Bezglutenowe rogaliki krucho drożdżowe
Kruche, maślane a przy tym delikatne. Jednym słowem pyszne. Zrobienie ich wymaga trochę czasu – ciasto musi chłodzić się w lodówce, a ich zawijanie nie należy do najłatwiejszych ale uwierzcie, warto je zrobić 🙂 Problem ze zwijaniem polega na tym, iż ciasto ze względu na dużą ilość masła nie jest tak elastyczne jak w przypadku zwykłego ciasta drożdżowego przez co bezglutenowe rogaliki krucho drożdżowe trudniej się formuje. U mnie każdy wyglądał inaczej – część popękała, część wyglądała idealnie, jedne były mniejszy, drugie większe. Najważniejszy był smak, a ten był super.
Rogaliki są mało słodkie, ponieważ w składzie jest mało cukru. Dlatego polecam do środka dodać słodki dżem/marmoladę lub po upieczeniu posypać je cukrem pudrem albo oblać lukrem. Jeśli chodzi o świeżość to najlepsze są oczywiście tego samego dnia. Następnego nie są już tak kruche i są bardziej suche ale według mnie i tak nadal są zjadliwe 🙂
Ponieważ często zadajecie mi pytanie czym zastąpić mąkę owsianą, przygotowałam dla Was dwa przepisy. Różnią się tylko mąkami, pozostałe składniki są bez zmian. Czy różne mąki mają wpływ na smak? Tak. Według mnie i mojego męża trochę lepsze w smaku są te z mąką owsianą, ale jak wiadomo smak to kwestia gustu 🙂
A gdybyście mieli ochotę na inne bezglutenowe rogaliki to zapraszam do przepisu:
Bezglutenowe rogaliki krucho drożdżowe
Składniki na 24-30 małych rogalików
PRZEPIS Z MĄKĄ OWSIANĄ
- 10 g mielonego siemienia lnianego (u mnie odtłuszczone)
- 40 g gorącego mleka
- 125 g miękkiego masła
- 100 g gęstej śmietany*
- 1 łyżka cukru pudru
- 10 g drożdży instant
- 70 g mąki ryżowej
- 40 g mąki kukurydzianej
- 60 g skrobi z tapioki lub kukurydzianej + do podsypania
- 50 g mąki owsianej bez glutenu
PRZEPIS BEZ MĄKI OWSIANEJ
- 10 g mielonego siemienia lnianego (u mnie odtłuszczone)
- 40 g gorącego mleka
- 125 g miękkiego masła
- 100 g gęstej śmietany* w temperaturze pokojowej
- 1 łyżka cukru pudru
- 10 g drożdży instant
- 80 g mąki ryżowej
- 70 g maki kukurydzianej
- 80 g skrobi ziemniaczanej + do podsypania
DODATKOWO
- nadzienie np owoce, gęsty dżem, marmolada, nutella…
- cukier puder do posypania (opcjonalnie)
*śmietana, którą dodałam do rogalików była bardzo gęsta, kwaśna 30%. Zamiast niej można dodać gęsty jogurt grecki. Jeśli Wasza śmietana/jogurt nie będą tak gęste, a ciasto przez to zbyt klejące dodajcie więcej mąki.
Bezglutenowe rogaliki krucho drożdżowe – przygotowanie
- Do bardzo ciepłego mleka wsypujemy zmielone siemię lniane i od razu szybko i dokładnie mieszamy. Następnie odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Mleko powinno bardzo zgęstnieć.
- Wszystkie składniki (wraz z mlecznym glutkiem) umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Gotowe ciasto ma być delikatne ale zwarte i nie klejące (ewentualnie odrobinę). Jeśli będzie zbyt rzadkie należny dodać więcej mąki np skrobi. Gotowe lekko obsypać skrobią, zawinąć w folię i włożyć do lodówki na około 2 godziny.
- Po tym czasie ciasto podzielić na 3-4 części. Każdą ponownie zagnieść, a następnie delikatnie rozwałkować na grubość 1-2 milimetrów najlepiej na kształt koła – matę/stolnicę należy wcześniej obsypać skrobią, gdyż ciasto lubi się kleić.
- Placek pokroić na małe trójkąty – jak pizzę. Na szerszym końcu każdego ułożyć nadzienie a następnie zwinąć, starając się formować rogaliki.
- Rogaliki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstawić na 15 minut. W tym czasie włączyć piekarnik na 180 stopni, grzanie góra dół.
- Rogaliki należy piec 15-17 minut. Następnie delikatnie przełożyć na kratkę do całkowitego ostygnięcia.
- Zimna obsypać cukrem pudrem.
Smacznego 🙂
4 komentarze
dzięki za przepisy, kilka już wypróbowałam. na co mi przyszło , po 60 -ce przechodzić na dietę bezglutenową !!! Masakra. Mam pytanie : ma Pani przepis na ciasto do pizzy : namiętnie ją piekę ( co najmniej 1 x w tygodniu) i mam fajny przepis , ale z mąki z glutenem. te same proporcje z mixem bezglutenowym nie są już takie smaczne.
Witam,
Rozumiem, że rogaliki jak i inne przepisy smakują 🙂
Niestety ciasta na pizzę jaki tako nie mam. Ale wiem, że wiele osób chwali sobie przepis na foccacie bezglutenową i ten przepis wykorzystuje jako spód do pizzy.
Zostawiam link na foccacie https://kuchniabezglutenu.pl/focaccia-z-czosnkiem-bez-glutenu/
Pozdrawiam
Witam. Jakiej mąki ryzowej Pani używa nie tylko do tych pyszności ale i do innych wypieków również i chleba. Czy mieli Pani brązowy ryż a może biały czy kupuje Pani gotową?
Witam. Nie mielę ryżu, gdyż mój młynem nie radzi sobie z ziarnami ryżu i powstała mąka jest zbyt gruba. Kupuję gotową. Czasami z ryżu brązowego, czasami z białego – zależy jaka jest w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Bardzo lubię mąkę firmy GRANO lub BALVITEN, ponieważ są drobno zielone. Mąka firmy pięcprzemian też jest ok, ale jest ciut grubsza.
Pozdrawiam 🙂