- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Makowo orzechowe ciasto z niskim IG

Makowo orzechowe ciasto z niskim IG

Kolejny przepis z cyklu “niski indeks glikemiczny”. Tym razem coś na biszkopcie, a dokładnie makowy biszkopt przełożony masą orzechową. Makowo orzechowe ciasto z niskim IG jest bez glutenu, nabiału i cukru. A na blogu znajdziecie przepis na Piernik z niskim indeksem glikemicznym.

Biszkopt, upieczony tylko na mące owsianej jest dosyć delikatny. Papier należy ścigać ostrożnie, to samo tyczy się krojenia na pół, powoli, delikatnie, ostrym nożem. Przeciętej części nie polecam podnosić, gdyż może się połamać – najlepiej albo zsunąć na płaski talerz, albo za pomocą dwóch dużych noży/szpatułek przenieś. Jeśli macie w domu dwie identyczne formy, polecam ciasto podzielić na dwie części i biszkopty upiec osobno.

Indeks glikemiczny

Obliczałam go według instrukcji umieszczonej na stronie Hiperinsulinki w artykule Wyliczanie indeksu i ładunku glikemicznego całego posiłku, krok po kroku. Według moich obliczeń indeks glikemiczny ciasta wynosi ok 41 – w przypadku syropu z agawy założyłam, że indeks glikemiczny ma najwyższą wartość, czyli 30.

 

Makowo orzechowe ciasto z niskim IG

Składniki na blachę 18×18 cm

BISZKOPT

MASA ORZECHOWA

NASĄCZENIE

 

Makowo orzechowe ciasto z niskim IG – przygotowanie

BISZKOPT

  1. W miseczce łączymy wszystkie suche składniki – mak, mąkę i proszek do pieczenia. Spód blaszki/blaszek wykładamy papierem do pieczenia a piekarnik ustawiamy na 170 stopni grzanie góra dół.
  2. Białka umieszczamy w misie miksera i zaczynamy ubijać. Po około 1-2 minutach stopniowo dodajemy cukier. Białka ubijamy do uzyskania sztywnej, gładkiej piany. Aby mieć pewność, że słodzik się rozpuścił należy odrobinę piany wziąć między palce. Do ubitych białek stopniowo dodajemy żółtka i miksujemy jeszcze z 3 minuty.
  3. Następnie dodajemy mieszankę suchych składników i mieszamy delikatnie szpatułką lub rózgą kuchenną.
  4. Gotowe ciasto wlewamy do blaszki/blaszek i pieczemy 20-25 minut w 170 stopniach – czas pieczenia uzależniony jest wysokości biszkoptu.
  5. Upieczone ciasto zostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Środek biszkoptu może lekko opaść (u mnie ok 2 cm) gdyż ciasto jest dosyć ciężkie.

 

MASA ORZECHOWA

  1. Orzechy włoski i laskowe drobno rozdrabniamy w malakserze – można też kupić zmielone orzechy, polecam.
  2. Do rondelka wlewamy 130 g napoju migdałowego, 40 g syropu z agawy i doprowadzamy do wrzenia. Następnie zalewamy pokruszone orzechy i dokładnie mieszamy a następnie odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
  3. Do kolejnego rondelka wlewamy 90 g napoju migdałowego i 40 g syropu, dokładnie mieszamy a następnie część odlewamy i mieszamy z budyniem. Napój w rondelku zaczynamy podgrzewać, kiedy będzie ciepłe, wlewamy napój z budyniem i cały czas mieszając doprowadzamy do wrzenia. Gotować należy na małym ogniu, gdyż budyń po zagotowaniu będzie bardzo gęsty. Przykrywamy szczelnie folią spożywczą i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
  4. Masło ucieramy na gładką masę, a następnie łyżka po łyżce dodajemy orzechy i budyń i dokładnie mieszamy.

PRZEŁOŻENIE

  1. Z zimnego biszkoptu ściągamy papier – należy robić do bardzo delikatnie i powoli, gdyż biszkopt jest kruchy. Biszkopt kładziemy albo znowu na papier albo bezpośrednio na blachę. Wyrównujemy górę, ścinając przypieczoną warstwę a następnie delikatnie i powoli przecinamy biszkopt na pól, aby powstały dwa placki – podczas krojenia polecam ręką dociskać z góry ciasto. Górną warstwę nie podnosimy rękami, jest krucha i może się rozwalić. Najlepiej podnieś ją za pomocą dwóch szpatułek/dużych noży… i przenieś na duży płaski talerz.
  2. NASĄCZENIE – wszystkie składniki dokładnie mieszamy, soku z cytryny należy dodać tyle, żeby otrzymać lemoniadę a’la sprite.
  3. Dół ciasta nasączamy połową wody, a następnie rozkładamy większą część masy orzechowej – najlepiej łyżeczka po łyżeczce nałożyć w kilkunastu miejscach i później delikatnie wyrównać.
  4. Drugi biszkopt delikatnie układamy na wierzchu – najlepiej zsunąć go z talerza, i lekko dociskamy do kremu. Nasączamy i wykładamy pozostałą część masy. Wierzch opcjonalnie obsypujemy pokruszonymi orzechami laskowymi.
  5. Wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc.

Smacznego 🙂