Kakaowe ciasto z wiśniami bez glutenu
Szybkie ciasto na bazie serka ricotta z wiśniami. Podobne piekłam rok temu tylko ze świeżymi truskawkami. Bardzo przypadło Wam go smaku, mam nadzieję, że z tym będzie podobnie. Kakaowe ciasto z wiśniami bez glutenu jest wilgotne, puszyste i delikatnie słodkie.
Świeżość. Dopóki trzymałam je na blacie w kuchni, czyli do trzech dni, było spoko zjadliwe. Wiadomo, najświeższe i najlepsze jest w dniu pieczenia, ale następnego i kolejnego dnia również było dobre 😉 Trzeciego dnia ciasto wylądowało w lodówce i od tego czasu, aby je zjeść należało je odświeżyć. Podgrzewałam je przez 30 sekund w kuchence mikrofalowej. Dzięki temu ciasto było ciepłe, mięciutkie i wilgotne. Polecam taką metodę odświeżania, nie tylko do tego ciasta.
Wiśnie. Możecie użyć mrożonych lub świeżych owoców. Przy świeżych ich waga powinna wynosić około 200 gramów bez pestek, natomiast mrożonych powinno być 250 gramów. Mrożone należy wcześniej odmrozić na sitku, aby pozbyć się nadmiaru soku – stąd większa waga. Soku nie wykorzystujemy, więc można go wypić.
Kakaowe ciasto z wiśniami bez glutenu
Składniki na blachę 18×18 cm
- 250 g ricotty w temperaturze pokojowej
- 2 jajka
- 75 g oleju – u mnie słonecznikowy
- 80 g cukru
- 100 g mąki ryżowej
- 1 budyń bez cukru czekoladowy – u mnie Winiary
- 10 g gorzkiego kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3/4 łyżeczki sody
- 1 łyżeczka octu np jabłkowego
- 200 g wiśni świeżych lub 250 g mrożonych (czytaj opis)
PRZYGOTOWANIE
- Świeże wiśnie myjemy i usuwamy pestki. Mrożone owoce odmrażamy na sitku aby odsączyć nadmiar soku. U mnie trwało to około 1,5 godziny.
- Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik ustawiamy na 170 stopni grzanie góra dół.
- W misce umieszczamy serek, jajka, olej, cukier i dokładnie mieszamy. Mieszać należy krótko, tylko do połączenia się składników. Ja wszystko mieszałam za pomocą rózgi kuchennej, nie potrzebowałam miksera.
- Następnie dodajemy pozostałe składniki (oprócz wiśni) i ponownie mieszamy.
- Gotowe ciasto przekładamy na blachę, wyrównujemy a na wierzchu układamy owoce.
- Pieczemy 45-50 minut lub do suchego patyczka. Przed wyciągnięciem ciasta z piekarnika radzę sprawdzić za pomocą patyczka czy nie jest surowe.
- Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
- Przed podaniem można opcjonalnie obsypać cukrem pudrem, posmarować dżemem.
Smacznego 🙂
3 komentarze
Nie ma podane w ilu stopniach ale może uda mi się upiec
Dobra znalazłam 😅
🙂