- Kuchnia bez glutenu - https://kuchniabezglutenu.pl -

Bezglutenowa szarlotka z niskim IG

Bezglutenowa szarlotka z niskim IG

Ciasto dla osób, które na diecie bezglutenowej muszą spożywać posiłki z niskim indeksem. Bezglutenowa szarlotka z niskim ig to kolejny już przepis dla diabetyków. Na blogu znajdziecie  Bezglutenowy piernik IG oraz Biszkopt makowy z masą orzechową IG.

Kruchość ciasta – zrobione z poniższych  przepisów ciasto jest bardzo kruche. Należy je kroić dopiero kiedy całkowicie ostygnie. Jeśli chcecie, żeby było ciut mniej kruche, dodajcie tylko 1 żółtko, to one nadają kruchości.

Gryka – nie będę ukrywała, że posmak gryki jest mocno wyczuwalny. Mi osobiście on nie przeszkadza, gdyż kaszę gryczaną lubię, ale zdaje sobie sprawę, że wiele osób stara się tej mąki unikać. Poniżej podaje kilka sposobów, dzięki którym albo wyeliminujecie ten posmak całkowicie albo częściowo:

Bardzo chciałam sama poeksperymentować z mąkami, niestety nie było mi to dane przed świętami. Mój piekarnik stwierdził, że przez 4 miesiące za dużo już się napracował i dłużej nie będzie 😉 Dlatego będę wdzięczna za wszelkie informacje o smaku i konsystencji, jeśli będziecie dodawać inne mąki.

Indeks glikemiczny

Obliczałam go według instrukcji umieszczonej na stronie Hiperinsulinki w artykule Wyliczanie indeksu i ładunku glikemicznego całego posiłku, krok po kroku. Według moich obliczeń indeks glikemiczny ciasta wynosi ok 38 – w przypadku syropu z agawy założyłam, że indeks glikemiczny ma najwyższą wartość, czyli 30.

 

Jeśli nie musicie patrzyć na indeks glikemiczny, na blogu znajdziecie przepisy na kruche ciasta bez mąki gryczanej np:

 

Bezglutenowa szarlotka z niskim IG

Składniki na blachę 18×18 cm

PRZYGOTOWANIE

  1. Masło kroimy na małe kawałki, wrzucamy do miski. Dodajemy żółtka, mąki, proszek do pieczenia i wszystko dokładnie zagniatamy. Przykrywamy a następnie wkładamy do lodówki na 30-60 minut.
  2. W tym czasie przygotowujemy jabłka. Obrane kroimy na małe kawałki lub ścieramy na grubych oczkach. Umieszczamy w rondelku wraz z cynamonem i syropem z agawy i prażymy na małym ogniu, aż będą miękki i sok wyparuje. Gotowe odstawiamy na bok do lekkiego ostygnięcia – nie muszą być zimne.
  3. Piekarnik ustawiamy na 180 stopni, grzanie góra dół.
  4. Większą część schłodzonego ciasta rozkładamy na spodzie i boku formy (ok 1 -2 cm) a następnie podpiekamy przez 10 minut.
  5. Podpieczony spód obsypujemy orzechami włoskimi a na nie wykładamy jabłka. Wyrównujemy delikatnie, gdyż nieupieczone ciasto jet bardzo kruche. Wierzch dekorujemy pozostałym ciastem – można powycinać kształty, zetrzeć ciasto na grubych oczkach lub porozrywać.
  6. Pieczemy około 40 minut a następnie odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Smacznego 🙂