- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Bezglutenowy chleb na zakwasie z żurawiną

Bezglutenowy chleb na zakwasie z żurawiną i orzechami włoskimi

Jeden z lepszych chlebów jakie ostatnio jadłam. Połączenie lekko kwaśnej, suszonej żurawiny i orzechów włoskich to według mnie strzał w dziesiątkę. Chlebek jest przepyszny. Nie wiem jak długo można go przechowywać, gdyż świeży pokroiłam i od razu zamroziłam, a pozostałą część zjadłam w ciągu dwóch dni.

Jeśli macie duże owoce żurawiny, polecam je wcześniej pokroić na mniejsze kawałki. Ja tego nie zrobiłam i podczas krojenia zdarzało się, że żurawina wypadała, pozostawiając sporą dziurę 😉

Piekłam ten chlebek na dwóch różnych zakwasach i dwoma różnymi metodami, dlatego poniżej znajdziecie dwa przepisy i dwa sposoby przygotowania – na zakwasie owsiano ryżowym z zaczynem oraz na zakwasie owsiano gryczanym bez zaczynu. Zarówno pierwszy jak i drugi chlebek był bardzo dobry.

 

Bezglutenowy chleb na zakwasie z żurawiną

NA ZAKWASIE OWSIANO RYŻOWYM METODA Z ZACZYNEM

Składniki na formę 20×10 cm

Zaczyn

Ciasto

 

PRZYGOTOWANIE

  1. Jeśli zakwas pochodzi z lodówki należy go wyciągnąć 2-3 godziny przed robieniem zaczynu. Do zakwasu dodać mąki, wodę i dokładnie wymieszać. Następnie przykryć i odstawić na 12-18 godzin w ciepłe miejsce. Ja, zaczyn najczęściej nastawiam około godziny 18, żeby przez noc mógł popracować.
  2. Gotowy zaczyn wymieszać, przełożyć do miski i połączyć z pozostałymi składnikami – żurawinę i orzechy dodać na samym końcu, kiedy ciasto będzie dokładnie wymieszane. Gotowe  ciasto przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia i ponownie odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 2-5 godzin. U mnie chleb wyrastał 4 godziny. Formę włożyłam do wcześniej nagrzanego do 35-40 stopni piekarnika – po włożeniu chleba nagrzewanie należy wyłączyć, można zostawić zapaloną lampkę.
  3. Po wyrośnięciu, wierzch chleba delikatnie (nie klepać, bo opadnie) zmoczyć wodą a następnie włożyć do zimnego piekarnika. Ustawić temperaturę 180 stopni, grzanie góra dół i piec około 70 minut, do suchego patyczka i brązowej skórki. RADA 1 – Chleb można również upiec podobnie jak ten Bezglutenowy chleb gryczano ryżowy na zakwasie – nagrzać piekarnik do 250 stopni, włożyć formę i od razu zmniejszyć temperaturę do 180 stopni grzanie góra dół. Czas pieczenia w tym przypadku to około 55-60 minut.  RADA 2 – mój piekarnik grzeje dosyć mocno, dlatego u Was czas pieczenia może być dłuższy.
  4. Upieczony chleb wyciągnąć z formy, zerwać papier, zawinąć w ściereczkę i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Nie polecam kroić chleba gorącego.

 

NA ZAKWASIE OWSIANO GRYCZANYM METODA BEZ ZACZYNU

 Składniki na formę 20×10 cm

PRZYGOTOWANIE

  1. Wszystkie składniki (oprócz orzechów i żurawiny) umieścić w misce i dokładnie wymieszać. Na koniec dodać żurawinę i pokruszone orzechy włoski. Delikatnie wymieszać.
  2. Gotowe ciasto przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia i odstawić na 12-18 godzin do wyrośnięcia. Ja, ciasto mieszam wieczorem, żeby przez całą noc mogło pracować. Jeśli rano okazuje się, że mało urosło, formę wkładam do piekarnika nagrzanego do 40-45 stopni na około 1-2 godziny.
  3. Wyrośnięty chlebek delikatnie (nie klepać, bo opadnie) zmoczyć wodą i upiec jedną z dwóch metod. METODA 1 – formę włożyć do zimnego piekarnika, ustawić na 180 stopni grzanie góra dół i piec około 70-75 minut. METODA 2 – piekarnik nagrzać do 250 stopni, włożyć formę i od razu zmniejszyć temperaturę do 180 stopni, grzanie góra dół. Piec ok 55-60 minut. RADA – mój piekarnik grzeje dosyć mocno, dlatego u Was czas pieczenia może być dłuższy. Chlebek należy piec do suchego patyczka i brązowej skórki. Jeśli po wyciągnięciu chleba z formy, spód będzie niewystarczająco twardy, można go włożyć bez blaszki oraz papieru na 5 minut do piekarnika i podpiec.
  4. Upieczony chleb wyciągnąć z formy, zerwać papier, zawinąć w ściereczkę i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Nie polecam kroić chleba gorącego.

Smacznego 🙂