Chleb owsiano ryżowy na kefirze
Z jednej strony neutralny w smaku, ale z drugiej smak płatków owsianych jest na tyle wyczuwalny (według mnie) że jeśli ktoś za nimi nie przepada, to niech lepiej go nie piecze. Żeby nadać mu jakiegoś smaku, można do środka dodać ziarna np słonecznik, sezam, len…
Wyrastanie. Pytacie się, dlaczego Wasze chlebki nie wyrastają jak moje ze zdjęcia, pomimo iż robicie wszystko zgodnie z opisem. Niestety nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. W chlebach bezglutenowych wszystko może być tego przyczyną, np inna temperatura w domu, inne mąki, chłodniejsza/cieplejsza woda, inne drożdże…no dosłownie wszystko. Robiłam ten chlebek dwa razy. Za pierwszym razem wyrósł ślicznie, jak na zdjęciu, natomiast za drugim był już ciut niższy. A zmianę spowodowała inna mąka ryżowa.
Przy wyrastaniu niezmiernie ważny jest czas. Nie trzymajcie się ściśle tego co napisałam. Jeśli Wasze ciasto jest porządnie wyrośnięte po krótszym czasie, nie czekajcie i wykładajcie je do piekarnika. Tak samo jest w drugą stronę – czasami ciasto potrzebuje więcej czasu na wyrastanie niż moje.
Świeżość. Dla każdego może oznaczać coś innego, ale według mnie do 3-4 dni chlebek jest zjadliwy. Jadłam nawet po 5 dniach i nadal był ok, zębów sobie nie połamałam 😉
Chleb owsiano ryżowy na kefirze
Składniki na formę 20×10 cm
- 320 g mąki bezglutenowej
- 150 g mąki ryżowej
- 100 g mąki owsianej bez glutenu
- 70 g skrobi ziemniaczanej
- 170 g kefiru w temperaturze pokojowej
- 210 g lekko ciepłej wody
- 6 g suchych drożdży
- 6-7 g soli
- 7 g łusek babki jajowatej
- szczypta cukru
Chleb owsiano ryżowy na kefirze – przygotowanie
- W misce mieszamy wszystkie suche składniki. Kefir łączymy z wodą.
- Do suchych składników wlewamy mieszankę wody z kefirem i wszystko dokładnie mieszamy do połączenia się składników. Można to zrobić w mikserze lub za pomocą drewnianej łyżki bądź szpatułki. Na początku ciasto może być rzadkie, po 2-3 minutach mieszania powinno mieć konsystencje budyniu/gęstego jogurtu.
- Następnie dokładnie wymieszane ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę – półtorej – czasami wyrastanie trwa dłużej, nawet dwie godziny.
- Wyrośnięty chleb delikatnie smarujemy wodą i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Jeśli obawiacie się, że ciasto opadnie podczas smarowania, możecie albo pominąć ten punkt, albo posmarować je 20-30 minut przed pieczeniem.
- Pieczemy w 180 stopniach funkcja góra dół około 50-60 minut. Ja piekłam 50 minut w formie oraz 5 minut bez formy i papieru.
- Upieczony chleb odstawiamy na kratkę do całkowitego ostygnięcia.
Smacznego 🙂
6 komentarzy
Jesteś niesamowita, bardzo się cieszę że trafiłam tutaj. Wczoraj ktoś podał przepis na chleb z niepalnej kaszy gryczanej więc kupiłam kaszkę i jestem ciekawa czy wyjdzie i co wyjdzie. Nie mam doświadczenia bo dość późno a przy okazji SM wyszła mi celiaklia właściwie na pograniczu. Dziękuję!
Bardzo Ci dziękuję za przemiłe słowa. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie i że przepisy będą smakowały. W razie czego pisz, chętnie pomogę na ile będę mogła.
Kochana zaczynam dopiero życie na diecie bezglutynowe-co masz na myśli mąka bezglutynowa?-jakiś specjalny rodzaj?
Witam,
W tym przepisie użyłam trzech rodzajów mąk bezglutenowych – ryżowej, owsianej i ziemniaczanej.
Mąki bezglutenowe pozyskiwane są z roślin, które naturalnie pozbawione są glutenu, czyli np kukurydza, ziemniaki, ryż, gryka, owies bezglutenowy… Trochę ich jest, więc każdy znajdzie swoje ulubione. Są też gotowe mieszanki mąk bezglutenowych, z których wiele osób korzysta.
Życzę powodzenia i wytrwałości. A w razie problemów lub pytań, pisz śmiało 🙂
Pozdrawiam
Najpepszy chleb jaki jadlam. Pieke go regularnie po 2 – 3 bochenki, po wystudzeniu kroje i zamrazam. Wychodza przepyszne chrupiace tosty. Pychotka.
Bardzo się cieszę, że chlebek smakuje 🙂 Ja również mrożę go w takiej formie. Potem kromkę wkładam do tostera, odmrażam i przy okazji opiekam 🙂
Pozdrawiam