Bezglutenowy chleb tostowy. Hmm..a może bardziej odpowiednią nazwą byłaby bułka tostowa. Dlaczego? Ponieważ nie jest to typowy tost. W składzie ma drożdże, proszek do pieczenia i ocet dzięki czemu jest bardzo pulchny i miękki, jak tost. Natomiast obecność jajek i masła sprawia, że chlebek w smaku przypomina słodko słone ciasto drożdżowe. Czyli taki bezglutenowy odpowiednik amerykańskiego sandwich bread – klasycznego chleba kanapkowego. Jeśli zrobicie, dajcie znać czy smakował Wam tak bardzo jak mnie i mojej rodzinie 🙂
Bezglutenowy chleb tostowy zrobiłam trochę inną metodą niż poprzednie chleby. Z suchych drożdży, cukru i wody zrobiłam zaczyn, który następnie wymieszałam z pozostałymi składnikami. Dzięki temu surowe ciasto bardzo szybko rosło a po upieczeniu chlebek był bardzo pulchny. Krojenie chleba polecam zacząć dopiero po całkowitym wystudzeniu. Pomimo swojej nazwy chleb najbardziej smakował mi bez opiekania, aczkolwiek to już jest kwestia gustu. Najlepszy jest oczywiście dnia pierwszego, ale przechowywany w foliowym woreczku następnego dnia również jest smaczny, z tym że bardziej kruchy.
Inne chleby jakie znajdziecie na blogu:
- Bezglutenowy chleb na zakwasie gryczano ryżowym
- Chleb z ziemniakami i pomidorami
- Bezglutenowy chleb na maślance
Składniki na formę 20×10 cm
- 100 g mąki ryżowej
- 90 g skrobi kukurydzianej
- 20 g mąki owsianej
- 90 g mąki z tapioki
- 1 płaska łyżeczka soli
- 2 łyżeczki (ok 5-8 g) łusek babki jajowatej (ilość zależy od wielkości jajek)
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 jajka
- 1 łyżeczka octu ( u mnie jabłkowy)
- 30 g miękkiego masła
- 15 g cukru
- 5 g suchych drożdży
- 200 g ciepłej wody (temperatura około 40 stopni)
PRZYGOTOWANIE
- Do ciepłej wody dodać drożdże i cukier. Wymieszać a następnie odstawić na 10-15 minut. Po tym czasie zaczyn powinien zacząć bąbelkować.
- W misce wymieszać pozostałe suche składniki – mąki, proszek do pieczenia, sól, babkę.
- Jajka utrzeć z masłem i łyżeczką octu. Następnie dodać do nich składniki suche i wlać wodę z drożdżami. Wszystko dokładnie mieszać przez około 5 minut. Po tym czasie odstawić na 15-20 minut aby ciasto zgęstniało. UWAGA – zaraz po wymieszaniu ciasto będzie bardzo rzadkie, z czasem dzięki łuskom babki jajowatej zacznie gęstnieć, ostateczna konsystencja powinna przypominać jogurt.
- Na koniec zagęszczone ciasto wymieszać ponownie i przelać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia ( lub dokładnie wysmarowaną masłem i obsypaną mąką np ryżową). Przykryć (polecam folię spożywczą) i odstawić do wyrośnięcia, u mnie było to 30 minut.
- Piec w temperaturze 180 stopni grzanie góra dół przez 40-45 minut lub do suchego patyczka. Upieczony chleb wyciągnąć z formy i studzić na kratce.
Smacznego 🙂
12 komentarzy
Hej a ja mam pytanie czy skrobię kukurydzianą można zamienić mąką ziemniaczaną czy będzie inny smak?
Można, ale chlebek może być bardziej kruchy i suchy. W smaku będzie taki sam jak ze skrobia kukurydziana
A po co tu ta łyżka octu? Jaką pełni funkcję?
Mała łyżeczka nie łyżka. Ocet w połączeniu z proszkiem do pieczenia lub sodą spulchnia ciasto. Tworzą się bąbelki, które powodują, że ciasto jest ciut bardziej pulchne.
Zrobiłam dzisiaj chlebek i jestem bardzo miło zaskoczona
Dzieci zaakceptowały nowy chlebek
Wszystkim smakował
Bardzo dziękuję za przepis
Super 🙂 bardzo się cieszę, że chlebek wszystkim smakował 🙂
Pozdrawiam
Mam pytanie czy dodajemy skrobię kukurydzianą jak jest w przepisie czy mąke kukurydzianą? Ponieważ mój chlebek nie ma tak żółtego koloru,jak na zdjęciu:-(.
Skrobię kukurydzianą. Mój pierwszy chlebek (ten ze zdjęć) był żółty od jajek które dodałam. Kolejny już takiego koloru nie był. Mąki oraz łupina babki jajowatej również mają wpływ na kolor ciasta. Niektóre łupiny są szare, przez co wypiek jest właśnie takiego koloru – w przepisie na bułki owsiano ryżowe pokazałam jak firma babki ma wpływ na kolor bułek.
Czy zamiast mąki z tapioki mogę dać mąkę ziemniaczaną i czy zamiast babki jajowatej mogę dać zmielone siemie lniane? Pozdrawiam
Witam,
Tapiokę można zastąpić skrobią kukurydzianą lub ziemniaczaną, ale proszę pamiętać, że są to trochę inne skrobie, więc konsystencja ciasta może być ciut inna.
Jeśli chodzi o siemię lniane mielone, to tego chleba nigdy z nim nie robiłam. Można spróbować – proponuje zacząć od takiej samej ilości co babka i w miarę potrzeby dosypać.
Pozdrawiam
Bardzo mi się podoba ten przepis, zastanawiam się tylko czy jest możliwość zamiany drożdży na bezglutenowy proszek do pieczenia (może sodę oczyszczoną)?
Nie wiem czy sam proszek do pieczenia lub soda wystarczy. Można spróbować dodać proszek, sodę i łyżkę octu, który dodatkowo spulchni ciasto, ale nie obiecuję, że chlebek z takiego miksu się uda.