Ciasto z ricottą i rabarbarem
Szybkie, proste a do tego przepyszne ciasto bezglutenowe. U mnie z dodatkiem rabarbaru, ale możecie go zamienić np na maliny, truskawki, borówki czy porzeczki. Przy owocach mocno soczystych jak truskawki, polecam zmniejszyć wagę owoców, bo taka ilość może okazać się za duża i ciasto opadnie. Ciasto z ricottą i rabarbarem jest puszyste, wilgotne i delikatnie słodkie, więc kto lubi słodsze wypieki, może dodać więcej cukru. Jeśli chodzi o świeżość to według mnie ciasto najlepsze jest w dniu pieczenia. Następnego również jest zjadliwe, aczkolwiek bardziej suche.
Producent mąki podany w nawiasie to nie współpraca (jeśli takowa będzie, post zostanie oznaczony). Mąką mące jest nierówna, jedna chłonie płyny mocniej inna słabiej, dlatego postanowiłam podawać mąki, na których uzyskałam danie widoczne na zdjęciach.
Ciasto z ricottą i rabarbarem – składniki i przygotowanie
Składniki na tortownicę 24 cm
- 250 g sera ricotta
- 3 jajka
- 70 g roztopionego masła
- 70 g cukru (można więcej)
- 2 budynie śmietankowe lub waniliowe bez cukru
- 80 g mąki ryżowej (biała Pięć Przemian)
- 45 g mąki kukurydzianej (ProBio)
- 1,5 łyżeczki octu np jabłkowego
- 1,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia bez glutenu
- 0,5 łyżeczki sody
- 400 g rabarbaru
PRZYGOTOWANIE
- Rabarbar myjemy, osuszamy i kroimy na 1 cm plastry. Odkładamy.
- Serek ricotta mieszamy z jajkami oraz masłem tylko do połączenia się składników. Następnie dodajemy cukier, mąki, budynie, sodę oraz proszek do pieczenia i ponownie krótko mieszamy. Na koniec dodajemy ocet, mieszamy.
- Gotowe ciasto przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Na wierzchu układamy rabarbar – część plasterków (u mnie 1/3) wciskamy w ciasto, resztę pozostawimy na wierzchu.
- Pieczemy w temperaturze 175 stopni grzanie góra dół ok 50 minut.
- Odstawiamy do przestygnięcia.
Smacznego 🙂
5 komentarzy
Przepyszne, wyszło idealne!
Ryżowa biolife albo bioplanet. Skończyłam opakowanie i teraz już nie wiem, a opakowania są bardzo podobne. Natomiast zamiast budyniu zawsze daję tapiokę (ze swojskiej piwniczki). Ricottę miałam oryginalną, prosto z Włoch i ją rozdrabniałam z pomocą blendera bo była twarda i zbita . Może to ser był zbyt suchy
Maki są dobre, zamiana budyniu na tapioka również. Moja ricotta była zdecydowanie bardziej wilgotna, po wymieszaniu coś jak mascarpone. Więc w niej szukałabym winnego.
Ciasto wyszło smaczne ale okropnie suche i sypiące się 😟 Wszystko zrobiłam dokładnie jak w przepisie. Może owoce były za mało soczyste🤔
Hmm…to ciasto zdecydowanie do suchych nie należy. Jakie owoce Pani dała? Wydaje mi się, że to nie ich wina. Ciasto nawet bez owoców zdecydowanie nie jest sypiące. Trochę bardziej suche następnego dnia (co jest raczej normalne) ale na pewno aż tak.
Ja bym najbardziej obstawiała mąki. Jakie Pani dodała? Chodzi o firmy. Niestety zdarza się, że mąki niektórych producentów chłoną płyny mocniej i wtedy ciasto niestety wychodzi bardziej suche 🙁
A budynie jakie Pani dodała? Winiary po 35g?