Rustykalna tarta z rabarbarem bez glutenu
To moje pierwsze tego typu ciasto, więc na lekkie niedoskonałości (zewnętrzne pęknięcia) proszę przymknąć oko 🙂 A tak na prawdę, to te pęknięcia powstały, ponieważ kruche ciasto bezglutenowe jest bardzo ale to bardzo delikatne. Jeśli zaczniecie kroić je za szybko, zamiast kawałka ciasta będziecie mieli rabarbarowe crumble 😉 Tak więc, po upieczeniu odstawiamy ciasto do całkowitego ostygnięcia i dopiero wtedy kroimy. Nakładamy natomiast łopatką cukierniczą. Brzegi polecam zrobić mniejsze niż u mnie, ja swoje ciasto trochę za mocno rozwałkowałam, przez co miałam duże, cienkie brzegi.
Zrobiłam to ciasto w dwóch wersjach. Tutaj, kruche ciasto przygotowałam z jajkiem, natomiast w drugim poście jest przepis bez jajka i z innym nadzieniem Rustykalna tarta bez glutenu i jajek.
Rustykalna tarta z rabarbarem bez glutenu
Składniki na tartę o średnicy około 24-25 cm
Ciasto
- 125 g zimnego masła
- 200 g mąki bezglutenowej np
- 70 g mąki ryżowej
- 40 g tapioki + do podsypania
- 50 mąki owsianej bez glutenu
- 40 g mąki kukurydzianej
- 1 średniej wielkości jajko
- 50 g cukru
Dodatkowo
- 600 g rabarbaru
- 60 g cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki likieru pomarańczowego (opcjonalnie)
- 30 g skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
- 1-2 łyżki roztopionego masła
PRZYGOTOWANIE – w drugim przepisie, tym bez jajek, dodane są zdjęcia krok po kroku jak robię ciasto Rustykalna tarta bez glutenu i jajek.
- Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Można to zrobić za pomocą miksera lub dłoni. Na koniec zagniatamy w kulkę, przekładamy do woreczka i władamy do lodówki na około godzinę.
- W tym czasie myjemy i kroimy w paski rabarbar. Następnie dodajemy do niego cukier, mieszamy i odkładamy na godzinę.
- Piekarnik ustawiamy na 180-190 stopni, grzanie góra dół. Z rabarbaru odlewamy sok. Dodajemy sok z cytryny, likier, skrobię i mieszamy.
- Papier do pieczenia obsypujemy sporą ilością mąki np skrobi ziemniaczanej lub tapioki. Mąki musi być sporo, inaczej ciasto przyklei się do spodu.
- Schodzone ciasto kładziemy na papierze do pieczenia, obsypujemy mąką i delikatnie rozwałkowujemy na kształt koła o średnicy około 30 centymetrów. Podczas wałkowania co chwilę sprawdzamy, czy ciasto nie przykleja się do spodu*. W razie konieczności podsypujemy mąką.
- Pod rozwałkowane ciasto wkładamy spód od tortownicy o średnicy około 24-25 cm – blacha bardzo ułatwia krojenie i przenoszenie tarty bez kruszenia jej – ciepłe ciasto jest bardzo kruche.
- Rabarbar rozkładamy na środku ciasta, wyrównujemy a następnie brzegi placka zawijamy na nadzienie.
- Zawinięte brzegi smarujemy roztopionym masłem.
- Tartę pieczemy około 40 minut. Następnie wyciągamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Smacznego 🙂
*Co zrobić jeśli ciasto przyklei się do papieru?
Przede wszystkim nie panikować. Rozwiązanie 1 – delikatnie, za pomocą noża odklejamy około 5 cm brzegu, a następnie mąką obsypujemy spód ciasta. Rozwiązanie 2 – to się uda, jeśli rozwałkowane ciasto jest nadal zimne. Wierzch ciasta odsypujemy mąką. Drugi, taki sam kawałek papieru do pieczenia przykładamy do wierzchu ciasta i obracamy tak, że nowy papier znajduje się na dole. Teraz delikatnie, kawałek po kawałku odrywamy ciasto.