- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Bezglutenowe ciasto z rabarbarem i budyniem

Bezglutenowe ciasto z rabarbarem i budyniem

Kruche ciasto z dodatkiem cynamonu, przełożone rabarbarem i budyniem, pychotka. Jeśli nie przepadacie za cynamonem, możecie go pominąć, ciasto będzie również dobre bez niego. Standardowo przypomnę, iż bezglutenowe kruche ciasto jest bardzo delikatne, dlatego z krojeniem radzę zaczekać, aż będzie zimne albo chociaż letnie. Drugie przypomnienie dotyczy słodkości 🙂 Nie lubię przesłodzonych ciast, dlatego moje wypieki zawierają trochę mniej cukru.

Inne ciasta z rabarbarem, które znajdziecie na blogu

 

Bezglutenowe ciasto z rabarbarem i budyniem

Składniki na blachę 24×24 cm

Ciasto

Budyń

Wersja 2 – jeśli nie macie skrobi kukurydzianej, ugotujcie dwa budynie waniliowe lub śmietankowe w mniejszej ilości mleka, np 600-650 g.

Dodatkowo

 

Bezglutenowe ciasto z rabarbarem i budyniem – przygotowanie

  1. Zaczniemy od budyniu, ponieważ musi on trochę ostygnąć. Do rondelka wlewamy 400 gramów mleka i ustawiamy na gazie. W miseczce bardzo dokładnie roztrzepujemy żółtka. Następnie dodajemy cukier, 200 g mleka, skrobie i dokładnie mieszamy, w mieszance nie mogę być obecne grudki. Ja, dla pewności mleko przelałam przez sitko. Do gotującego mleka wlewamy mieszankę, zmniejszamy gaz i od razu szybko mieszamy. Gotujemy na małym gazie około 2-3 minuty, cały czas mieszając, żeby się nie przypaliło. Następnie odstawiamy do ostygnięcia i szczelnie przykrywamy folią spożywczą – czynność konieczna, jeśli tego nie zrobicie budyń zrobi się rzadki.
  2. Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i zagniatamy.  Na koniec ciasto dzielimy na dwie części w proporcji 2/3 i 1/3. Mniejszą wkładamy do zamrażalnika a większą do lodówki na 50-60 minut.
  3. W tym czasie rabarbar kroimy w paski. Dodajemy do niego cukier i odstawiamy.
  4. Schłodzone większe ciasto rozkładamy na spodzie i opcjonalnie bokach blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Podpiekamy przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, grzanie góra dół.
  5. Z rabarbaru odlewamy sok, gdyż nie będzie nam potrzebny a dodajemy sok z cytryny.
  6. Na podpieczonym spodzie rozkładamy rabarbar, a na niego wykładamy chłodny budyń, delikatnie wyrównujemy. Na wierzch ścieramy na grubych oczkach mniejszą część ciasta.
  7. Pieczemy 40 minut, 180 stopni grzanie góra dół.

Smacznego 🙂