Karpatka bez glutenu
To parzone ciasto ptysiowe przełożone masą na bazie budyniu śmietankowego lub waniliowego i masła. U mnie każda warstwa zrobiona jest na innej mące, ponieważ chciałam sprawdzić czy rodzaj mąki ma tutaj znaczenie. No i niestety ma. Górną warstwę upiekłam na mące owsianej i ziemniaczanej, ciasto w smaku i konsystencji jest bardzo zbliżone do pszennego, ma też duże wybrzuszenia. Dół natomiast to mąka ryżowa i ziemniaczana. Ciasto posiada zdecydowanie mniejsze górki i niestety jest bardziej suche niż góra. Tak więc, jeśli możecie upieczcie to ciasto na mące owsianej, karpatka be glutenu będzie wtedy zdecydowanie lepsza. Na moim Instagramie w relacjach wyróżnionych znajduje się film, krok po kroku jak robię karpatkę. Jeśli macie tam konto, zapraszam kuchnia.bez.glutenu
Karpatka bez glutenu
Składniki na blachę 18×18 cm
CIASTO
- 120g wody
- 70 g masła
- 70 g mąki bez glutenu np:
- 40 g mąki owsianej lub ryżowej
- 30 g skrobi ziemniaczanej
- 2 jajka duże L lub 3 małe
- szczypta soli
MASA
- 1 budyń śmietankowy lub waniliowy
- 350 g mleka
- 30 g cukru (można więcej)
- 100 g masła w temperaturze pokojowej
Karpatka bez glutenu – przygotowanie
- Mąki na ciasto mieszamy razem ze szczyptą soli. Wodę i masło umieszczamy w rondelku i doprowadzamy do wrzenia. Po zagotowaniu ściągamy z gazu, wsypujemy mąki i energicznie mieszamy, żeby nie powstało za dużo grudek. Rondel znowu umieszczamy na gazie i gotujemy na małym ogniu przez 1-2 minuty, cały czas mieszając. Ciasto będzie bardzo gęste, dlatego należy je nom stop mieszać. Gotowe ciasto odstawiamy do ostygnięcia – musi być zimne lub lekko ciepłe.
- Do chłodnego ciasta dodajemy pojedynczo jajka, cały czas miksujemy na gładką masę. Końcowa konsystencja ciasta ma przypominać budyń.
- Blachę smarujemy masłem i obsypujemy mąką np ryżową.
- Ciasto dzielimy na dwie części a następnie jedną rozprowadzamy na blaszce. Róbcie to powoli i delikatnie, gdyż ciasta jest mało a mąka na spodzie blachy nie ułatwia sprawy.
- Pieczemy w 180 stopniach grzanie góra dół około 30 minut lub do złotego koloru. Drugą część ciasta pieczemy w taki sam sposób.
- Masa budyniowa. Do rondelka wlewamy 250 g mleka, stawiamy na gazie. Budyń wraz z cukrem rozpuszczamy w pozostałych 100 g mleka. Mieszankę wlewamy do gorącego mleka i cały czas mieszamy, żeby nie powstały grudki. Doprowadzamy do wrzenia, gotujemy około 1 minuty. Gorący budyń szczelnie przykrywamy folią spożywczą* i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
- Miękkie masło ucieramy na gładką masę. Dodajemy łyżka po łyżce chłodnego budyniu i miksujemy na gładko. Jeśli masa jest mało słodka, dodajemy cukru pudru.
- Jedną, najlepiej z mniejszymi wybrzuszeniami warstwę ciasta kładziemy na spodzie blachy. Rozprowadzamy na niej całą masę budyniową a następnie przykrywamy drugim blatem ciasta. Delikatnie dociskamy.
- Gotowe ciasto władamy do lodówki najlepiej na całą noc.
Smacznego 🙂
*budyń przykrywam folią, aby nie zrobił się rzadki. W przeszłości jeśli tego nie robiłam, zawsze robił się płynny. Jeśli macie inne doświadczenia, nie musicie tego robić.
14 komentarzy
Udało się! Aż nie wierzyłam! Bezglutenowe i karpatkowe? A jednak! Dziękuję!
Super 🙂 Cieszę się, że karpatka się udała. Dziękuję za komentarz 🙂
Czy można użyć gotowej mieszanki uniwersalnej w tych samych proporcjach?
Co prawda nigdy nie robiłam na gotowej mieszance, ale wydaje mi się, że tak. Proporcje będą takie same
Czy można użyć mąki kukurydzianej zamiast owsianej/ryżowej?
Wydaje mi się, że tak, aczkolwiek mąka kukurydziana jest bardziej krucha i twarda, więc płat ciasta po upieczeniu może być delikatniejszy. No i mąka kukurydziana ma charakterystyczny smak, który nie każdemu odpowiada.
Pozdrawiam
Witam.Czy zwykle maslo moge zastapic klarowanym lub margaryna albo olejem? Z powodow zdrowotnych nie jem glutenu,nabialu,cukru.
Witam,
Najlepiej margaryną. Klarowane może być zbyt twarde a na oleju płynnym nie da się zrobić karpatki.
Pozdrawiam 🙂
Dziekuje za szybka odpowiedz i zycze wesolych,zdrowych i spokojnych Swiat wielkanocnych.
Dziękuje 🙂 Również życzę wesołych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Witam,
Czy robiła Pani może z podwójnej porcji i jakiej blaszki użyć wtedy aby starczyło na spod i górę ciasta. Pozdrawiam
Witam,
Tak, robiłam z podwójnej porcji na blaszce 24×24 cm. Może być także blaszka ok 20×30 cm .
Robię wszystko jak w przepisie a ciasto po upieczeniu jest płaskie dlaczego?
A którą wersję zrobiłaś? Z mąką ryżowa wychodzi płaska, taka delikatnie pofalowana. U mnie na zdjęciu góra jest z mąką owsianą a dół na mące ryżowej.
Druga przyczyna to otwieranie piekarnika zanim ciasto się upiecze. Przy cieście parzonym nie można otwierać drzwiczek, ponieważ ciasto może opaść, zrobić się płaskie i miękkie.
Trzecia przyczyna – zbyt rzadkie ciasto. Gotowe ciasto powinno być bardzo gęste. Zbyt rzadkie nie rośnie tak ładnie. Wystarczy, że jajka będą większe i ciasto wyjdzie luźniejsze.