Bezglutenowe ciasto jogurtowe z rabarbarem
Mocno rabarbarowy placek na bazie tłustego jogurtu. Ja użyłam jogurtu śmietankowego 9% ale jogurt naturalny również się sprawdzi. Przez dużą ilość rabarbaru ciasto jest wilgotne i lekko słodkie. Bezglutenowe ciasto jogurtowe z rabarbarem jest szybkie i bardzo proste w przygotowaniu, nie wymaga użycia miksera, wszystko można wymieszać szpatułką.
Świeżość. Nie będę ukrywała, iż ciasto najlepsze jest w dniu pieczenia, mi najbardziej smakuje jeszcze ciepłe. Kolejnego dnia według mnie również jest zjadliwe, aczkolwiek już bardziej suche. Jeśli chcecie ciasto “odświeżyć” polecam kawałek włożyć na 20-30 sekund do kuchenki mikrofalowej. Po tym czasie ponownie będzie ciepłe, miękkie i mega dobre.
Bezglutenowe ciasto jogurtowe z rabarbarem
Składniki na tortownice 24-26 cm
- 3 jajka (rozmiar M)
- 140 g jogurtu greckiego (u mnie śmietankowy 9%) w temperaturze pokojowej
- 100 g roztopionego masła
- 210 g mąki bezglutenowej np
- 90 g mąki ryżowej
- 60 g skrobi ziemniaczanej
- 60 g mąki owsianej bez glutenu
- 100 g cukru
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1,5 łyżeczki octu np jabłkowego
- 300-400 g rabarbaru
PRZYGOTOWANIE
- Piekarnik ustawiamy na 170 stopni grzanie góra dół. Blachę wykładamy papierem do pieczenia.
- W misce umieszczamy jajka, cukier i dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy roztopione i lekko przestudzone masło oraz jogurt. Mieszamy krótko, tylko do połączenia się składników. Na koniec dodajemy pozostałe składniki oprócz rabarbaru i ponownie krótko mieszamy. Gotową mieszankę odstawiamy na 5-10 minut.
- W tym czasie przygotowujemy rabarbar. Myjemy, osuszamy a następnie kroimy na 1 centymetrowe paski.
- Około 150 gramów rabarbaru dodajmy do ciasta, mieszamy. Następnie przekładamy na blachę, wyrównujemy a pozostałą część rabarbaru rozkładamy na wierzchu. Można również całość wyłożyć na wierzch ciasta, bez dodawania do środka.
- Ciasto pieczemy około 45 minut lub do suchego patyczka. W przypadku mniejszej blachy czas pieczenia może się wydłużyć.
- Odstawiamy do lekkiego ostudzenia.
Smacznego 🙂
****Do zrobienia ciasta użyłam wiejskich jajek, skąd żółciutki kolor placka****