Kruche ciasto z rabarbarem i bezą
Nie będę Wam ściemniać, nie wymyśliłam sama tego przepisu. Widziałam go na wielu stronach i przerobiłam na wersję bezglutenową. Ciasto wyszło przepyszne 🙂 Jedno z lepszych jakie ostatnio jadłam. Już teraz wiem dlaczego jest tak popularne. Rabarbar z cynamonem pasują do siebie idealnie. Do tego kwaśny dżem (u mnie czarna porzeczka) i słodka beza, no miodzio. Kruche ciasto z rabarbarem i bezą polecam z całego serducha. Najlepsze według mnie jest lekko ciepłe, trzeba tyle uważać przy nakładaniu, bo ciasto jest kruche.
Mąką z sorgo. Możecie ją zamienić na mąkę owsianą np Pięć Przemian, Elovena (nie reklama). Przy mące firmy Bezgluten uważajcie, gdyż mocniej chłonie płyny. Możecie zamiast niej dać również mąkę kukurydzianą, ale z nią ciasto na pewno wyjdzie bardziej kruche.
Producent mąki podany w nawiasie to nie współpraca (jeśli takowa będzie, post zostanie oznaczony). Mąką mące jest nierówna, jedna chłonie płyny mocniej inna słabiej, dlatego postanowiłam podawać mąki, na których uzyskałam danie widoczne na zdjęciach.
Kruche ciasto z rabarbarem i bezą – składniki i przygotowanie
Składniki na blachę 24×24 cm
Ciasto
- 3 żółtka
- 150 g zimnego masła
- 40 g cukru pudru
- 50 g tapioki skrobi (Bio Planet)
- 100 g mąki ryżowej (biała Pięć Przemian)
- 80 g mąki z sorgo (ProBio)
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia bez glutenu
Środek
- 400 g rabarbaru
- 30 g skrobi ziemniaczanej
- 120 g kwaśnego dżemu np czarna porzeczka, malina, wiśnia…
- 0,5 łyżeczki cynamonu
Beza
- 3 białka
- 150 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
PRZYGOTOWANIE
- Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce (masło polecam pokroić na mniejsze kawałki) i zagniatamy – polecam ręcznie. Końcowa konsystencja ciasta u mnie była zwarta ale klejącą. Następnie zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na 30-60 minut. Po tym czasie ciasto rozkładamy na dnie i bokach blachy wyłożonej papierem do pieczenia – nie polecam piec bez papieru.
- Dziurawimy spód w kilkunastu miejscach widelcem. Podpiekamy w temperaturze 180 stopni grzanie góra dół przez 20 minut.
- Na podpieczony spodzie delikatnie rozsmarowujemy dżem – ciasto jest kruche, więc róbcie to powoli.
- Rabarbar kroimy na mniejsza kawałki – polecam paski do 1 cm. Dodajemy skrobię, cynamon i mieszamy. Następnie rabarbar układamy na dżemie, wyrównujemy.
- Białka ubijamy na sztywną pianę. Stopniowo dodajemy cukier i miksujemy aż piana będzie błyszcząca a cukier się rozpuści. Na koniec dodajemy skrobię ziemniaczaną i miksujemy pół minuty.
- Gotową pianę układamy na rabarbarze.
- Ciasto pieczemy najpierw w temperaturze 170 stopnie grzanie góra dół przez 20 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 60 stopni włączamy termoobieg i pieczemy jeszcze 15-20 minut.
- Odkładamy co ostygnięcia.
Smacznego 🙂
6 komentarzy
Myślisz, że na tortownicę o średnicy 26cm taka sama ilość składników będzie okej?
Tak, ilość składników na tortownicę 26 cm będę taka sama.
Dziękuję! A przez noc ciasto najlepiej przechować w zamkniętym pojemniku?
Upieczone czy surowe? Surowe, jeśli zostawiam na noc to w lodówce owinięte folią.
Upieczone natomiast zostawiam w blaszce, przykrywam ściereczką i tyle. Niektórzy chowają do lodówki, ale ja kruchego nie lubię zimnego (no chyba, że ma masę z kremówki to wtedy wręcz trzeba schować) dlatego najczęściej trzymam je na blacie w kuchni.
Wielkość foremki liczona jest od spodu czy od górnej krawędzi?
U mnie to bez znaczenia, bo boki blaszki są proste. 24 cm od spodu i na górze. Ale bardziej liczą się wymiary spodu.