Rustykalna tarta bez glutenu i jajek
Jeśli jest coś bardziej kruchego od bezglutenowej tarty, to jest to zdecydowanie rustykalna tarta bez glutenu i jajek 🙂 Jak widać na załączonych zdjęciach, ciasto to podczas pieczenia pęka i to nawet bardzo. Nie wpływa to jednak na smak ciasta, nadal jest pyszne 🙂 Może, gdybym ciasta tak mocno nie rozwałkowała i brzegi byłyby grubsze, tak by się nie stało. Sprawdzę następnym razem. Ciepła tarta jest bardzo ale to bardzo krucha, dlatego po pieczeniu odstawiamy ją do całkowitego ostygnięcia, najlepiej na kilka godzin. Jeśli jednak ochota wygra i skusicie się na kawałek, radzę bez łopatki cukierniczej się nie zbliżać.Według mnie i mojego męża ciasto najlepsze jest następnego dnia. Po pierwsze jest zdecydowanie twardsze, mniej kruche, a po drugie aromat cytrynowy w nadzieniu jest mocniej wyczuwalny.
Zrobiłam to ciasto w dwóch wersjach. Tutaj, kruche ciasto przygotowałam bez jajka z nadzieniem rabarbar borówka , natomiast w drugim poście jest przepis z jajkiem i z innym nadzieniem Rustykalna tarta z rabarbarem bez glutenu.
Rustykalna tarta bez glutenu i jajek
Składniki na tartę o średnicy około 24-25 cm
Ciasto
- 125 g zimnego masła
- 180 g mąki bezglutenowej np
- 70 g mąki ryżowej
- 40 g tapioki + do podsypania
- 50 mąki owsianej bez glutenu
- 20 g mąki kukurydzianej
- 3 łyżki zimnej wody
- 50 g cukru
Dodatkowo
- 200 g rabarbaru
- 300 g borówek
- 3-5 łyżek cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka skórki z cytryny
- 20 g skrobi ziemniaczanej
- 1-2 łyżki roztopionego masła
PRZYGOTOWANIE
- Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Można to zrobić za pomocą miksera lub dłoni. Na koniec zagniatamy w kulkę, przekładamy do woreczka i władamy do lodówki na około godzinę.
- W tym czasie myjemy i kroimy w paski rabarbar. Następnie dodajemy do niego cukier, mieszamy i odkładamy na godzinę.
- Piekarnik ustawiamy na 180-190 stopni, grzanie góra dół. Z rabarbaru odlewamy sok. Dodajemy borówki, sok z cytryny, skórkę, skrobię i mieszamy.
- Papier do pieczenia obsypujemy sporą ilością mąki np skrobi ziemniaczanej lub tapioki. Mąki musi być sporo, inaczej ciasto przyklei się do spodu.
- Schodzone ciasto kładziemy na papierze do pieczenia, obsypujemy mąką i delikatnie rozwałkowujemy na kształt koła o średnicy około 30 centymetrów. Podczas wałkowania co chwilę sprawdzamy, czy ciasto nie przykleja się do spodu*. W razie konieczności podsypujemy mąką.
- Pod rozwałkowane ciasto wkładamy spód od tortownicy o średnicy około 24-25 cm – blacha bardzo ułatwia krojenie i przenoszenie tarty bez kruszenia jej – ciepłe ciasto jest bardzo kruche.
- Rabarbar rozkładamy na środku ciasta, wyrównujemy a następnie brzegi placka zawijamy na nadzienie.
- Zawinięte brzegi smarujemy roztopionym masłem.
- Tartę pieczemy około 40 minut. Następnie wyciągamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Smacznego 🙂
*Co zrobić jeśli ciasto przyklei się do papieru?
Przede wszystkim nie panikować. Rozwiązanie 1 – delikatnie, za pomocą noża odklejamy około 5 cm brzegu, a następnie mąką obsypujemy spód ciasta. Rozwiązanie 2 – to się uda, jeśli rozwałkowane ciasto jest nadal zimne. Wierzch ciasta odsypujemy mąką. Drugi, taki sam kawałek papieru do pieczenia przykładamy do wierzchu ciasta i obracamy tak, że nowy papier znajduje się na dole. Teraz delikatnie, kawałek po kawałku odrywamy ciasto.