16,5K
Bezglutenowa szarlotka z budyniem
Kruche ciasto przełożone budyniem i jabłkami z cynamonem. Jednym słowem pychotka 🙂 Ciasto jest delikatne, dlatego radzę obchodzić się z nim ostrożnie. Moja wersja jest mało słodka i mocno cynamonowa, ale cukru można dodać więcej, według gustu a cynamonu mniej lub całkowicie z niego zrezygnować.
Bezglutenowa szarlotka z budyniem
Składniki na blachę 18×18 cm
CIASTO
- 110 g masła
- 50 g cukru lub erytrytolu
- 170 g maki bezglutenowej np
- 80 g mąki ryżowej
- 50 g mąki owsianej bez glutenu lub kukurydzianej
- 40 g skrobi np ziemniaczanej, kukurydzianej
- 1 żółtko
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
MASA
- 1 budyń najlepiej waniliowy lub śmietankowy
- 400 g mleka
- 2 łyżki cukru
JABŁKA
- około 1 kg jabłek
- 1 łyżeczka cynamonu
- cukier (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE
- Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i dokładnie zagniatamy. Następnie zawijamy w folie i wkładamy do lodówki na około godzinę.
- W tym czasie przygotowujemy budyń. Do rondelka wlewamy 300 g mleka i ustawiamy na małym gazie. Budyń wraz z 2 łyżkami cukru mieszamy w 100 g pozostałego zimnego mleka. Następnie wlewamy go do ciepłego (nie gorącego) mleka, pozostawiamy na małym gazie i mieszamy do momentu zagotowania się. Gotujemy na niskiej mocy przez 2-3 minuty cały czas mieszając. Gotowy odstawiamy na bok i przykrywamy szczelnie folią spożywczą.
- Jabłka obieramy, kroimy lub ścieramy i prażymy z cynamonem do momentu wyparowania soku. Zbyt wilgotne jabłka spowodują, że ciasto będzie bardzo kruche. Jeśli jabłka są kwaśne, słodzimy według uznania.
- Formę wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik ustawiamy na 180 stopni, grzanie góra dół.
- Większą część schłodzonego ciasta rozkładamy na spodzie blachy – u mnie spód i około 1 cm boków. Następnie podpiekamy przez 15 minut.
- Na podpieczony spód łyżeczką delikatnie układamy budyń. Budyń należy zsuwać z łyżeczki, nie rozsmarowujcie go na cieście, gdyż jest ono zbyt delikatne i zrobią się dziury (foto jak ja to robiłam na dole). Na budyń układamy jabłka a na wierzch pozostałą część ciasta.
- Ciasto pieczemy 45-50 minut – z mąką kukurydzianą ciasto lubi szybciej się przypiekać, dlatego pilnujcie, żeby za mocno się nie zarumieniło.
- Upieczone odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Gorące jest bardzo ale to bardzo delikatne.
Smacznego 🙂
6 komentarzy
Witam. Czesto robię to ciasto,ale zamiast mąki ryżowej dodaje mąke migdałowa. Ciasto wychodzi obledne.
Pozdrawiam
Witam,
Mega się cieszę, że ciasto smakuje 🙂
Kiedyś eksperymentowałam z mąką migdałową. Niestety od kilku lat nie mogę jej jeść. To samo tyczy się orzechów, kokosa czy pistacji 🙁
Dziękuję za informację o zamienniku 🙂
Pozdrawiam
Bardzo dobra szarlotka! Zrobiłam z mąki z ryżu kleistego, a budyń na mleku migdałowym. Jeszcze by się przydało sprawdzić masło klarowane zamiast zwykłego. Bardzo delikatne i kruche, ale smaczne ciasto.
Bardzo dziękuje za opinie 🙂 Ciasto kruche bezglutenowe jest zdecydowanie bardziej delikatne niż pszenne. Z dodatkiem mąki owsianej trochę mniej, ale nie każdy może ją jeść. Cieszę się, że ciasto smakowało.
Pozdrawiam
Witaj
Czy można wykorzystać gotowa mąka uniwersalna do tego przepisu ? Pozdrawiam serdecznie
Witam,
Choć sama nigdy z gotowej mieszanki nie robiłam ciasta kruchego, to wydaje mi się, że tak. Zaczęłabym tylko od trochę mniejszej ilości mąki, gdyż takie mixy często zawierają zagęszczacz i może się okazać, że ciasto wyjdzie zbyt suche.
Pozdrawiam