16,K
Ucierane ciasto bezglutenowe z truskawkami
Szybkie i bardzo proste ciasto z truskawkami. Zrobione na trzech łatwo dostępnych mąkach – ryżowej, kukurydzianej i ziemniaczanej. Dzięki owocom i jogurtowi ciasto jest wilgotne i nie kruszy się podczas krojenia. Wierzch ciasta obsypany jest kruszonką ale bez nie będzie również dobre, choć trochę mniej słodkie. Ucierane ciasto bezglutenowe z truskawkami można zrobić również z innymi owocami, np borówkami, malinami, rabarbarem…
Ucierane ciasto bezglutenowe z truskawkami
Składniki na blachę 18*18 cm
- 70 g miękkiego masła
- 1 duże jajko (rozmiar L)
- 130 g jogurtu naturalnego w temperaturze pokojowej
- 70 g mleka
- 70-100 g cukru (dla mnie przy 70 g było wystarczająco słodkie)
- 190 g mąki bezglutenowej np
- 90 g mąki ryżowej
- 50 g mąki kukurydzianej
- 50 g skrobi np ziemniaczanej
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/3 łyżeczki sody
- 200 g truskawek
Kruszonka
- 20 g masła
- 40 g mąki bezglutenowej (u mnie 30 g owsianej i 10 skrobi)
- 20 g cukru
PRZYGOTOWANIE
- Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik ustawiamy na 170 stopni grzanie góra dół. Truskawki myjemy i kroimy na mniejsze kawałki.
- Kruszonka – wszystkie składniki wsypujemy do miseczki i zagniatamy palcami tak długo, aż powstaną grudki o odpowiedniej dla nas wielkości.
- Masło ucieramy z cukrem. Następnie dodajemy jajko i ponownie miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Dodajemy mleko oraz jogurt i krótko mieszamy. Na koniec dodajemy mąki oraz proszek do pieczenia i sodę. Mieszamy tylko do połączenia się składników. Końcowa konsystencja ciasta przypominać ma jogurt naturalny.
- Gotowe ciasto przekładamy do formy i wyrównujemy. Rozkładamy pokrojone truskawki a następnie odsypujemy je kruszonką.
- Ciasto pieczemy 30-35 minut lub do suchego patyczka. Ponieważ ciasto lubi się przypiekać nie należy go przytrzymywać zbyt długo w piekarniku. Po 30 minutach proponuję sprawdzać patyczkiem, czy jest już upieczone.
- Upieczone ciasto odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Jeśli będzie za mało słodkie można np posypać cukrem pudrem albo oblać lukrem.
Smacznego 🙂
11 komentarzy
A ja próbuje drugi raz i po dodaniu jogurtu waży mi się ciasto 🙁 raz faktycznie miałam jogurt z lodówki ale kolejny raz w temperaturze pokojowej. Jaka może być przyczyna?
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuje. Rozumiem, ze powstają takie grudki jak przy zważonej masie? U mnie tez czasami tak się dzieje, ale nie ma to wpływu na efekt końcowy. Dlatego wydaje mi się, ze to nie zważenie tylko skutek połączenia jogurtu z masłem.
Dzisiaj pierwszy raz będę piekła ciasto z tego przepisu, muszę jednak zamienić jogurt i mleko krowie na kozie bez laktozy, ma mniej kazeiny i zamiast masła z mleka krowiego dodam oleju kokosowego. ( nie znalazłam masła z mleka koziego). Czy przy zastosowaniu takich zamienników wyjdzie to ciasto?
Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale od ponad dwóch tygodni walczę z koronawirusem 🙁
Jeśli chodzi o ciasto to ja niestey nigdy nie wiem czy zmiana produktów wpłynie na efekt końcowy ciasta. Wiem, że niektórzy używają produktow wegańskich np jogurty sojowe czy orzechowe, a mleko zamieniają na roślinne ale z kozim nigdy sie nie spotkałam. Jesli chodzi o masło bez laktozy i kazeiny to polecam masło klarowane, ono jest tego pozbawione.
Juz drugi raz piekłam to ciasto. Wykonanie jest tak proste, że nie spodziewałam się tak genialnego rezultatu. Bardzo dziękuję za podzielenie się przepisem i gorąco polecam wszystkim, którzy jeszcze nie próbowali 🙂
Mega się cieszę, że ciasto smakuje 🙂 I właśnie to chciałam pokazać tym blogiem, że dieta bezglutenowa nie musi być trudna i niesmaczna 🙂 Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam 🙂
Ciasto pyszne i proste, fajnie wilgotne – u nas akurat było z śliwkami węgierkami. Polecam do niedzielnej kawki. Super! Dziękuję za przepis.
Robiłam w sobotę, z owoców dodałam truskawki i rabarbar, wyszło super. Na pewno zrobię jeszcze raz, bo ciasto jest proste i szybkie
Cieszę się, że ciacho smakowało 🙂 Pozdrawiam 🙂
Ciasto pyszne 🙂 Dziękuje za przepis 🙂
🙂