Precle bez glutenu
Idealne na przekąskę. Smakują jak grube, miękkie paluszki 🙂 Precle bez glutenu możecie zrobić w wersji słodkiej lub słonej, jak lubicie. U mnie kilka było z solą morską, jeden na życzenie córki z orzechami i jeden z makiem. Wszystkie bardzo nam smakowały, zarówno te bez niczego jak i te przekrojone i posmarowane masłem.
Precelki zrobiłam w dwóch wersjach – z mąką gryczaną oraz bez niej. Które lepsze? Według mnie i mojego męża lepsze są te bez mąki gryczanej. Są neutralne, dzięki czemu ich smak jest bardziej zbliżony do pszennych precli czy paluszków.
Jak długo można przechowywać? Ja piekłam rano a wieczorem były jeszcze dobre. Podejrzewam, że następnego dnia musiałabym je podgrzać, żeby odzyskały świeżość.
Precle bez glutenu
Z MĄKĄ GRYCZANĄ
Składniki na 3 precle
- 160 g mąki bezglutenowej np
- 40 g mąki ryżowej
- 30 g mąki gryczanej
- 50 g mąki owsianej bez glutenu
- 40 g mąki ziemniaczanej
- 15 g roztopionego masła
- 170 g lekko ciepłej wody
- 8 g łusek babki jajowatej
- 4 g świeżych drożdży lub 2-3 g suchych
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
BEZ MĄKI GRYCZANEJ
Składniki na 3 precle
- 150 g mąki bezglutenowej np
- po 50 g mąki owsianej bez glutenu, ryżowej i ziemniaczanej
- 15 g roztopionego masła
- 150 g lekko ciepłej wody
- 6 g łusek babki jajowatej
- 4 g świeżych drożdży lub 2-3 g suchych
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
Dodatkowo
- 1 litr wody
- 30-35 g sody
- do obsypania wierzchu np sól, mak, sezam…
- 1-2 łyżki roztopionego masła
Precle bez glutenu – przygotowanie
- W jednej misce łączymy wszystkie mąki. Wodę odlewamy do osobnego naczynia.
- W drugiej misce kruszymy drożdże. Następnie dodajemy cukier, łyżkę mieszanki mąk i trochę wody. Mieszamy i odstawiamy zaczyn na 10-15 minut w ciepłe miejsce lub do momentu aż zacznie rosnąć. Przy suchych drożdżach zaczyn nie jest wymagany.
- Do gotowego zaczynu dodajemy pozostałą część mąki, łuski babki jajowatej, sól, proszek do pieczenia oraz pozostałą wodę. Wszystko dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy roztopione masło i ponownie mieszamy. Nie martwcie się jeśli ciasto będzie rzadkie, zgęstnieje po kilkunastu minutach.
- Gotowe ciasto przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę. Ciasto powinno urosnąć o około 50%.
- Przed formowaniem precli zaczynamy nagrzewać wodę. Piekarnik ustawiamy na 225-230 stopni, grzanie góra dół.
- Wyrośnięte ciasto zagniatamy – konsystencja ciasta powinna być delikatna, przy mocniejszym nacisku może kleić się do rąk, ale nie może być zbyt rzadka. Dzielmy na 3 równe części. Z każdej formujemy wałeczek o długości około 50 cm. W razie potrzeby posypujemy matę/stolnicę mąką. Wałeczki formujemy w precle, a następnie odkładamy albo na matę albo na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Do gotującej się wody dodajemy sodę. Nie czekając aż precle urosną, zaczynamy je gotować. W tym celu delikatnie, pojedynczo wkładamy je do wrzątku i gotujemy około 30-40 sekund. Następnie wyciągamy i odkładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia – mata silikonowa również może być, ale bardziej polecam papier.
- Przed włożeniem do piekarnika wierzch obsypujemy solą, makie, sezamem lub czym chcecie.
- Pieczemy 13-18 minut, do brązowej skórki.
- Zaraz po upieczeniu, kiedy precle są jeszcze gorące, delikatnie smarujemy je roztopionym masłem. Smarowanie nie jest konieczne, ale polecam to zrobić, gdyż precelki mają wtedy lekko maślany posmak.
- Studzimy na kratce.
Smacznego 🙂
2 komentarze
Wyglądają super! Czy mąkę gryczaną mogę zastąpić inną np z sorgo?
Tak, można zamiast gryczanej dać np sorgo, czy więcej owsianej.