5,3K
Malinowy torcik bez glutenu
Kakaowy biszkopt przełożony kremem malinowym oraz śmietanowym. Biszkopt jest lekko słodki i mocno kakaowy, natomiast masa malinowa intensywna i delikatnie kwaskowata. Całość tworzy nie za słodkie ciasto. Możecie ten wypiek podać jako tort lub po prostu jako ciacho do kawy czy herbaty. Opis przygotowania jest długi, ale samo przygotowanie tego ciasta nie jest zbyt skomplikowane. Tylko trochę czasochłonne, gdyż trzeba czekać aż masa stężeje.
Malinowy torcik bez glutenu – składniki
Składniki na blachę o średnicy 21 cm lub 18×18 cm
Biszkopt
- 4 jajka (białka i żółtka osobno)
- 80 g cukru
- 15 g gorzkiego kakao
- 35 g mąki ryżowej
- 25 g skrobi ziemniaczanej
- 35 g mąki owsianej lub ryżowej
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Masa malinowa
- 200-250 g malin świeżych lub mrożonych
- 30 g cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 150 g kremówki 30% (zimnej)
- 100 g serka mascarpone (zimny)
- 8 g żelatyny + 20g zimnej wody
- 1 łyżka cukru pudru (można więcej)
Wierzch
- 150 g kremówki
- 100 g mascarpone
- 1 śmietanfix (opcjonalnie)
- 20 g cukru pudru
Nasączenie
- 70 ml wody
- 1-2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka cukru pudru
PRZYGOTOWANIE
Biszkopt
- Spód blaszki wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik ustawiamy na 180 stopni grzanie góra dół.
- W misce łączymy wszystkie mąki, kakao oraz proszek do pieczenia.
- Białka umieszczamy w misie miksera i zaczynamy ubijać. Po około 1-2 minutach stopniowo dodajemy cukier. Białka ubijamy do uzyskania sztywnej, gładkiej piany. Aby mieć pewność, że cukier się rozpuścił należy odrobinę piany wziąć między palce.
- Do ubitych białek stopniowo dodajemy żółtka i miksujemy jeszcze z 2-3 minuty.
- Dodajemy mieszankę suchych składników (polecam przesiać przez sitko) i mieszamy delikatnie szpatułką lub rózgą kuchenną. Następnie ciasto przelewany na blaszkę i wyrównujemy.
- Biszkopty pieczemy około 20-25 minut w temperaturze 180 stopni. Upieczone wyciągamy i odkładamy do całkowitego ostygnięcia. Przed wyciągnięciem polecam sprawdzić czy biszkopt jest wypieczony, za pomocą np patyczka bambusowego.
- Zimny biszkopt wyciągamy z blaszki – przed wyciągnięciem boki obkrójcie nożem do masła. Ściągamy papier i przekrawamy na dwie części – polecam zrobić to nożem strunowym.
- Jeden blat biszkoptu kładziemy ponownie na dno blachy i nasączamy połową płynu.
Masa malinowa
- Żelatynę zalewamy zimną wodą, mieszamy i odstawiamy na 10 minut, żeby napęczniała.
- Maliny, cukier oraz sok z cytryny umieszczamy w rondelku zaczynamy podgrzewać. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu 2-3 minuty. Następnie, aby pozbyć się pestek przecieramy owoce przez sitko.
- Gładką masę ponownie umieszczamy w rondelku i na małym ogniu doprowadzamy do wrzenia. Ściągamy z gazu i do gorących malin dodajemy napęczniałą żelatynę. Mieszamy, aż żelatyna całkowicie się rozpuści (nie gotujemy) a następnie odstawiamy masę do całkowitego ostygnięcia. Masa nie może być ciepła, musi mieć temperaturę pokojową, może delikatnie gęstnieć.
- Kremówkę, mascarpone oraz cukier puder umieszczamy w misie miksera i ubijamy na sztywno. Uważajcie, żeby nie przedobrzyć z obrotami, ponieważ masa może się zważyć.
- Zmniejszamy obroty o połowę i wlewamy mus malinowy. Mieszamy tylko do połączenia się składników. Próbujemy i jeśli okażę się, że masa jest za kwaśna, dodajemy więcej cukru pudru.
- Jeśli masa jest bardzo rzadka to wkładamy ją na 30-90 minut do lodówki. Jeśli ma konsystencję gęstszego jogurtu to od razu przelewamy ją na nasączony biszkopt.
- Następnie kładziemy drugi blat biszkoptu, delikatnie dociskamy, wyrównujemy i na koniec nasączamy. Wkładamy do lodówki na około godzinę.
Masa wierzch
- Wszystkie składniki umieszczamy w misie miksera i ubijamy na sztywno. Następnie rozprowadzamy masę na biszkopcie – polecam robić to delikatnie, gdyż biszkopt lubi się kruszyć. Można też za pomocą rękawa cukierniczego ozdobić wierzch jak u mnie na zdjęciach.
- Masę obsypujemy np startą czekoladą, perełkami, inną posypką lub dekorujemy owocami – polecam to zrobić tuż przed podaniem, gdyż kolorowe perełki lubią się rozpuszczać.
- Gotowe ciasto wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc.
Smacznego 🙂
2 komentarze
Czy mąkę ryżową mogę zastąpić migdałową?
Niestety nie wiem. Od bardzo dawna nie stosuje mąki migdałowej. Piekłam na niej kiedyś biszkopt ale nie pamiętam czy można było jej używać jako zamiennika w tych samych proporcjach czy innych.