Prosta szarlotka bezglutenowa
Szybka i prosta szarlotka bezglutenowa bez dodatku mąki owsianej, aczkolwiek jeśli ktoś chce zamienić mąkę kukurydzianą na owsianą to jak najbardziej może. U mnie z minimalną ilością cukru, ponieważ jabłka, które miałam były bardzo słodkie. Przy kwaśnych owocach dodajecie więcej cukru, można też posłodzić jabłka podczas prażenia. Z krojeniem wstrzymajcie się aż ciasto choć trochę ostygnie, gdyż gorące jest bardzo kruche.
Jabłka. U mnie jabłek przed uprażeniem było około 2 kg (waga po obraniu). Owoce musiałam prażyć długo, ponieważ były bardzo soczyste. Z tego też powodu zostało ich mniej niżbym chciałam – według mnie warstwa owocowa w moim cieście była zbyt cienka, ale ja lubię dużo owoców w szarlotce. Przy jabłkach np szara reneta 1,5 kg zdecydowanie wystarczy, gdyż takie jabłka albo praży się bardzo krótko albo w ogóle.
Zamienniki mąk. Możecie zamieniać mąki, nie musicie używać tych co są w przepisie. Nie zmieniajcie tylko gramatury – całkowita ilość to ok 270 g. Robiłam to ciasto również bez mąki owsianej, dałam wtedy: 100 g maki z sorgo, 80 g maki ryżowej, 50 g maki kukurydzianej i 40 g skrobi tapiokowej. Szarlotka wyszła również bardzo dobra.
A jeśli macie ochotę na inną szarlotkę, np z dodatkiem orzechów zapraszam
Prosta szarlotka bezglutenowa – składniki i przygotowanie
Składniki na blachę 24×24 lub tortownicę 26 cm
- 180 g ziemnego masła
- 1 jajko
- 20 g cukru (można więcej)
- 270 g mąki bezglutenowej np:
- 70 g tapioki (skrobi)
- 130 g ryżowej (Incola)
- 70 g kukurydzianej (BioPlanet) lub owsianej (Pięć Przemian)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki zimnej wody (opcjonalnie, jeśli ciasto jest zbyt suche)
Dodatkowo
- ok 1,5-2 kg jabłek
- cynamon (opcjonalnie)
- cukier do jabłek (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE
- W misce umieszczamy wszystkie suche składniki, mieszamy. Dodajemy masło pokrojone na mniejsze kawałki, jajko i zaczynamy zagniatać. Pod koniec zagniatania dodajemy wodę.
- Ciasto formujemy w kulkę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na minimum godzinę.
- W tym czasie przygotowujemy jabłka. Obieramy, kroimy na mniejsze kawałki lub ścieramy na grubych oczkach i prażymy z cynamonem na patelni lub w rondelku, tak długo aż pozbędziemy się nadmiaru soku.
- Piekarnik ustawiamy na 180 stopni grzanie góra dół.
- Większą część ciasta (około 2/3) rozkładamy na spodzie i opcjonalnie na bokach blachy- u mnie tylko spód. Następnie widelcem robimy dziury w kilkunastu miejscach i wkładamy do piekarnika. Podpiekamy przez 15 minut.
- Na podpieczony spód wykładamy jabłka a na nie pozostałą część ciasta.
- Ciasto pieczmy 40-45 minut, 180 stopni grzanie góra dół. Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Smacznego 🙂
20 komentarzy
Zrobilam z mąką teff zamiast kukurydzianej. Wyszla przepyszna!!! Dzieki!
Super 🙂 Dziękuje za komentarz z podpowiedzią zamiany mąki 🙂
Hej dziś robiłam Szarlotkę oczywiście nie była bym soba nie modyfikując 😅 więc wychodzi taka sama jak glutenowa z tą mieszanką mąk którą zastosowałaś ja dodałam 200g masła oraz 3 zoltka do ciasta oraz 2 łyżki śmietany 18%:)
Polecam 🙂
Super, bardzo Ci dziękuję za podpowiedzi. Muszę spróbować zrobić ciasto ze śmietaną. Już od kilku osób słyszałam, że pomaga i ciasto nie jest wtedy takie kruche.
Czy ktoś próbował robić na dużą blachę? Zastanawiam się czy zrobić dwie porcje czy półtorej 🤔
Jakie wymiary ma blacha?
23x39cm
Twoja blaszka jest dokładnie 1,55 razy większa od mojej, więc wydaje mi się, że 1,5 porcji wystarczy. Chyba, że wolisz szarlotki z większą ilością ciasta kruchego wtedy możesz zrobić podwójną porcję.
Czy potrzeba papier do pieczenia na spód blachy?
Ogólnie nie, ale wg mnie z papierem łatwiej wyciąga się ciasto, dlatego ja zawsze daje papier.
Dla mnie najlepszy jabłecznik bezglutenowy jaki robiłam ☺dziękuję za przepis
Ależ mi miło, dziękuje 🙂 Mega się cieszę, że jabłecznik smakował 🙂
Smakuje jak nie szarlotka bezglutenowa ale piaskowa 🙂 wydaje mi się że mąka ryżowa psuje smak.
Niestety wiele ciast kruchych właśnie tak smakuje – są o wiele bardziej kruche niż pszenne. Temat na grupie „celiakia” znany i ostatnio podpatrzyłam, że podobno dodanie śmietany lub gęstego jogurtu do surowego ciasta pomaga. Sama jednak jeszcze nie próbowałam.
My to właściwie lubimy takie ciasto, bo jest bardziej kruche 🙂
Co do mąk to zgodzę się, po części może być to wina mąki ryżowej, ale jeśli dodała Pani mąkę kukurydzianą, to wina leży też po jej stronie, bo mąka kukurydziana dodaje suchości i kruchości.
Druga sprawa – im mąka bardziej zmielona, drobna tym ciasta smakują jak piaskowe – wiem, bo sama nie raz sie o tym przekonałam 🙁
Dodałam śmietany tak od siebie ale myślę że nie wiele pomogło. Następnym razem skorzystam z przepisu i spróbuję pomieszać mąkę kokosowa z owsianą dam znać jak wyjdzie 🙂
Będę bardzo wdzięczna. A próbowała Pani ze zmielonym siemieniem lnianym lub łuskami babki jajowatej? Do drożdżowych wypieków dodaje się, żeby uelastyczniły ciasto, więc może i tutaj pomoże.
Z kokosową proszę uważać, bo ona mocno chłonie płyny i jest bardzo krucha.
Witam, czy można użyć mąki bezglutenowej zamiast tych trzech,
Witam.
Chodzi o gotową mieszankę? Jeśli tak, to można ją użyć. Tylko ja się na nich nie znam, więc niestety nie doradzę, która będzie najlepsza.
Czy mogę użyć mąki ziemniaczanej zamiast tapioki,jeśli tak to w jakich proporcjach?
Pozdrawiam
Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale od ponad dwóch tygodni walczę z koronawirusem 🙁
Co do ciasta to tak, można dodać skrobię ziemniaczana zamiast tapioki, w takich samych proporcjach. Ale na ziemniaczanej ciasto może być bardziej kruche