Tarta z frużeliną malinowo jagodową
Kruche ciasto przełożone owocami i masą śmietanową. U mnie frużelina jagodowo malinowa, ale można zrobić ją również z innych owoców, np wiśni, porzeczek. Polecam przygotować ją lekko kwaśną – nie przesadzajcie z cukrem na początku, lepiej dosłodzić później. Kwaśna bardziej pasuje do ciasta i masy śmietanowej. Tarta z frużeliną malinowo jagodową powinna być przechowywana w lodówce. Polecam 15 minut przed krojeniem i podaniem wyciągnąć, aby było bardziej miękkie.
WAŻNE – upieczcie tartę w blaszce z otwieranym rantem, łatwiej będzie ją pokroić i wyciągnąć kawałek. Ponieważ ciasto jest delikatne i kruche (zwłaszcza z mąką kukurydzianą), po upieczeniu nie wyciągajcie z blachy. Jeśli bardzo chcecie je przełożyć, to gotowe po porządnym schłodzeniu w lodówce – a i w tedy mega ostrożnie, nie podnosząc tylko zsuwając z papieru.
Tarta z frużeliną malinowo jagodową
Składniki na blachę o średnicy 24-25 cm
Ciasto
- 1 jajko
- 100 g zimnego masła
- 180 g mąki bezglutenowej np:
- 90 g ryżowej
- 50 g kukurydzianej lub owsianej (z kukurydzianą ciasto będzie bardziej kruche, delikatne)
- 40 g skrobi ziemniaczanej lub tapioki
- 30-40 g cukru pudru
Frużelina
- 150 g malin
- 100 g jagód
- 1 łyżka soku z cytryny
- 10-30 g cukru (polecam mniej, aby frużelina była kwaśna, przy słodkich owocach cukier można pominąć)
- 4 g żelatyny + 10 g zimnej wody (1 łyżka)
- 6 g skrobi ziemniaczanej (1 łyżeczka) + 10 g zimnej wody (1 łyżka)
Masa
- 250 g zimnej kremówki 30%
- 100-120 g zimnego serka mascarpone
- 1 łyżka cukru pudru (15 g)
- 1 śmietan fix (opcjonalnie)
Dodatkowo
- świeże maliny i jagody na wierzch
Tarta z frużeliną malinowo jagodową – przygotowanie
Ciasto
- Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Nie polecam zagniatać rękami, gdyż ciasto po wymieszaniu jest klejące. Wymieszane ciasto zgarniamy w kulkę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lokówki na minimum godzinę.
- Schłodzone ciasto rozkładamy na dnie i bokach (ok 1 cm) blachy wyłożonej papierem do pieczenia (nie polecam wykładać ciasta bezpośrednio na blachę, ponieważ się przykleja). Piekarnik ustawiamy na 190 stopni, grzanie góra dół. Ciasto z blachą wkładamy do lodówki na czas nagrzewania się piekarnika. Kiedy piekarnik się nagrzeje, ciasto przykrywamy folią aluminiową i odciążamy np suchą fasolą.
- Pieczemy 15 minut a następnie delikatnie ściągamy folię z obciążeniem, zmniejszamy temperaturę na 180 stopni grzanie góra dół i pieczemy jeszcze 15-20 minut, do uzyskania złotego koloru.
- Upieczone odstawiamy do całkowitego ostygnięcia, najlepiej na kilka godzin, gdyż ciepłe jest bardzo kruche. Nie wyciągamy ciasta z blachy, gdyż może popękać.
Frużelina
- Żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy do napęcznienia.
- W rondelku umieszczamy owoce, sok z cytryny, cukier i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu 2 minuty. Po tym czasie zmniejszamy gaz i wlewamy skrobię rozrobioną w wodzie. Szybko mieszamy i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Ciągle mieszając aby się nie przypiekło, chwilkę gotujemy.
- Wyłączamy gaz i do gorących owoców dodajemy żelatynę. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny – nie gotujemy.
- Gotową frużelinę odstawiamy do ostygnięcia i stężenia – chłodną można włożyć do lodówki. Końcowa konsystencja ma przypominać gęsty dżem.
- Na przestudzone ciasto wykładamy zimną frużelinę, wyrównujemy. Wkładamy do lodówki na czas robienia masy.
Masa
- Do misy miksera wlewamy kremówkę i zaczynamy ubijać. Po chwili dodajemy śmietanfix, cukier puder i ubijamy do momentu uzyskania bitej śmietany (uwaga, żeby nie zważyć kremówki). Następnie dodajemy serek mascarpone i krótko mieszamy, tylko do połączenia się składników.
- Gotowy krem rozkładamy na owocach. Polecam przekładać go na tartę łyżeczka po łyżeczce a następnie delikatnie rozsmarowywać, żeby śmietanka nie wymieszała się z frużeliną.
- Wierzch dekorujemy owocami i wkładamy do lodówki na minimum godzinę. Jeśli tartę robicie wieczorem, świeże owoce na wierzchu ułóżcie następnego dnia, może być przed samym podaniem.
Smacznego 🙂