Chleb jaglano ryżowy
Prosty i w miarę szybki chlebek bezglutenowy pieczony w garnku. W smaku bardzo neutralny – to dzięki mąką, które nie posiadają intensywnego posmaku. Chleb jaglano ryżowy wychodzi miękki i puszysty. Następnego dnia nie połamiecie sobie na nim zębów, nadal jest miękki, choć wiadomo już nie tak bardzo jak w dniu pieczenia. Skórka na początku jest chrupiąca ale z czasem robi się miękka.
Mąki. Żeby chleb nie był gorzki – co niestety często zdarza się przy mące jaglanej, musicie mieć dobrą mąkę jaglaną. Ja osobiście polecam firmy NaturaVena (to nie jest współpraca, tylko szczera polecajka). W smaku i konsystencji super, zero goryczy, jasna, drobno zmielona. Jeśli chodzi o mąkę ryżowa to ja dodałam firmy Pięć Przemian (nie współpraca).
Pieczenie. Chleb upiekłam w garze żeliwnym o średnicy 22 cm. Można go też upiec w naczyniu żaroodpornym. Nie wiem natomiast jaki będzie pieczony bez żadnego naczynia, bezpośrednio na blaszce.
Kolor chleba. Dużo zależy od producenta łusek babki jajowatej. Może się zdarzyć, że Wasz chleb będzie brązowo szary, ponieważ łupiny które dodaliście są ciemniejsze. Ja stosuje łupiny firmy Witpak, które są jasne. Nie wiem tylko czy nowe partie nie posiadają już informacji o śladowych ilościach glutenu – przed ewentualnym zakupem sprawdźcie.
Jeśli posiadacie konto na Instagramie, zapraszam Was serdecznie do siebie – KUCHNIA BEZ GLUTENU. Znajdziecie tam np krótki film z pieczenia tego chleba.
Chleb jaglano ryżowy – składniki i przygotowanie
Składniki na chleb o średnicy ok 22 cm
- 150 g maki jaglanej (NaturaVena)
- 150 g mąki ryżowej (Pięć Przemian)
- 70 g skrobi ziemniaczanej
- 70 g tapioki (mąki) (Bio Planet)
- 1 op (7g) drożdży instant
- 11 g soli
- 25 g łupiny babki jajowatej
- ok 520 g letniej wody
- 0,5 łyżeczki cukru (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE
- W misce umieszczamy wszystkie suche składniki, mieszamy. Wlewamy wodę i wszystko ponownie dokładnie mieszamy. Na początku ciasto będzie bardzo rzadkie, wręcz lejące, ale z czasem zgęstnieje. Mieszając starajcie się napowietrzać ciasto, czyli nabierać od spodu i nakładać na górę.
- Wymieszane ciasto odkładamy na około 30 minut, żeby zgęstniało.
- Na matę lub stolnicę wysypujemy trochę mąki np ryżowej i kładziemy na nią ciasto, które powinno być zwarte, miękkie i nieklejące się do rąk. Jeśli jest zbyt twarde można dodać trochę wody np 20g. Jeśli natomiast klei się do rąk, to należy wgnieść w nie trochę mąki.
- Ciasto spłaszczamy, żeby powstał niewielki placek który następnie składamy na pół, jeszcze raz na pół i ponownie na pół – ciasto należy złożyć 3-4 razy – w ten sposób napowietrzamy chleb.
- Duże sitko lub durszlak (może być również specjalny koszyk do wyrastania) wykładamy ściereczką, którą mocno obsypujemy mąką (u mnie mąka ryżowa). Następnie ciasto układamy na ściereczce łączeniami do góry, który później będzie spodem. Ciasto przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 1-2 godziny – u mnie wyrastało 2 godziny.
- W połowie wyrastania do zimnego piekarnika wkładamy garnek żeliwny i ustawiamy 230 stopni, funkcja góra dół. Garnek porządnie nagrzewamy – u mnie min 30 minut od momentu osiągnięcia 230 st.
- Wyrośnięte ciasto delikatnie przekładamy do garnka, nacinamy, przykrywamy i wkładamy do piekarnika. U mnie tym razem bez papieru do pieczenia, ale możecie wcześniej chleb położyć na papierze i wraz z nim włożyć do garnka, jak w tym przepisie – chleb z gara. Znajdziecie tam zdjęcia krok po kroku.
- Pieczemy w 230 stopniach grzanie góra dół przez 30 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 210 stopni, ściągamy przykrywkę i pieczemy jeszcze ok 20-25 minut.
- Studzimy na kratce. Kroimy letni lub całkowicie wystudzony.
Smacznego 🙂
4 komentarze
Witam. Czy srobia z tapioki to to samo co mąka:)?
Witam, tak. Skrobia z tapioki, mąka tapiokowa czy skrobia z manioku to ten sam produkt.
Najlepszy chleb bezglutenowy na świecie. W końcu mi się udał. Smakuje jak pszenny. Aż się wzruszyłam, gdy próbowałam. Dziękuję za przepis!!!! ♥️
Ja się wzruszyłam czytając komentarz 🙂 Dziękuję. I ogromnie się cieszę, że chleb smakuje.