Kakaowy biszkopt z kremem i wiśniami
Mocno kakaowy biszkopt przełożony wiśniami oraz kremem na bazie śmietanki oraz serka mascarpone. Kakaowy biszkopt z kremem i wiśniami jest delikatnie słodkie, dlatego jeśli lubicie słodsze wypieki dodajcie do biszkoptu i masy więcej cukru. Inspiracją do tego wypieku był tort wiśniowy ze strony Małej cukierenki.
Nasączenie. Idealnie do tego ciasta sprawdziłoby się nasączenie na bazie wiśniówki, które nadałoby dodatkowego aromatu. W tym przypadku należy tak pomieszać wiśniówkę z wodą, aby na każdy blat było około 40-45 gramów płynu. U mnie ciasto jadła również córka, więc wszelki alkohol odpada.
Kakaowy biszkopt z kremem i wiśniami
Składniki na formę 18×18 cm
BISZKOPT
- 4 jajka (białka i żółtka osobno)
- 80 g cukru
- 80 g maki bezglutenowej np
- 25 g ryżowej
- 30 g owsianej bez glutenu
- 25 g skrobi ziemniaczanej
- 15 g gorzkiego kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem
- 300 g kremówki 30%
- 250-300 g serka mascarpone
- 1 śmietanofix (opcjonalnie)
- 60 g cukru pudru
Dodatkowo
- 250 g mrożonych wiśni
- 20 g cukru
- 12 g skrobi ziemniaczanej + 20 g zimnej wody
- czekolada mleczna lub deserowa
Nasączenie – w opisie moje rady
- 70-80 g chłodnej wody
- kilka łyżeczek soku z cytryny
- 1 łyżeczka cukru pudru
Kakaowy biszkopt z kremem i wiśniami – przygotowanie
Biszkopt
- W misce łączymy wszystkie mąki, kakao oraz proszek do pieczenia. Spód blaszki wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik ustawiamy na 180 stopni grzanie góra dół.
- Białka umieszczamy w misie miksera i zaczynamy ubijać. Po około 1-2 minutach stopniowo dodajemy cukier. Białka ubijamy do uzyskania sztywnej, gładkiej piany. Aby mieć pewność, że cukier się rozpuścił należy odrobinę piany wziąć między palce.
- Do ubitych białek stopniowo dodajemy żółtka i miksujemy jeszcze z 3 minuty.
- Dodajemy mieszankę suchych składników (polecam przesiać przez sitko) i mieszamy delikatnie szpatułką lub rózgą kuchenną. Następnie ciasto przelewany na blaszkę i wyrównujemy.
- Biszkopty pieczemy około 20-25 minut w temperaturze 180 stopni. Upieczone wyciągamy i odkładamy do całkowitego ostygnięcia. Przed wyciągnięciem polecam sprawdzić czy biszkopt jest wypieczony, za pomocą np patyczka bambusowego.
Wiśnie – polecam zrobić zaraz po upieczeniu ciasta
- Owoce wyciągamy z zamrażalnika i zostawiamy na kilka godzin, aż się całkowicie rozmrożą. Można również przyspieszyć ten proces i rozmrozić je w kuchence mikrofalowej.
- Rozmrożone wiśnie przekładamy na sitko i dokładnie odsączamy z nich sok. Następnie sok (powinno go być ok 70-100 gramów) przelewamy do garnuszka, dodajemy cukier i zagotowujemy.
- Mąkę ziemniaczaną rozrabiamy z wodą i wlewamy do gotującego się soku. Szybko mieszamy (najlepiej na chwilkę ściągnąć garnek z ognia) gdyż powstały kisiel będzie bardzo gęsty. Gotujemy na małym ogniu przez chwilkę. Ściągamy z ognia, dodajemy wiśnie i delikatnie mieszamy, a następnie odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Krem i przełożenie
- Kremówkę i śmietanofix umieszczamy w misie miksera i ubijamy na maksymalnych obrotach. Kiedy śmietana będzie ubita tak na 80% dodajemy cukier puder, mascarpone i ponownie ubijamy na sztywno. Uważajcie, żeby nie przedobrzyć z obrotami, ponieważ masa może się zważyć.
- Zimny biszkopt wyciągamy z blaszki – przez wyciągnięciem boki obkrójcie nożem do masła. Ściągamy papier i jeśli jest potrzeba to wyrównujemy górę.
- Przekrawamy na dwa blaty, polecam zrobić to za pomocą noża strunowego do ciast. Jeden układamy ponownie na spodzie blachy i nasączamy połową płynu – u mnie ok 40 g płynu na każdy blat.
- Na spód wykładamy 1-2 łyżki masy (najlepiej małe ilości w kilku miejscach) i delikatnie rozprowadzamy. Następnie wykładamy około 3/4 pozostałej masy (część zostawiamy na wierzch) i wiśnie. Można to zrobić na kilka sposobów:
- wiśniowy kisiel rozprowadzamy na cienkiej warstwie kremu a na niego przekładamy krem śmietankowy i wyrównujemy
- wiśnie i krem układamy naprzemiennie, łyżeczka kremu a następnie łyżeczka wiśni, tworząc szachownicę. Na koniec wyrównujemy masę. Ja tak właśnie zrobiłam
- najpierw rozprowadzamy krem śmietankowy a następnie wiśnie
- Na masie układamy drugi biszkopt i lekko dociskamy a następnie nasączamy.
- Pozostałą część masy rozprowadzamy na biszkopcie i obsypujemy startą czekoladą.
- Gotowe ciasto przekładamy do lodówki na minimum 2 godziny a najlepiej na całą noc.
Smacznego 🙂
2 komentarze
Wspaniałe ciasto, u mnie jako torcik, z zamianą mąki ryżowej na migdałową, ksylitolem i śmietanką kokosową do masy , utrwalone żelatyną, do ozdobienia zostawiłam masę bez żelatyny. Goście zachwyceni, że leciutki, nieprzesłodzony. Kolejny świetny przepis, który można modyfikować do własnych potrzeb i upodobań. Super, dzięki, czekam na kolejne propozycje niskowęglanowe
.
Ekstra 🙂 Muszę wypróbować masę na bazie śmietanki kokosowej, bo wiele osób mnie o nią pyta, a jakoś nie miałam jeszcze okazji jej wypróbować. Pozdrawiam serdecznie 🙂