeniu w garze. Możecie oczywiście chleb upiec w tradycyjny sposób, czyli bez rękawa. W tym przypadku należy pozostawić go do drugiego wyrastania, następnie włożyć do nagrzanego piekarnika i piec do zarumienienia. Nie wiem jak w tym przypadku będzie wyglądała skórka, mogę się domyślać, że będzie bardziej twarda. Można też upiec go w garze lub naczyniu żaroodpornym jak np ten chlebek z mąką sorgo.
Chleb bezglutenowy z niskim ig – składniki
Bochenek o średnicy ok 22 cm
- 350 g mąki bezglutenowej o niskim ig, np:
- 150 g gryczanej najlepiej białej
- 50 g tapioki
- 100 g owsianej bez glutenu
- 50 g mąki z amarantusa, u mnie firmy Incola* (można zamienić na ciecierzycę, grykę, komosę ryżową…)
- 350-390 g letniej wody
- 15 g łusek babki jajowatej
- 6 g suchych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 8 g soli
- 10 g oleju, np rzepakowego
PRZYGOTOWANIE
- W misce mieszamy wszystkie suche składniki. Następnie dodajemy olej, wodę i dokładnie wszystko mieszamy przez około 3 minuty. Na początku ciasto będzie bardzo rzadkie, ale w miarę mieszania jego konsystencja będzie się zmieniała. U mnie pod koniec mieszania ciasto nadal było bardzo klejące – nie przejmujcie się tym, zmieni konsystencję po wyrośnięciu.
- Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na około 60-90 minut.
- Wyrośnięte ciasto ponownie mieszamy – polecam drewnianą łyżką, gdyż ciasto będzie kleiło się do rąk.
- Na matę lub stolnicę wysypujemy trochę mąki (u gryczana i owsiana) a następnie wyciągamy ciasto. Delikatnie wgniatamy tę mąkę w ciasto, żeby powstała nieklejąca się do rąk kulka. Ciasto spłaszczamy, żeby powstał niewielki placek który następnie składamy na pół, jeszcze raz na pół i ponownie na pół – ciasto należy złożyć 5-6 razy.W ten sposób napowietrzamy chleb, żeby był bardziej puszysty.
- Na koniec formujemy z ciasta kulkę, nacinamy w kilku miejscach i wkładamy do rękawa do pieczenia. Rękaw z dwóch stron zamykamy, układamy na blaszce i wkładamy do zimnego piekarnika.
- Piekarnik ustawiamy na 40 stopni. Zostawiamy chleb w piekarniku na 15 minut do wyrośnięcia.
- Następnie nie wyciągając chleba ustawiamy piekarnik na 220 stopni grzanie góra dół i pieczemy 40 minut – czas liczony od momentu ustawienia piekarnika, nie samo pieczenie w ustawionej temperaturze.
- Po tym czasie chleb wyciągamy z rękawa (uwaga, żeby się nie oparzyć) przekładamy na kratkę lub blachę i wkładamy ponownie do piekarnika, aby chleb odparował. Zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy jeszcze przez 5-10 minut – należy sprawdzać czy chleb nie za bardzo się przypieka.
- Upieczony odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Smacznego 🙂
*Wpis powstał w ramach współpracy z firmą Incola. Produkty tej firmy możecie kupić np w sklepie internetowym Jedzbezglutenu.pl, sklep-zdrowia.eu czy sklepbezglutek.pl
8 komentarzy
Czy drożdże można zamienić na zakwas? Jeśli tak ile go dodać (mam ryżowo-owsiany)
Można. Jakiś czas temu robiłam chleb z gara na zakwasie – u mnie zakwas ryżowy, ale może być owiano ryżowy. Chlebek wyszedł ciut większy, gdyż mąki w nim było więcej, ale tylko odrobinę. Przepisu nie ma jeszcze na stronie, dlatego podam go tutaj.
Zaczyn – nastawiam wieczorem
-150 g zakwasu
-100 g mąki ( u mnie owsiana)
-100g wody
Mieszam i odstawiam na całą noc.
Ciasto właściwe
-cały zaczyn
-70 g skrobi ziemniaczanej
-100 g mąki gryczanej
-80 g mąki z sorgo
-20 g łusek babki jajowatej
-9 g soli
-ok 300-320 g letniej wody.
Mieszamy i odstawiamy aż zgęstnieje czyli na około 30-40 minut. Po tym czasie ciasto powinno być zwarte – jak na zdjęciu powyżej. Jeśli jest za gęste dodajemy odrobinę wody. jeśli za rzadkie trochę mąki. Składamy kilka razy – jak na zdjęciu. Odkładamy do wyrośnięcia. Potem pieczemy – może być w foli jak u mnie, aczkolwiek one podobno się topią niestety, albo w garze.
Mąki można zamieniać, np sorgo na ryżową, jaglaną. Jeśli chce Pani uzyskać chleb z niskim IG należy do ciasta dodać mąki o niższym indeksie – wymienione w poście powyżej. Ze skrobi nie polecam rezygnować całkowicie, ziemniaczaną można zamienić na tapiokę, ona ma trochę niższy IG.
Mam nadzieję, że chlebek się uda, a w razie czego służę pomocą.
Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za przepis 🙂 Będę próbować jako drugi, bo w piekarniku właśnie mam gryczano-ryżowy, również wg Pani przepisu. Nie mogę się doczekać bo bezglutenowy z piekarni to same skrobe i źle go znoszę.
Pozdrawiam
Chleb się nie udał. rękaw pękł stopił się na blaszce. Chleb jest płaski i popękany.
Hmm…dziwne, że rękaw przeznaczony do pieczenia się stopił. Może dotknął górnej grzałki i dlatego pękł? A podczas pierwszego wyrastała ładnie rósł?
Pozdrawiam
Chlebek super 👍
Rękawy do pieczenia w zależności od firmy mają maksymalną temperaturę pieczenia 200-225 stopni. Mi też kiedyś się stopił rękaw jak piekłam w 220, ale coś innego niż ten chleb 🙂
ooo nie wiedziałam. Myślałam, że wszystkie mają maksymalną temperaturę pieczenia w okolicy 220-230 stopni. Dziękuje za informacje.