Cytrynowa babka bez glutenu i nabiału
Powiem Wam szczerze, że cytrynowa babka bez glutenu i nabiału zdecydowanie bardziej mi smakuje niż babka marmurkowa 🙂 Polecam ją wszystkim nie tylko osobą, które unikają nabiału. Kokos w babce jest delikatnie wyczuwalny, ale według mnie genialnie komponuje się z cytryną. Razem tworzą super duet 🙂
Cytryna. Od jej wielkości zależy jak mocno będziecie ją wyczuwali w babce. U mnie soku było około 3,5 pełne łyżki a skórki mniej więcej pół łyżeczki. Smak cytryny był wyczuwalny, ale według mnie mogłam dokładniej zetrzeć skórkę, aby było jej ciut więcej.
Świeżość. Nie jest źle jak na babkę bez nabiału i glutenu 🙂 Sprawa wygląda nawet lepiej niż w przypadku babki marmurkowej. Pierwszego dnia najlepsza, drugiego również dobra, a trzeciego według mnie nadal zjadliwa, aczkolwiek jest już bardziej krucha. Zdecydowanie nie zamienia się w babkę piaskową, którą trzeba popijać sporą ilością płynów 😉
Przechowywanie. Ja trzymałam w dużym woreczku strunowym. Aby ułatwić sobie wyciąganie, ułożyłam ją na małym talerzyku i wraz z nim chowała do woreczka. Dzięki temu ciasto dłużej zachowało świeżość.
Cytrynowa babka bez glutenu i nabiału
Składniki na formę o średnicy 21-22 cm i pojemności 1,8 litra
- 4 jajka (rozmiar M-L)
- 150 g mleczka kokosowego 19-22% w temperaturze pokojowej – zdjęcie mojego poniżej
- 80 g oleju np słonecznikowego
- 70 g cukru
- 200 g mąki bezglutenowej np:
- 90 g ryżowej lub 80 g w przypadku ryżowej pełnoziarnistej
- 40 g skrobi ziemniaczanej
- 30 g mąki kukurydzianej
- 40 g owsianej mąki bez glutenu
- 90 g ryżowej lub 80 g w przypadku ryżowej pełnoziarnistej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/3 łyżeczki sody
- 1 cytryna – sok i skórka
PRZYGOTOWANIE
- Cytrynę myjemy, zalewamy wrzątkiem, aby sparzyć skórkę. Następnie skórkę ścieramy na tarce z drobnymi oczkami i wyciskamy sok. Otwieramy mleczko kokosowe i dokładnie mieszamy, aby całość była jednakowej konsystencji – na górze lubi odkładać się gęsta część, śmietanka.
- Piekarnik ustawiamy na 175 stopni, grzanie góra dół. Blachę dokładnie smarujemy masłem roślinnym/margaryną i obsypujemy mąką np ryżową.Nie polecam smakować olejem płynnym, gdyż ciasto może się przykleić.
- Jajka ubijamy z cukrem na puszystą i gładką pianę. Następnie dodajemy olej, mleczko kokosowe i delikatnie mieszamy szpatułką. Na koniec dodajemy pozostałe składniki – mąki, proszek, sodę oraz sok i skórkę z cytryny. Mieszamy szpatułką dokładnie ale delikatnie. Końcowa konsystencja ciasta jest dosyć rzadka, jak jogurt pitny.
- Ciasto przelewamy do foremki i wkładamy do piekarnika.
- Pieczemy około 40-45 minut lub do suchego patyczka – koniecznie sprawdźcie przed wyciągnięciem z piekarnika.
- Upieczoną babkę zostawiamy w formie przez 15-20 minut a następnie delikatnie przekładamy na kratkę do ostygnięcia. Gorąca babka jest delikatna, więc obchodźcie się z nią powoli.
- Zimną odsypujemy cukrem pudrem, polewamy lukrem np cytrynowym lub pozostawiamy bez niczego.
Smacznego 🙂
7 komentarzy
Czy mozna zamienic na jakąś inną mąkę np migdałową?
Wszystkie na migdałową? Szczerze, nie wiem. Od dawna nie pracuje na mące migdałowej, ponieważ nie mogę jej jeść, więc nie wiem jak zachowuje się w wypiekach.
Rozumiem, dziękuję za odpowiedź:)
Ja z kolei nie mogę kukurydzianej 😬
Kukurydzianą można zamienić na inną np ryżową, jaglaną, sorgo czy migdałową. Jest jej niewielka ilość, więc z tym nie ma problemu. Myślałam, że wszystkie mąki (200g) chcesz zamienić na migdałową – w tym przypadku nie podpowiem, bo po prostu nie wiem.
Dziękuję!
Do ciasta dodajemy skrobie czy mąkę kukurydzianą?
Mąkę kukurydzianą. Już dopisuje w przepisie