Szarlotka bezglutenowa z masłem orzechowym
Jabłecznik, szarlotka to ciasto, które zdecydowanie króluje na moim blogu 🙂 Była szarlotka z migdałami, szarlotka z orzechami włoskimi, czas na kolejny przepis. Szarlotka bezglutenowa z masłem orzechowym powstała specjalnie dla mojej córki, która wręcz kocha masło orzechowe.
Spód szarlotki to kruche ciasto, które zrobiłam z trzech mąk – kukurydzianej, ryżowej oraz skrobi. Następnie jest gruba warstwa prażonych jabłek i pianka z białek, ponieważ szkoda było mi je wyrzucać (zostały z ciasta). Wierzch to musli/granola z płatków owsianych i masła orzechowego. Smak orzechów jest raczej delikatny, nie dominuje w cieście. Jeśli chcecie, aby był bardziej wyrazisty możecie dodać trochę więcej masła orzechowego.
Szarlotka bezglutenowa z masłem orzechowym
Składniki na blachę 24×24 cm
Ciasto
- 120 g zimnego masła
- 2 żółtka (z jajka rozmiar M)
- 180 g mąki bezglutenowej np
- 90 g mąki ryżowej
- 50 g mąki kukurydzianej
- 40 g tapioki
- 50 g erytrytolu/cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Kruszonka
- 100 g płatków owsianych bez glutenu
- 40 g miękkiego masła
- 90 g masła orzechowego
- 20 -30 g cukru (opcjonalnie)
Dodatkowo
- 2 białka (które zostały z ciasta)
- 40-80 g cukru do piany (u mnie 40 g bo miałam bardzo słodkie jabłka)
- 2 – 2,5 kg jabłek
- 1-2 łyżki płatków owsianych lub maki owsianej bezglutenowej
Szarlotka bezglutenowa z masłem orzechowym – przygotowanie
- Wszystkie składniki potrzebne do zrobienia ciasta umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Następnie zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na około 50-60 minut.
- W tym czasie przygotowujemy jabłka. Myjemy, obieramy ze skórki a następnie albo kroimy w drobną kostkę albo ścieramy na grubych oczkach. Przekładamy na wysoką patelnię lub do dużego rondla, wlewamy około 50 ml wody i prażymy do momentu, aż jabłka będą miękkie a sok wyparuje – zbyt rzadka masa spowoduje, że ciasto będzie wilgotne i bardziej kruche. Pod koniec prażenia jabłka próbujemy i jeśli jest taka potrzeba to słodzimy.
- Piekarnik ustawiamy na 175 stopni, grzanie góra dół.
- Schłodzone ciasto rozkładamy na dnie i bokach (ok 2 cm wysokości) blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie widelcem nakłuwamy w kilkunastu miejscach i wkładamy do piekarnika.
- Ciasto podpiekamy przez 10-15 minut.
- W tym czasie robimy kruszonkę. Do miski wsypujemy płatki owsiane, dodajemy masło orzechowe, masło i opcjonalnie cukier. Mieszamy, najlepiej rękami do momentu, aż wszystkie składniki ładnie się połączą a kruszonka nie będzie miała większych grudek.
- Na 5 minut przed wyciągnięciem ciasta z piekarnika, schłodzone białka umieszczamy w misie miksera i zaczynamy ubijanie na maksymalnych obrotach. Po około 1-2 minutach dodajemy stopniowo cukier. Pianę ubijamy do momentu, aż będzie sztywna i błyszcząca. U mnie, po dodaniu całego cukru zajmuje to około 3-4 minuty.
- W przypadku bardzo soczystych jabłek spód ciasta można obsypać płatkami lub mąką owsianą. Następnie wykładamy jabłka a na jabłka ubitą pianę. Wierzch obsypujemy orzechową kruszonką.
- Gotowe ciasto wkładamy do piekarnika i pieczemy około 50 minut.
Uwaga – po około 20-35 minutach zajrzyjcie do szarlotki i sprawdźcie, czy wierzch się nie przypieka. Ja, po 35 minutach musiałam wierzch delikatnie przykryć folią aluminiową, gdyż ciasto szybko się przypiekało. Folię ściągnęłam około 5 minut przed końcem pieczenia. - Upieczone ciasto wyciągamy i odstawiamy do ostygnięcia.
Smacznego 🙂
4 komentarze
Zrobiłam, niebo w gębie! Kolejny Twój przepis okazał się bardzo dopracowany i udowadnia, że bezglutenowo również może być bardzo smacznie:) dzięki, że dzielisz się z nami swoimi przepisami!
Ogromnie się cieszę, że ciasto smakuje 🙂 Tak, bezglutenowe ciasta mogą być równie pyszne jak te z glutenem.
Już druga Twoja szarlotka. Nie mniej pyszna od tej z migdałami😋. Strasznie się cieszę, że niedawno odkryłam Twój blog. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam!
I ja się cieszę, że trafiłaś na mojego bloga 🙂 Dziękuje za podzieleniem się opiniami. Mam nadzieję, że inne wypieki również będą smakowały.
Pozdrawiam