- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Kruche bezglutenowe z rabarbarem i pianką

Kruche bezglutenowe z rabarbarem i pianką

Proste i w miarę szybkie w przygotowaniu ciasto dla miłośników rabarbaru. Delikatne, kruche, kwaskowate. Kruche bezglutenowe z rabarbarem i pianką jest delikatnie słodkie, dla mnie w sam raz, ale jeśli lubicie słodkie ciasta, polecam do rabarbaru dodać więcej cukru, ponieważ to on odpowiedzialny jest za kwaskowatość.

 

Kruche bezglutenowe z rabarbarem i pianką

Składniki na blachę 24×24 cm

Ciasto

Owoce

Pianka

 

Kruche bezglutenowe z rabarbarem i pianką – przygotowanie

  1. Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy do momentu uzyskania gładkiej masy. Masło polecam pokroić na drobniejsze kawałki. Ciasto po wymieszaniu może bardzo kleić się do rąk, dlatego nie polecam wyrabiać go dłonią.
  2. Wymieszane ciasto zgarniamy łopatką, owijamy w folię i wkładamy do lodówki na około godzinę.
  3. Po tym czasie 2/3 ciasta wykładamy na spód i boki *blachy. Ja formę wcześniej obłożyłam papierem do pieczenia.
  4. Podpiekamy ciasto przez 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni grzanie góra dół.
  5. W tym czasie rabarbar myjemy, suszymy a następnie kroimy na mniejsze kawałki. Dodajemy cukier, opcjonalnie mąkę, mieszamy i odstawiamy na bok**.
  6. Pianka.Białka umieszczamy w misie miksera i zaczynamy ubijać. Po 1-2 minutach dodajemy cukier i ubijamy do uzyskania gładkiej piany. Na koniec dodajemy kisiel i miksujemy jeszcze 2-3 minuty (przy kisielu bez cukru wystarczy kilka obrotów, tylko do połączenie się składników. W przypadku kisielu z cukrem, należy miksować dłużej, do momentu rozpuszczenia się cukru).
  7. Podpieczone ciasto wyciągamy z piekarnika. Delikatnie rozkładamy na nim rabarbar. Ciasto jest delikatne, dlatego polecam rabarbar układać łyżka po łyżce.
  8. Rabarbar przykrywamy ubitą pianą a następnie pozostałą częścią ciasta.
  9. Pieczemy 35-40 minut w 180 stopniach grzanie góra dół. Po 30 minut polecam spojrzeć na ciasto, czy się nie przypieka.
  10. Upieczone ciasto zostawiamy do całkowitego ostygnięcia, gdyż ciepłe jest bardzo delikatne.

*wykładanie boków ciastem można pominąć. U mnie ciasta na bokach było max na wysokość 1 cm.

**Nie polecam rabarbaru za szybko zasypywać cukrem, gdyż puści sok i po upieczeniu będzie mniej soczysty. Najlepiej zrobić to kilka minut przed ułożeniem na cieście.

Smacznego 🙂