Tarta bezglutenowa banoffee
Mega pyszne i w miarę proste ciasto. U mnie wersja mniej słodka, gdyż nie dodałam do tarty całej puszki kajmaku a jedynie jej część. Według mnie taka ilośc w zupełności wystarczyła, słodkość była idealna. Jeśli jednak preferujecie słodsze wypieki, kajmaku możecie dodać więcej, według gustu. Tarta bezglutenowa banoffee tym razem bez mąki ryżowej – zamiast niej użyłam mąki z sorgo. Jeśli chodzi o pozostałe mąki to dodałam również mąkę owsianą oraz tapiokę. Ciasto wyszło idealne, nie za kruche ale też nie twarde, w smaku natomiast bardzo neutralne.
Jeśli nie możecie jeść owsa, możecie zastąpić go inną mąką np kukurydzianą, jaglaną, z sorgo. Pamiętajcie tylko, że ciasto będzie wtedy bardziej kruche, zwłaszcza z mąką kukurydzianą.
Tarta bezglutenowa banoffee – składniki i przygotowanie
Składniki na tortownicę 25 cm
- 110 g zimnego masła
- 50 g mąki owsianej (Elovena) lub kukurydzianej (BioPlanet) (z kukurydzianą będzie bardziej kruche, delikatne)
- 50 g tapioki (BioPlanet)
- 90 g maki z sorgo (ProBio) lub ryżowej (Incola)
- 1 jajko M
- 15 g cukru pudru
Środek
- 150 g kajmaku (lub więcej)
- 1-2 łyżki soku z cytryny
- 2-3 dojrzałe banany
- 120 g zimnego mascarpone
- 280 g zimnej kremówki 30%
- 10 g cukru pudru
- kakao lub gorzka czekolada do posypania (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE
- Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Masło polecam pokroić na mniejsze kawałki. Po wymieszaniu ciasto powinno być zwarte ale może kleić się do rąk. Następnie formujemy kulkę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 40-60 minut.
- Po tym czasie ciasto rozkładamy na dnie i bokach (u mnie na wysokość 1-2 cm) blachy wyłożonej papierem do pieczenia – nie polecam piec tej tarty bez papieru do pieczenia. Ciasto nakłuwamy widelcem w kilkunastu miejscach i wkładamy z blachą do lodówki na 30 minut.
- Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni grzanie góra dół. Ciasto pieczemy 25-30 minut. Wyciągamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. RADA – ciepłego ciasta nie ruszamy, nie wyciągamy z blachy, nie przekładamy nigdzie, gdyż jest bardzo kruche. U mnie stygło na blaszce i tam je trzymałam przez cały czas.
- Na przestudzony spód wykładamy masę kajmakową. Odpowiednią ilość przełożyłam na miseczki i delikatnie podgrzałam w kuchence mikrofalowej, gdyż cieplejszą lepiej się rozprowadza.
- Banany obieramy i kroimy na ok 1 cm paski. Następnie obtaczamy je w soku z cytryny i układamy na masie kajmakowej. RADA – nie przesadzajcie z sokiem z cytryny, obtaczajcie banany delikatnie, inaczej kwaśny sok będzie wyczuwalny podczas jedzenia.
- Kremówkę, mascarpone oraz cukier puder umieszczamy w misie miksera i ubijamy na sztywno, uważając żeby nie przebić masy. Gotową masę wykładamy na banany, wyrównujemy.
- Gotowe ciasto wkładamy do lodówki na minumum 2 godziny a najlepiej na całą noc. Jeśli chcecie je przełożyć np na ozdobny talerz czy paterę, polecam zrobić to gdy ciasto jest zimne. Nie podnosicie tarty do góry, tylko delikatnie zsuwacie z papieru.
- Przed podaniem wierzch obsypujemy gorzkim kakao lub startą czekoladą.
Smacznego 🙂
4 komentarze
w jakich proporcjach ?
To zależy ile będzie płynów, jogurtu, mascarpone. Ogólnie na 500 ml płynu należy dodać 9 g żelatyny. Wcześniej należy ją namoczyć w minimalnej ilości wody, podgrzać, żeby się rozpuściła. W tym przepisie jest masa jogurtowa – kremówkę może zastąpić jogurtem. Tylko nie wiem czy nie będzie jej za dużo d tej tarty.https://kuchniabezglutenu.pl/bezglutenowe-ciasto-z-bananami-i-masa-jogurtowa/
czy kremówkę można czymś zamienić ?
Można zrobić masę na bazie jogurtu ale w tym przypadku potrzebna będzie żelatyna, inaczej masa będzie płynna.